Szpital polowy w nowym skrzydle Szpitala MSWiA. Dodatkowe 160 łóżek

KATEGORIA: ZDROWIE / 28 października 2020

Fot. Karol Woliński

Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w województwie podkarpackim powstanie szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Zostanie on zlokalizowany w nowo wybudowanym skrzydle Szpitala MSWiA przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie. O szczegółach uruchomienia szpitala tymczasowego poinformowali w środę wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dyrektor Szpitala MSWiA Zbigniew Widomski.

- Przystępujemy do przygotowań utworzenia szpitala tymczasowego dla pacjentów z COVID-19 w naszym województwie. Szpital będzie utworzony pod patronatem Szpitala MSWiA. Docelowo będzie tam baza 160 łóżek, w tym 40 łóżek respiratorowych - powiedziała podczas konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart.

Przypomnijmy, że wcześniej pojawiały się spekulacje, według których szpital polowy dla pacjentów chorych na koronawirusa miałby powstać w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce lub hali Podpromie w Rzeszowie. Szpital tymczasowy znajdzie się jednak w nowym skrzydle obiektu szpitala MSWiA i ma ruszyć w ciągu 30 dni. Jak zaznaczył dyrektor placówki Zbigniew Widomski nowy budynek jest już przygotowany do funkcjonowania pod kątem wszelkich instalacji. Brakuje jednak sprzętu medycznego potrzebnego do leczenia pacjentów z koronawirusem.

- Prace w nowym budynku już praktycznie zaczęliśmy, ale koniczne jest zgromadzenie odpowiedniej ilości specjalistycznego sprzętu na potrzeby tego typu szpitala. Mamy na to czas do 26 listopada - zaznaczył Zbigniew Widomski.

Nowe skrzydło szpitala MSWiA ma 4 kondygnacje i łącznie 8 tys. metrów kwadratowych. Na szpital tymczasowy będą przeznaczone trzy gotowe już kondygnacje, w których docelowo miały działać oddziały neurologii, chirurgii oraz SOR. Czwarty poziom szpitala, w którym ma funkcjonować blok operacyjny zostanie oddany do użytku do końca roku. Jak zaznaczył dyrektor Zbigniew Widomski, oprócz 160 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w nowym obiekcie, w strukturach szpitala a konkretnie w miejscu zawieszonego oddziału rehabilitacji powstanie kolejne 20 miejsc dla chorych na COVID-19.

- Będą to łóżka przede wszystkim dla pacjentów szpitala MSWiA, u których zostanie potwierdzone zakażenie koronawirusem. Oprócz tego łóżka te przeznaczymy do współdziałania w systemie ratownictwa na terenie Rzeszowa - poinformował dyrektor Zbigniew Widomski.

Fot. Karol Woliński

Potrzebny personel. Apel wojewody

Wiadomo, że w nowo utworzonym szpitalu tymczasowym oprócz sprzętu medycznego będzie potrzebny również personel. W związku z tym wojewoda Ewa Leniart wystosowała również apel do wszystkich osób chętnych do pracy w tej placówce o zgłaszanie takiej chęci do Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Poszukujemy lekarzy pielęgniarek czyli osób z doświadczeniem medycznym, ale również osoby bez doświadczenia, które chcą pracować przy opiece nad pacjentami z COVID-19, a których wykształcenie predysponuje do pracy w szpitalu - zaznaczyła Ewa Leniart.

Jak podkreśliła wojewoda, obecnie nie ma określonych ram liczbowych dla chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym, co oznacza, że wszystkie zgłoszenia mogą być rozpatrzone pozytywnie.

- Wszystkie ręce do pracy są potrzebne. Skala zachorowań na Podkarpaciu, patrząc nawet na dzisiejszy bilans, nie napawa optymizmem, zatem każde ręce do pracy będą zagospodarowane i bardzo o tą pomoc prosimy - apelowała wojewoda Ewa Leniart

Fot. Karol Woliński

W środę 28 października Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o wykryciu 1039 nowych przypadków zakażeniem koronawirusem w województwie podkarpackim. Obecnie Podkarpacie dysponuje 1257 miejscami w szpitalach dla pacjentów z COVID -19, z czego zajętych łóżek jest 819. Do końca tego tygodnia liczba łóżek ma zostać zwiększona do około 1500.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4