Kolejni ochotnicy do WOT odbywają szkolenie podstawowe na Podkarpaciu

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 27 października 2020

Fot. Paulina Lęcznar

W minioną sobotę żołnierze - ochotnicy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze. 16-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone jest w rejonie odpowiedzialności 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie. Podsumowaniem będzie uroczysta przysięgą wojskowa, która odbędzie się 8 listopada.

- Kandydaci 16-dniowe szkolenie podstawowe rozpoczęli już w sobotę 24 października, tuż po przekroczeniu bramy koszar w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 4 - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT. - Po dokonaniu przez komisję kwalifikacyjną formalności ewidencyjnych, w pierwszym dniu odbyli test sprawności fizycznej, który składa się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia oraz ugięć ramion w podporze przodem (pompki). Niedziela rozpoczęła się od pierwszej porannej pobudki, porannego rozruchu fizycznego, a tuż po śniadaniu odbyło się uroczyste wręczenie broni – atrybutu każdego żołnierza.

Kolejne dni ochotnicy spędzą w rejonie odpowiedzialności 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie. Instruktorzy największy nacisk kładą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

Fot. Paulina Lęcznar

W czasie „szesnastki” kandydaci wykonają strzelania z najnowocześniejszego karabinka MSBS „GROT”, który został wyprodukowany w Polskiej Fabryce Broni - „Łucznik” w Radomiu. Pierwsze strzelania odbędą na strzelnicy kontenerowej w Rzeszowie, a następnie na obiektach otwartych w Łańcucie i Pawłosiowie.

- Szkolenie taktyczne prowadzone jest na garnizonowych obiektach w Rzeszowie. Taktyka łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania na polu walki. W ostatnim dniu kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędą egzamin końcowy zwany pętlą taktyczną. Każdy terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie - wyjaśnia kpt Sura.

Przysięga odbędzie się w koszarach 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie, ul. Langiewicza 4. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu. Kolejne najbliższe terminy 16-dniowego szkolenia w tym roku zaplanowano na 14 listopada i 5 grudnia.

- WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego, zawodowego z potrzebami służby - dodaje rzecznik podkarpackiej brygady OT.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT są wsparciem wojsk operacyjnych.

Red.

Fot. Paulina Lęcznar

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4