Dostawy środków ochrony osobistej dla szpitali. „Potrzeby są ogromne”

KATEGORIA: ZDROWIE / 30 października 2020

Fot. Karol Woliński

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przekazała w piątek (30 października) informację dotyczącą dostaw środków ochrony osobistej i płynów dezynfekcyjnych dla szpitali, DPS-ów, szkół i innych instytucji, realizowanych przez Agencję Rezerw Materiałowych. Jak zaznaczyła Ewa Leniart zapotrzebowanie na tego typu materiały jest ogromne.

- Do tej w związku z pandemią dostarczono 3 mln maseczek chirurgicznych, ponad 2 mln rękawiczek, 90 tys. kombinezonów i wiele innych sprzętów, które były przeznaczone głównie dla personelu szpitala - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Od początku pandemii, za pośrednictwem wojewody podkarpackiego, przekazywane zostały następujące środki ochrony indywidualnej, m.in.:

– ponad 95 000 szt. kombinezonów;

– ponad 53 000 szt. masek najwyższej klasy FFP3;

– ponad 198 000 szt. masek klasy FFP2;

– niespełna 3 000 000 szt. masek chirurgicznych;

– ponad 2 100 000 szt. rękawiczek ochronnych;

– 131 000 szt. fartuchów;

– 132 000 szt. osłon na buty;

– prawie 45 000 szt. przyłbic i gogli.

Ponadto przekazano ponad 51 000 litrów płynów do dezynfekcji.

Fot. Karol Woliński

Jak zaznaczyła wojewoda Ewa Leniart oprócz tego Agencja Rezerw Materiałowych dostarcza również specjalistyczny sprzęt medyczny. Mowa tu o respiratorach, kardiomonitorach czy pulsoksymetrach.

- W miarę jak te środki napływają do magazynu wojewody podkarpackiego, stosownie do zapotrzebowania jednostek szpitalnych są one przekazywane tak aby pomoc docierała na czas, a ci którzy niosą pomoc, byli zabezpieczeni - mówiła Ewa Leniart.

Fot. Karol Woliński

Piątkowa konferencja prasowa została zorganizowana na terenie magazynu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Styki w Rzeszowie, gdzie dostarczane są środki ochrony osobistej oraz sprzęt. Inny duży magazyn przeznaczony w tym samym celu uruchomiono na terenie nowo wybudowanej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Państwowej Straży Pożarnej zlokalizowanej na terenie strefy ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko.

Jak zaznaczył zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Jakub Dzik, proces dostaw jest realizowany w trybie ciągłym przy wsparciu m.in. Poczty Polskiej oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Zawsze musimy mieć jakąś rezerwę na sytuacje trudne. Taką rezerwę stanowią właśnie te magazyny. Wiadomo, że pandemią przyspiesza i zużycie tych podstawowych środków ochrony osobistej się zwiększa - stwierdził zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

Fot. Karol Woliński

Niemal 1500 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Kolejny apel wojewody

Jak poinformowała Ewa Leniart aktualnie na Podkarpaciu przygotowano niespełna 1500 miejsc szpitalnych dla pacjentów z zakażeniem wirusem COVID-19 z czego 848 jest zajętych. Jeżeli chodzi o respiratory to na ten moment jest ich 88 z czego 80 jest zajętych.

- W miarę rozwoju epidemii zwiększamy liczbę łóżek, aby dać też czas podmiotom leczniczym czas na zaadaptowanie tych miejsc. Mamy również świadomość, że dochodzi do zakażeń wśród personelu szpitali. W różnych szpitalach jest to na różnym poziomie, ale nieustannie analizujemy na jakim poziomie jest obłożenie łóżek i reagujemy na sytuację na bieżąco - zaznaczyła wojewoda Ewa Leniart.

Obecnie na Podkarpaciu szpitalem koordynującym opiekę nad pacjentami z koronawirusem jest Centrum Medyczne w Łańcucie. Niedawno do grona placówek wspomagających szpital koordynujący dołączyły szpitale w Sanoku, Dębicy i Jarosławiu. Oprócz tego w mniejszych placówkach szpitalnych np. w Kolbuszowej również uruchamiane są miejsca szpitalne do opieki dla pacjentów z koronawirusem.

W środę Podkarpacki Urząd Wojewódzki przekazał informację o tym, że w ciągu miesiąca w pomieszczeniach nowo wybudowanego skrzydła Szpitala MSWiA w Rzeszowie zostanie uruchomiony szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem. Znajdzie się tam 160 łóżek dla pacjentów z COVID-19 w tym 40 łóżek respiratorowych. W tym momencie trwa uzupełnianie potrzebnego sprzętu medycznego, trwa również nabór personelu.

Jak zaznaczyła wojewoda Ewa Leniart, w ostatnich dniach do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego zgłosiło się kilkanaście osób chętnych do pracy w powstającym szpitalu tymczasowym w Rzeszowie. Nabór oczywiście jeszcze się nie skończył i wszystkie chętne osoby mogą kontaktować się w tej sprawie z urzędem wojewódzkim.

- Poszukujemy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz innych osób, mogących zaangażować się do pracy przy zwalczana epidemii. W tym celu serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim - apelowała Ewa Leniart

Zgłoszeń można dokonywać telefonicznie:

pod numerem 532 519 768

oraz drogą mailową:

akrzyszton@rzeszow.uw.gov.pl

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4