Projekt budżetu na 2021 r. z zastrzeżeniami radnych. „Brak ważnych inwestycji”

KATEGORIA: POLITYKA / 28 listopada 2020

Fot. Paweł Bialic

O projekcie budżetu Rzeszowa na 2021 r. pisaliśmy już TUTAJ. Wliczając do wydatków 46,5 mln zł rozchodów będzie to rekordowa kwota 1,82 mld zł. Budżet zakłada wydatki na poziomie przeszło 1,77 mld zł, z czego wydatki majątkowe podobnie jak w 2020 roku mają stanowić kwotę około 350 mln zł.

Jednak mimo to projekt przyszłorocznego budżetu miasta nie otrzymał pozytywnej opinii Komisji Inwestycji i Pozyskiwania Funduszy Unijnych w Radzie Miasta Rzeszowa. Czworo radnych z Platformy Obywatelskiej i Rozwoju Rzeszowa głosowało „za” natomiast pozostałych czterech radnych reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość głosowało przeciwko. Skład komisji liczy 8 radnych.

Jak tłumaczy szef klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa w projekcie budżetu nie ma nowych, ważnych przedsięwzięć.

- Ten budżet oceniamy pozytywnie pod kątem wysokości wydatków i utrzymania kwoty na wydatki majątkowe. Czas pandemii i zahamowania koniunktury gospodarczej to mimo wszystko dobry czas na realizację inwestycji. Tym niemniej w projekcie budżetu brakuje wielu kluczowych dla Rzeszowa inwestycji, a dużą część stanowią te z tegorocznego budżetu, których nie dokończono - twierdzi Marcin Fijołek.

Wśród brakujących inwestycji radny Marcin Fijołek wymienia chociażby poszerzenie ul. Kwiatkowskiego, która często jest zakorkowana w związku z coraz intensywniejszym procesem zabudowy na Budziwoju czy Białej. Prezydent Tadeusz Ferenc zapewniał, że ta inwestycja będzie realizowana m.in. na ostatniej sesji, jednak w projekcie budżetu nie ma po niej śladu. Do tego radni PiS wskazują np. na brak środków przeznaczonych na remont hali targowej przy ul. Targowej, mimo że ratusz w ostatnich latach również deklarował realizację tej inwestycji.

- Jakiś czas temu apelowaliśmy do władz Rzeszowa o remont tej hali. W odpowiedzi ratusz sygnalizował, że w planie jest remont tego obiektu za około 2 mln zł. Trudno oczekiwać, że za taką kwotę udałoby się całkowicie zmienić oblicze tego miejsca na lepsze. Ale okazuje się, że tego typu pozycja w ogóle nie znalazła się w projekcie budżetu na 2021 rok - wskazuje radny Marcin Fijołek.

Projekt budżetu będzie jeszcze opiniowany przez Komisję Ekonomiczno-Budżetową. Następnie w połowie grudnia trafi do akceptacji Rady Miasta Rzeszowa.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4