Na stacji Rzeszów Główny działają już cztery pary schodów ruchomych

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 1 grudnia 2020

Fot. PKP PLK

We wtorek (1 grudnia) na stacji Rzeszów Główny cztery pary schodów ruchomych dołączyły do czterech wind, z których podróżni korzystają już od 17 listopada. Schody były zamontowane od dłuższego czasu, ale wciąż trwały odbiory techniczne urządzeń. Obecnie, po ich zakończeniu wygodny dostęp z przejścia podziemnego na perony zapewniają podróżnym zarówno windy jak i schody ruchome.

- Z ułatwień można korzystać przy wejściu na peron nr 1 od strony placu Dworcowego, przy peronach nr 2 i 3 oraz przy wyjściu z tunelu od strony ul. Kochanowskiego - wyjaśnia Dorota Szalacha z z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wcześniej komfort obsługi podróżnych ułatwiły nowe perony oraz przejście podziemne

- Pasażerowie łatwiej dostają się do pociągów na stacji Rzeszów Główny z trzech nowych wyższych peronów, wyposażonych w windy i schody ruchome. Są duże wiaty, ławki i jasne oświetlenie. Dobrą orientację na stacji zapewnia ponad 100 tablic informacyjnych. Dla osób niewidomych i słabowidzących przygotowano system ścieżek naprowadzających. Dostęp do peronów ułatwia bezpieczne, 140-metrowe przejście podziemne - wylicza Dorota Szalacha.

Obiekt połączył dwie części miasta i zastąpił starą kładkę. Dostępność do kolei w stolicy Podkarpacia zwiększył dodatkowy przystanek Rzeszów Zachodni, wyposażony w windę i pochylnię.

Nad głównym wejściem do nowego przejścia podziemnego od strony placu Dworcowego stanęło odtworzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków harmonijkowe zadaszenie. Poprzednie ze względów technicznych musiało zostać rozebrane. Nowa harmonijka jest powiększona, ponieważ także wejście do nowego tunelu jest szersze niż to do starego przejścia podziemnego (które było położone bardziej na wschód).

Fot. PKP PLK

W ramach projektu do tej pory oddano do użytku też trzy zbudowane od nowa wiadukty kolejowe nad al. Wyzwolenia oraz przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Konopnickiej. Gotowy jest też wiadukt przy ul. Batorego, który zastąpił starą, niską i wąską konstrukcję. Teraz zadaniem miasta jest wykonanie nowego układu drogowego pod wiaduktem.

Wszystkie prace na stacji powinny zakończyć się w bieżącym roku. Oddzielnym zadaniem będzie jeszcze montaż nowoczesnej informacji pasażerskiej.

Zmodernizowana stacja Rzeszów Główny oraz dodatkowy przystanek Rzeszów Zachodni, to efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 205 mln zł, współfinansowanej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego. Wartość umowy z wykonawcą współfinansowanej ze środków unijnych to 205 mln zł netto.

Modernizacja czeka też budynek dworca, ale to odrębna inwestycja prowadzona wspólnie przez PKP S.A. i miasto w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Red.

Fot. PKP PLK

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4