Prezydent nie posłuchał związkowców. 6 grudnia będzie niedziela handlowa

KATEGORIA: GOSPODARKA / 4 grudnia 2020

Fot. Igor Smirnow/Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał 3 grudnia nowelizację ustawy, która m.in. epizodycznie zezwoli na handel w najbliższą niedzielę, czyli 6 grudnia - poinformowała w piątek (4 grudnia) Kancelaria Prezydenta RP. Dodatkowa niedziela ma zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy okresie przedświątecznym.

Andrzej Duda nie posłuchał tym samym związkowców z „Solidarności” Banków, Handlu i Ubezpieczeń, którzy apelowali do prezydenta, by decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o zniesieniu handlu w niedzielę 6 grudnia podjął dopiero w poniedziałek 7 grudnia – tak by faktycznie nie weszła w życie.

Zapis o epizodycznym przywróceniu handlu w niedzielę, 6 grudnia znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zgodnie obowiązującymi przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele, zakaz handlu nie będzie obowiązywał też w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

W uzasadnieniu do zmiany napisano, że „okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna”. Wyjaśniano też, że „aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r.”. Dodano również, że z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej.

Zgodnie z obecnymi wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych (które otwarto ponownie od 28 listopada) obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw., a także nakaz zakrywania ust i nosa. W piątek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4