Wysokie oferty na remont Stadionu Miejskiego. Przetarg do powtórki?

KATEGORIA: SPORT / 31 października 2020

Fot. Paweł Bialic

W piątek otwarto oferty w przetargu na modernizację Stadionu Miejskiego w Rzeszowie polegającej na wymianie oświetlenia, instalacji podgrzewanej murawy oraz wyburzenia starych masztów oświetleniowych. Żadna z 6 przedstawionych ofert nie mieści się w budżecie przygotowanym przez miasto, który wyniósł 8,6 mln zł.

Najniższa przedstawiona oferta ze strony firmy ADA Light z Gostynina wynosi aż 10,86 mln zł, więc łatwo policzyć, że przekracza ona kwotę przygotowaną przez miasto o niemal 2,3 mln zł. Pozostałe oferty są zdecydowanie wyższe i zaczynają się od kwoty ponad 13 mln zł, a kończą na ponad 15 mln zł. Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu teraz będzie trwała analiza ofert przedstawionych w przetargu i na razie nie wiadomo czy władze Rzeszowa zdecydują się dołożyć brakującą kwotę, czy jednak dojdzie do unieważnienia przetargu i ponownego ogłoszenia postępowania.

- Na razie będziemy analizować oferty, w przyszłym tygodniu powinna być decyzja czy dokładamy brakującą kwotę, czy trzeba będzie przetarg powtórzyć - tłumaczy rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Należy zaznaczyć, że unieważnienie przetargu i ponowna procedura przetargowa byłaby nienajlepszą informacją w kontekście możliwości gry Stadionie Miejskim piłkarzy Apklan Resovii Rzeszów na poziomie 1. Ligi na wiosnę 2021 roku. Chodzi przede wszystkim o wymianę oświetlenia ponieważ to obecne nie spełnia wymagań licencyjnych 1. Ligi. Z tego powodu Resovia od początku sezonu rozgrywała mecze domowe na obiektach rywala. Tydzień temu poinformowano jednak, że na ostatnie 4 mecze w rundzie jesiennej Apklan Resovia dostanie warunkową zgodę na rozgrywania ich na Stadionie Miejskim w Rzeszowie. Ogłoszono to podczas specjalnej konferencji prasowej, na którą do Rzeszowa przyjechał wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Marek Koźmiński. Dzięki temu Resovia uniknęła konieczności rozegrania tych spotkań w Stalowej Woli.

Zgoda na grę w Rzeszowie dotyczy jak już wspomniano tylko ostatnich 4 meczy w rundzie jesiennej, więc czas ma tu duże znaczenie. Do początku rundy wiosennej sezonu 2020/2021 miasto zapewniło, że oświetlenie zostanie wymienione, w związku z czym Resovia będzie mogła grać w roli gospodarza na Stadionie Miejskim na wiosnę. Termin realizacji tej inwestycji określono na 25 lutego. Runda wiosenna 1. Ligi ma planowo rozpocząć się 27 lutego. Zostało zatem niecałe 4 miesiące, a wciąż nie znamy wykonawcy modernizacji i na razie trudno powiedzieć czy poznamy go w najbliższym czasie.

Przypomnijmy, że wspomniany przetarg na przebudowę Stadionu Miejskiego został podzielony na trzy części. Pierwsza dotyczy instalacji podgrzewanej murawy, co będzie warunkiem uzyskania licencji na 1. Ligę od kolejnego sezonu 2021/2022. Druga część będzie dotyczyła budowy masztów oświetleniowych dla boiska i toru żużlowego wraz z potrzebą infrastrukturą oraz rozbudowy kontenerowego punktu kasowego o moduł funkcjonalny. Ta część przetargu wydaje się najważniejsza w kontekście rozgrywania meczów przez Apklan Resovię na wiosnę. Trzecia część ma dotyczyć rozbiórki 4 obecnych starych masztów oświetleniowych.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4