Krok w kierunku lodowiska przy al. Witosa. Wybrano wykonawcę projektu

KATEGORIA: INWESTYCJE / 1 grudnia 2020

Wizualizacja obiektu z koncepcji budowy krytego lodowiska przy ul. Granicznej z 2017 r., na bazie której ma powstać nowa dokumentacja
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Władze Rzeszowa dokonały wyboru firmy, która będzie odpowiadać za projekt budowy miejskiego krytego lodowiska zlokalizowanego przy al. Witosa. Wykonawcą tego zadania będzie firma TBI Architekci z Gdańska. Miasto za stworzenie dokumentacji projektowej zapłaci 446 tys. zł.

To na pewno dobra informacja dla mieszkańców Rzeszowa, który od lat apelują do władz Rzeszowa o realizację tej inwestycji po tym jak w 2016 roku zburzono stare lodowisko funkcjonujące w tym samym miejscu. Zlikwidowano je w związku z planowaną tam budową centrum Res-Vita, w ramach którego miała powstać także nowa ślizgawka. Z tych planów nic nie wyszło i tak Rzeszów od kilku lat nie dysponuje miejskim lodowiskiem.

Można powiedzieć, że wreszcie coś w tej sprawie ruszyło. Przypomnijmy, że wcześniej przez kilka lat władze miasta walczyły o odzyskanie działek przeznaczonych pod budowę Res-Vity. W tym czasie zdecydowano też, że nowe lodowisko będzie budowane w rejonie ulic Granicznej i Zielonej na os. Drabinianka. Trwały już nawet prace nad dokumentacją projektową, za którą odpowiadała jedna z krakowskich pracowni jednak zostały one przerwane m.in. w związku z wciąż zmieniającymi się koncepcjami funkcjonowania lodowiska ze strony władz Rzeszowa. Ostatecznie na działce przy ul. Granicznej będzie budowany nowy gmach Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Do przetargu na wykonanie dokumentacji miejskiej ślizgawki zgłosiło się aż 9 firm. Jednak tylko dwie oferty mieściły się w budżecie przygotowanym przez miasto wynoszącym 513 tys. zł. Chodzi o wspomnianą już firmę TBI Architekci oraz firmę PROBUD ze Szczecina, której oferta była nawet niższą bo wyniosła 400 tys. zł. Pozostałe oferty były nie wiele wyższe od kwoty przygotowanej przez miasto – w okolicach 500 tys. zł, część opiewała na około 1 mln zł natomiast najwyższa wynosiła aż 3 mln zł.

Ostatecznie do wyboru dopuszczono 4 oferty. Odpadła ta najniższa przedstawiona przez szczeciński PROBUD. W wyniku postępowania przetargowego podjęto decyzję o wyborze firmy TBI Architekci, której oferta jako jedyna z dopuszczonych do wyboru mieściła się w budżecie przygotowanym przez miasto.

Według zapowiedzi władz Rzeszowa, dokumentacja projektowa ma być gotowa do końca 2021 roku. Budowa samego obiektu może potrwać około 2 lat. Szacunkowy koszt inwestycji to około 30 mln zł.

Szacowana powierzchnia użytkowa obiektu lodowiska ma wynosić około 12 tys. metrów kwadratowych. Lodowisko ma być sztucznie mrożone i być wyposażone również w zaplecze gastronomiczne, infrastrukturę techniczną oraz socjalną. Projektowany obiekt ma spełniać funkcję lodowiska krytego wielosezonowego o charakterze rekreacyjnym z możliwością rozgrywek 1 ligi hokeja na lodzie (spełniające wymogi dla rozrywek przeprowadzanych pod egidą IIHF – International Ice Hockey Federation).

Lodowisko ma być przystosowane do korzystania z sieci internetowej Resman oraz wyposażone w instalacje i panele fotowoltaiczne. Przy obiekcie ma znajdować się parking na około 160 miejsc postojowych.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4