Politycy podkarpackiej PO krytycznie o działaniach rządu w sprawie epidemii

KATEGORIA: POLITYKA / 29 października 2020

Fot. Kamila Szeliga

Podkarpaccy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej odnieśli się w czwartek (29 października) podczas konferencji prasowej do aktualnej sytuacji związanej z walką z koronawirusem w naszym regionie. Politycy opozycji nie kryli swojego oburzenia w związku z działaniami prowadzonymi przez rząd. Według nich czas, który powinien zostać wykorzystany na przygotowania na kolejną falę pandemii został przez rządzących zmarnowany, dlatego Polska znajduje się aktualnie na skraju kryzysu.

- PiS próbuje rządzić przez propagandę. Propagandą jednak, jak życie pokazuje, wirusa się nie zwalczy. Źle się w naszym kraju dzieje. Koronawirus pokazał, że Polską rządzą miernoty – powiedział na konferencji Zdzisław Gawlik, przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpackiego PO.

Działacze Platformy zwrócili uwagę na kwestię zdalnego nauczania, która według polityków PO nie jest przemyślanym rozwiązaniem. Uczeń przeciętnie spędza przed ekranem komputera około 7-8 godzin, a po tym czasie musi jeszcze wykonać zadane na e-lekcjach zadanie domowe. Jak dowodzili, wielogodzinne patrzenie w monitor w tak młodym wieku negatywnie wpływa na zdrowie dzieci i młodzieży.

- Jak ta młodzież po kilkunastu godzinach spędzania czasu przed komputerem będzie wyglądać? Komuś naprawdę zabrakło wyobraźni i zapomniał o tym, że na złe czasy trzeba również potrafić się przygotować. Ta władza tego nie potrafi – mówił Zdzisław Gawlik.

Krystyna Skowrońska na konferencji pojawiła się w maseczce, na której widniała czerwona błyskawica, symbolizująca solidarność z trwającym obecnie w Polsce strajkiem kobiet. Posłanka powiedziała, że zamiast zajmować się sprawami istotnymi i związanymi z pandemią, np. rozmowami z przedsiębiorcami lub omawianiem strategii walki z Covid-19, rząd znalazł sobie temat zastępczy w postaci protestu kobiet. Sytuację tę skomentowała również poseł Joanna Frydrych.

- Rząd postąpił w sposób nieodpowiedzialny i to w tak trudnym okresie, gdzie rośnie lawinowo liczba zachorowań. Trybunał Konstytucyjny podejmuje orzeczenie w sprawie, która nie jest wcale pilna i mogłaby poczekać na późniejszy czas. W ten sposób PiS i Jarosław Kaczyński działają na szkodę zdrowia i życia obywateli, bo wiadomo, że kobiety w momencie, gdy zabiera się im podstawowe prawo wyboru, wyjdą na ulicę i będą walczyć o swoje prawa – powiedziała Frydrych.

Posłanka zauważyła również, że należałoby wzmocnić szeregi sanepidu, ponieważ w niektórych jednostkach opóźnienie wydawania decyzji w sprawie wyników testów na Covid-19 jest nawet sześciodniowe. Osoba z podejrzeniem zachorowania zostaje objęta kwarantanną dopiero od momentu otrzymania oficjalnej decyzji od sanepidu. Do tego czasu chory nie ma obowiązku przebywania w izolacji oraz nie ma pewności czy jest zakażony wirusem, czy nie. Zdaniem posłanki, takie opóźnienia i nieświadomość potencjalnych chorych na koronawirusa przyczyniają się do powstania kolejnych ognisk zachorowań.

Fot. Kamila Szeliga

Na koniec poseł Krystyna Skowrońska wystosowała apel do wojewody podkarpackiej Ewy Leniart.

- Pani wojewodo, czas rozmawiać z samorządami, czas rozmawiać z dyrekcją szpitali, czas rozmawiać z radnymi w sprawie organizacji sieci szpitali tych jednoimiennych, w których będą leczeni chorzy, ale i innych szpitali, w których są dostawiane łóżka covidowe. To nasz apel do wojewody o zabezpieczenie szczepionek dla mieszkańców Podkarpacia. Nasz apel do wojewody, aby wskazała w jakiej procedurze będą realizowane operacje planowe, bo tego nie wiedzą dyrektorzy szpitali. Apel o wykonywanie większej ilości testowania, a przede wszystkim personelu medycznego – wymieniała Skowrońska.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4