Politycy Porozumienia o kolejnych pomysłach na wsparcie gospodarki

KATEGORIA: POLITYKA / 25 listopada 2020

Fot. Krzysztof Kuchta

Podkarpaccy politycy Porozumienia Jarosława Gowina poinformowali w środę o kolejnych rozwiązaniach służących wsparciu przedsiębiorców. Jak zaznaczyli, dotychczasowe środki na wsparcie polskiej gospodarki przekraczają już kwotę 152,4 mld zł, z czego 6,8 mld zł przypada na województwo podkarpackie.

- W kierowanym przez Jarosława Gowina Ministerstwie Rozwoju trwają intensywne prace dotyczące przede wszystkim ograniczenia skutków pandemii koronawirusa dla gospodarki - powiedział Stanisław Kruczek, przewodniczący Zarządu Okręgu nr 23 Porozumienia Jarosława Gowina i członek zarządu województwa podkarpackiego.

Jak dodał Kruczek, pierwszy lockdown w Polsce był bardzo bolesny dla gospodarki, natomiast na razie udało się ustrzec przed drugim.

- Oczywiście rząd nie przechodzi obojętnie jeśli chodzi o wsparcie dla przedsiębiorstw, które są ofiarami pandemii i ograniczeń wprowadzanych przez rząd - stwierdził szef Porozumienia w okręgu rzeszowskim. Zapewnił, że wicepremier Jarosław Gowin odkąd ponownie jest w rządzie zdecydowanie sprzeciwia się lockdownowi i chce by ograniczenia był wprowadzane w sposób „bardzo inteligentny”.

Temu mają służyć prowadzone przez wicepremiera Gowina konsultacje. Takie spotkania odbyły się ze wszystkimi przedstawicielami organizacji zrzeszających samorządy oraz przedstawicielami branży gastronomicznej, eventowej, hotelowej, fitness, lotniczej, pogrzebowej, bankowej, wystawienniczej, targowej, koncertowej, handlowej rozrywkowej, weselnej czy turystycznej.

Dotychczas środki na wsparcie polskiej gospodarki, pochodzące m.in. z resortu obecnie kierowanego przez Jarosława Gowina przekraczają już kwotę 152,4 mld zł. Z tego 6,8 mld zł przypada na województwo podkarpackie. Jest to ponad 4 proc. ogólnego wsparcia.

Stanisław Kruczek
Fot. Krzysztof Kuchta

- W tej chwili w parlamencie została przyjęta już szósta „tarcza” osłaniająca przedsiębiorców - zaznaczył Stanisław Kruczek. - Zakłada ona kolejne wsparcie dla branż, które spotkał lockdown.

Nowe rozwiązania są skierowane do podmiotów, które utraciły przychody w stosunku do roku 2019 lub są objęte restrykcjami czy straciły płynność finansową.

Dziewięć form pomocy

- Tarcza Gowina zakłada dziewięć punktów różnej formy pomocy skierowanej zarówno do mikro, małych i średnich przedsiębiorców jak również dla dużych firm - wyjaśnił Waldemar Kotula z Porozumienia, radny miasta Rzeszowa.

Są to: dofinansowanie kosztów stałych dla firm, które utraciły przychody, umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP, Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm, pożyczki długoterminowe z gwarancją, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS dla pracowników, mała dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw, dofinansowanie do pensji pracownika, zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. oraz Polityka Nowej Szansy.

- Każdy przedsiębiorca na pewno wpadnie do któregoś z tych dziewięciu „worków” żeby przetrzymać ten czas przynajmniej do marca 2021 r. i przede wszystkim utrzymać miejsca pracy - - zapewniał Waldemar Kotula. - Miejmy nadzieję, że na razie te dziewięć punktów pomoże uchronić wszystkie branże dotknięte restrykcjami oraz branże, które straciły na przychodach.

