Miasto zapłaci MPGK 61 mln zł za odbiór śmieci w 2021 r. Opłaty nie wzrosną?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 26 listopada 2020

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Konsorcjum, na którego czele stoi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie będzie odpowiedzialne za odbiór i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców Rzeszowa w 2021 roku. W czwartek, 26 listopada miasto rozstrzygnęło przetarg, w którym MPGK Rzeszów złożyło jedyną ofertę. Miejska spółka wraz z firmami partnerskimi za wykonanie tego zadania otrzymają prawie 61 mln zł. To podobna kwota do tej, która obowiązuje w tym roku.

Jak deklaruje rzeszowski ratusz w związku z wyłonieniem wykonawcy i podobną kwotą na realizację tego zadania, do tej która obowiązuje w tym roku, istnieje szansa na utrzymanie opłat dla mieszkańców za odbiór śmieci na tym samym poziomie.

- Oczywiście zależy nam na utrzymaniu obecnych stawek. Będziemy teraz prowadzić kalkulację dotyczącą systemu gospodarowania odpadami. Jednak musimy też rozwiązać problem z mieszkańcami, którzy nie płacą za odbiór odpadów - tłumaczy rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Już wcześniej informowaliśmy, że duża część mieszkańców nie płaci za odbiór odpadów i z tego tytułu w miejskiej kasie brakuje około 7 mln zł. Jak informuje rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki obecnie brakuje jeszcze około 1 tys. deklaracji dotyczących odbioru odpadów. System gospodarki odpadami musi się bilansować, w związku z tym kwota za jaką MPGK Rzeszów odbiera śmieci niezależnie od opłat mieszkańców, powinna trafić do spółki. Miasto jest już w trakcie wysyłania decyzji administracyjnych w formie wezwania do zapłaty do mieszkańców, którzy nie wnieśli opłaty za odbiór odpadów. W grę wchodzi również nałożenie mandatu w wysokości 500 zł.

Inna sprawa to weryfikacja faktycznej liczby osób zameldowanych w danym lokalu w porównaniu do tej przedstawionej w deklaracji. W ostatnim czasie do wielu mieszkańców trafiły pisma podpisane przez wiceprezydenta Rzeszowa Andrzeja Gutkowskiego przypominające o konieczności zaktualizowania faktycznej liczby osób zamieszkujących lokal ,od których odbierane są odpady. Treść pisma wywołała dużą dyskusję wśród mieszkańców w sieci, szczególnie tych, którzy w deklaracji zawarli liczbę osób zgodną ze stanem faktycznym. Jak twierdzi ratusz, w takiej sytuacji mieszkańcy mogą potwierdzić, że informacje zawarte w deklaracji są zgodne z prawdą telefonicznie albo przez pocztę.

Oprócz tego straż miejska wraz z pracownikami Wydziału Gospodarki Komunalnej odwiedzają mieszkania w celu przypominania o konieczności złożenia deklaracji za śmieci oraz podaniu w niej prawdziwej liczby osób zamieszkujących lokal. Według rzecznika prezydenta Macieja Chłodnickiego, tego typu działania są realizowane po to, aby nie było konieczności podwyższania opłat za wywóz śmieci.

- Jeżeli ten problem z osobami, które nie płacą za odbiór odpadów nadal będzie występował, to istnieje zagrożenie, że będziemy zmuszeni podnieść stawki ponieważ system musi się bilansować. Wtedy ucierpią wszyscy mieszkańcy, którzy uczciwie podchodzą do płacenia rachunków, ponieważ inni nie chcą ich płacić - mówi rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Jednym ze sposobów na zatrzymanie wzrostu opłat za wywóz śmieci ma być uchwalone już przez Radę Miasta Rzeszowa zmniejszenie częstotliwości ich odbioru z zabudowy jednorodzinnej. Ta zmiana wejdzie w życie już 1 stycznia 2021 r. Co to oznacza dla mieszkańców domów jednorodzinnych? Szkło będzie odbierane nie rzadziej niż raz w miesiącu, a papier, metale i tworzywa sztuczne nie rzadziej niż co trzy tygodnie. Z kolei odpady komunalne niepodlegające segregacji będą wywożone nie rzadziej niż co 10 dni. Zmiana czeka też odbiór frakcji „bio” – w okresie od 1 kwietnia do 31 października będą wywożone nie rzadziej niż raz w tygodniu, a w okresie od 1 listopada do 31 marca nie rzadziej niż co dwa tygodnie.

Przypomnijmy, że od 1 marca 2020 roku stawki za odbiór odpadów dla mieszkańców Rzeszowa wyglądają następująco:

- dla zabudowy jednorodzinnej 32 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość,

- dla zabudowy wielolokalowej 27 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4