Budowa ważnej drogi na wschodzie Rzeszowa. Wiemy kto wykona projekt

KATEGORIA: INWESTYCJE / 27 listopada 2020

Skrzyżowanie al. Krzyżanowskiego z al. Armii Krajowej. To w tym miejscu ma zaczynać się przebieg nowej ulicy
Fot. Google Maps

Rzeszowski ratusz wyłonił wykonawcę dokumentacji projektowej inwestycji dotyczącej budowy drogi mającej połączyć skrzyżowanie al. Armii Krajowej i al. Adama Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Do przetargu ogłoszonego jeszcze w sierpniu zgłosiło się 6 firm. Na realizację tego zadania miasto chciało przeznaczyć kwotę niemal 400 tys. zł.

Okazuje się, że po analizie wszystkich ofert komisja przetargowa ostatecznie dopuściła do wyboru dwie firmy - S.C. Attila z Rzeszowa oraz firmy Nadzory i Projektowanie Budownictwa Lądowego z Jarosławia. Odpadła zatem oferta Miejskiego Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów z Rzeszowa, która zaproponowała za wykonanie dokumentacji około 300 tys. i jako jedyna mieściła się w budżecie zarezerwowanym przez miasto. Ostatecznie została wybrana oferta firmy S.C. Attila z Rzeszowa wynosząca około 500 tys. zł. Oznacza to, że miasto dopłaci do realizacji tej inwestycji około 100 tys. zł. Oferta firmy z Jarosławia była zdecydowanie wyższa – 770 tys. zł.

Oprócz wykonania dokumentacji projektowej, władze Rzeszowa w ramach przetargu oczekują od wykonawcy również uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz prowadzenia nadzoru projektowego.

Ratusz planuje aby projekt był gotowy do końca przyszłego roku. Prace budowlane miałby rozpocząć się w 2022 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to około 10 mln zł.

Droga stanowiąca przedłużenie al. Krzyżanowskiego do ul. Wieniawskiego ma być dwujezdniowa o łącznej długości około 2160 metrów. Według dokumentacji przetargowej orientacyjna długość odcinka przeznaczonego do budowy wynosi około 1400 metrów. W planie inwestycji jest oczywiście również budowa chodników i ścieżek rowerowych po obu stronach jezdni, oświetlenia oraz odwodnienia, a także zatoczek autobusowych.

Planowane nowe połączenie drogowe ma w pozytywny sposób wpłynąć na dojazd do południowo-wschodniej części Rzeszowa i odciążyć ruch na al. Armii Krajowej oraz ul. Paderewskiego. Co ważne, miasto planuje w tym rejonie kolejne nowe połączenie drogowe. Droga o parametrach ulicy zbiorczej ma odchodzić od al. Armii Krajowej przy stacji paliw WATKEM i biegnąc na północ od zabudowań osiedla Zalesie, także ma dochodzić do ul. Wieniawskiego.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4