Waldemar Kotula
Fot. Materiały Porozumienia Jarosława Gowina

Jednym z wspomnianych dziewięciu punktów jest zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. To ważne dla przedsiębiorców handlujących m.in. na miejskim targowisku przy ul. Dworaka w Rzeszowie.

- Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z takich opłat do marca 2021 r., a samorządy dostaną rekompensatę z funduszu przeznaczonego na walkę z Covid - mówił radny Kotula. Będzie ona przyznana z góry za cały rok, do 31 marca 2021 r.

Inne ważne rozwiązanie to podtrzymanie zwolnienia ze składek ZUS. Dotyczy ono każdego pracownika w firmie, która została dotknięta restrykcjami. Z kolei duże firmy mogą skorzystać z preferencyjnych pożyczek sięgających nawet kilkudziesięciu milionów złotych dla największych przedsiębiorstw.

Ostatnim z dziewięciu punktów jest punkt nazwany Polityka Nowej Szansy. Co kryje się pod tym hasłem?

- Nasze życie zostało absolutnie przekonfigurowane jeśli chodzi o sposób nauczania czy pracę zdalną wykonywaną w domach - stwierdził Stanisław Kruczek. - Z tego powodu całe budynki stoją puste. Dlatego być może potrzebne będzie przebranżowienie się części przedsiębiorców i z tym właśnie wiąże się Polityka Nowej Szansy. Będą w niej środki na analityczne opracowania w celu wsparcia przedsiębiorców, którzy będą wymagali przebranżowienia.

W ramach Polityki Nowej Szansy przedsiębiorcy, których firmy wymagają restrukturyzacji, mogą otrzymać wsparcie finansowe na opracowanie planu ratunkowego. PNS przewiduje wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 120 mln zł, przez okres 10 lat. Dodatkowo do końca 2021 r. program będzie dysponował pieniędzmi z funduszu Covidowego w minimalnej wysokości 600 mln zł rocznie. Program ten miałby pozwolić przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji, odbudować swoją firmę na nowo.

Wiele z wymienionych rozwiązań potrzebuje jeszcze zgody Komisji Europejskiej, część wymaga zmian ustawowych. Jednak jak zapewniają działacze Porozumienia powołując się na wicepremiera Gowina, niezależnie od tempa prac legislacyjnych wszystkie te instrumenty będą działały wstecz od daty wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

Fot. Materiały Porozumienia Jarosława Gowina

Fot. Materiały Porozumienia Jarosława Gowina

„Idealnego wzorca nie ma”

Podkarpaccy politycy Porozumienia podkreślają, że ugrupowanie to skupia wielu przedsiębiorców, stąd też chęć reprezentowania ich interesów w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Stanisław Kruczek dodał, że pozytywną informacją w tym kontekście jest wiadomość, iż stoki narciarskie nie zostaną jednak zamknięte.

- Przypominamy sobie, że zamknięcie lasów na wiosnę było pewnym błędem, który nie miał wpływu na zakażenia. Tak samo i w tej chwili nie wszystkie branże musimy całkowicie zamknąć - stwierdził członek zarządu województwa. - Oczywiście to co jest wokół stoków będzie w dalszym ciągu przeżywało pewne kłopoty, to też i te tarcze będą to uwzględniały.

Są jednak branże, które nadal narzekają na brak pomocy ze strony rządu. Chodzi np. o branżę transportową – przewoźników autobusowych i taksówkarzy. Co z nimi?

- Trwają w tej chwili rozmowy ministerstwa z tymi branżami - odpowiadał Kruczek.

Politycy Porozumienia podkreślają, że w analizach rządowych dotyczących gospodarki ważne znaczenie muszą mieć jednak ekspertyzy Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- Ochrona życia i zdrowia Polaków to jest cel nadrzędny. To nie jest odosobniony przypadek gospodarki polskiej. Idealnego wzorca nie ma na całym świecie - przekonywał Stanisław Kruczek.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4