Teatr Przedmieście z Nagrodą Publiczności dla spektaklu „Otello tonight!”

KATEGORIA: KULTURA / 1 grudnia 2020

Fot. Przemek Wiśniewski/Teatr Przedmieście

Spektakl „Otello tonight!” rzeszowskiego Teatru Przedmieście zdobył Nagrodę Publiczności na 24. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w ramach nurtu SzekspirOFF.

W konkursie uczestniczyło 7 zespołów z całej Polski. W tym roku większość wydarzeń odbyło się w nowej formule, poprzez streaming na żywo z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego lub z rodzimych scen zaproszonych na festiwal teatrów, a także w formie nagrań. Premiera spektaklu „Otello tonight!” w reżyserii Anety Adamskiej - Szukały miała miejsce 7 grudnia 2019 r. w Teatrze Przedmieście.

„Otello” w wydaniu Teatru Przedmieście jest tak naprawdę pełnym tęsknoty hymnem o miłości, to łkanie o miłość. Jeśli jest na świecie coś za co warto umierać to właśnie Miłość; tak było zawsze i tak zawsze będzie. Jednak to rzadki dar, łaska Boża, iskra, muśnięcie anielskich skrzydeł… Jeśli zdarzy się, tu na ziemi, wielka miłość to niestety skazana jest na niebezpieczeństwa, ryzyko, niesie w sobie od razu gorycz porażki. Największym niebezpieczeństwem dla miłości jest ludzka natura - pełna sprzeczności i lęku. Ciemny nie jest Otello - czarny jest jego lęk, jego zwątpienie w siebie, jego poczucie, że nie zasługuje na Desdemonę.

Bohater Shakespeare’a jest mężczyzną na wskroś współczesnym, a budzące się w nim demony braku zaufania, podejrzliwości i niewiary w uczucie są szaleńczo podsycane przez naszą kulturę . To co u Shakespeare’a wydaje się osobliwe i spowodowane kompleksem koloru skóry czy pochodzenia, w dzisiejszym świecie staje się codzienne, prozaiczne. Normalne jest bowiem to, że nie wierzymy w miłość, że zabijamy ją w sobie i w innych, ulegając podszeptom szatańskiej siły Iago, który zerka na nas cały czas.

Fot. Przemek Wiśniewski/Teatr Przedmieście

Autor: William Shakespeare

Adaptacja tekstu, reżyseria: Aneta Adamska- Szukała

Muzyka: Mirosław Kiełbasa

Występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Michał Chołka, Paweł Sroka, Maciej Szukała

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4