Protesty nie pomogły. Ruszyła budowa połączenia al. Kopisto z ul. Wierzbową

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 grudnia 2020

Fot. Paweł Bialic

Choć inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy ul. Cegielnianej oraz obiektów Capital Towers, protesty nie pomogły. Od m.in. wycinki drzew rozpoczęły się prace przy budowie drogi mającej połączyć al. Kopisto z ul. Wierzbową.

Przypomnijmy, że planowana droga miała już trzy wersje przebiegu. Ostateczny wariant miał pogodzić przeciwników inwestycji z obu stron nowej ulicy. To się nie udało, bo niedawno zorganizowano kolejną petycję pod nazwą „Dzieci z Cegielnianej przeciwko budowli łącznika al. Kopisto i ul. Wierzbowej”.

Ratusz nie patrzy jednak na protesty. Przetarg na budowę drogi został rozstrzygnięty. Wybrano wykonawcę, którym jest firma Matbud z Boguchwały. Za realizację tego zadania miasto zapłaci około 7,6 mln zł. Zdaniem urzędników budowa tej drogi jest konieczna aby móc usprawnić ruch w tej części miasta.

Droga łącząca al. Kopisto z ul. Wierzbową ma mieć 700 metrów długości. Jezdnia ma być szeroka na 7 metrów i składać się z dwóch pasów ruchu, po jednym w każdym kierunku. Oprócz tego w planie jest również budowa chodników o szerokości 2 metrów oraz ścieżek rowerowych na długości ok. 525 metrów. Konieczna będzie również budowa nowego oświetlenia, odwodnienie drogi, przebudowa infrastruktury podziemnej oraz stworzenie nowych miejsc parkingowych. Przewidziano też budowę murów oporowych o łącznej długości ok. 322 m.

W ramach inwestycji w planie jest również przebudowa skrzyżowania nowej drogi (a obecnie północnego odcinka ul. Podwisłocze) z al. Kopisto gdzie powstaną dodatkowe pasy wyłączenia i włączenia na długości 200 metrów oraz potrzebne będzie dostosowanie obecnej sygnalizacji świetlnej do nowych warunków użytkowania. Do tego planowana nowa droga ma być poszerzona na wlocie na al. Kopisto do 5 pasów. Z kolei na skrzyżowaniu z ul. Wierzbową nowa ulica będzie mieć 3 pasy ruchu, a w planie jest przebudowa obecnej jezdni ul. Wierzbowej wraz z chodnikami na długości 160 metrów oraz budowa nowej sygnalizacji świetlnej.

Realizacja inwestycji ma zakończyć się w terminie do 29 kwietnia 2022 r.

Red.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4