Lekarze pierwszego kontaktu razem z wojewodą o walce z epidemią

KATEGORIA: ZDROWIE / 27 października 2020

Fot. Kamila Szeliga

Nietypowa sytuacja w kraju zmusiła w ostatnim czasie służbę zdrowia do podejmowania nowych rozwiązań i działań. Na wtorkowej (27 października) konferencji prasowej, zorganizowanej przez wojewodę Ewę Leniart, obecni byli reprezentanci środowiska lekarzy pierwszego kontaktu - Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego MEDYK oraz Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Obszernie opowiedzieli o epidemii widzianej oczami lekarzy, poruszyli temat formy opieki nad pacjentami Covid-19 oraz o praktykach, jakie realizowane są w ich gabinetach. Obaj podkreślili, że czas epidemii to szczególne wyzwanie, które wymaga zaangażowania i dyscypliny ze strony wszystkich – przede wszystkim poprzez zachowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Fot. Kamila Szeliga

Ewa Leniart w swojej wypowiedzi dołączyła również podziękowania dla służby zdrowia.

- Dziękuję za pracę, która już została wykonana przez lekarzy rodzinnych i jednocześnie bardzo proszę by z dużym zrozumieniem podchodzić do ich obowiązku, który wiąże się z potrzebą zachowania pewnej hierarchii kontaktu z lekarzami. W pierwszej kolejności korzystamy z teleporady po to, aby zdiagnozować u siebie schorzenie, aby być pewnym, że nie jesteśmy nosicielami choroby zakaźnej. W dalszej kolejności, jeśli stan zdrowia będzie tego wymagał, będą podejmowane także inne, tradycyjne formy badań - powiedziała wojewoda.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na lekarzy POZ, personel często wspierają także lekarze emeryci. Z tego samego powodu do udzielania teleporad zostały upoważnione również pielęgniarki oraz położne. Na Podkarpaciu z teleporad miesięcznie korzysta około 500-700 osób.

Fot. Kamila Szeliga

Na konferencji poinformowano, że aktualnie w regionie jest ogółem 1106 łóżek „covidowych”, z których zajętych jest 707. Natomiast spośród wspomnianych 1106 miejsc jest 67 łóżek z respiratorami, w tym zajętych jest 60.

- Na razie następuje systematyczny wzrost ilości łóżek dedykowanych pacjentom Covid - powiedziała wojewoda Ewa Leniart. - Oczywiście mamy nadzieję, że też te działania, które zostały podjęte przez pana premiera związane z wprowadzeniem czerwonej strefy w całym kraju przyniosą konkretne efekty czyli co najmniej wypłaszczenie krzywej zachorowań także i w naszym regionie.

Wojewoda zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu zostanie podana informacja o zwiększeniu bazy łóżek „covidowych”. Również w tym tygodniu ma zostać podjęta decyzja o powstaniu szpitala polowego.

Całość konferencji można obejrzeć poniżej w materiale Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4