Wojewoda zabezpiecza rezerwy tlenu w regionie. Skorzysta 12 szpitali

KATEGORIA: ZDROWIE / 4 grudnia 2020

Fot. Karol Woliński

Dofinansowanie o łącznej wysokości prawie 3,2 mln zł trafi do 12 podkarpackich szpitali celem rozbudowy instalacji tlenowych. Jak wiadomo ich wydajność w placówkach medycznych jest bardzo ważna pod kątem opieki nad pacjentami chorymi na koronawirusa. Jak zaznaczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dodatkowe środki, które zostaną wykorzystane przy rozbudowie infrastruktury służącej do gromadzenia tlenu pomogą zabezpieczyć jego rezerwy na wypadek kolejnych znacznych wzrostów zachorowań na COVID-19.

- Musimy wyciągać wnioski z tego, że liczba zakażeń być może znów wzrośnie, tak jak było to w ostatnich miesiącach. W takim przypadku w związku ze zwiększeniem liczby chorych pojawiają się problemy z dostawą tlenu. Dlatego podejmujemy działania, które przygotują szpitale na większe zapotrzebowanie w tlen - powiedziała w piątek Ewa Leniart.

Dotacje dla podkarpackich szpitali pochodzą z rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a ich wysokość dla poszczególnych placówek medycznych jest zróżnicowana Z dofinansowania skorzystają szpitale w Przemyślu, Rzeszowie, Krośnie, Dębicy, Leżajsku, Łańcucie, Mielcu, Nisku, Sędziszowie Małopolskim, Strzyżowie, a także placówki w Górnie i Rymanowie-Zdroju.

Największe dofinansowanie w kwocie 800 tys. zł trafi do SPZZOZ Sanatorium w Górnie. Jeżeli chodzi o Rzeszów, to dodatkowe środki na rozbudowę instalacji tlenowych w wysokości 15 tys. zł trafią do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2. Pieniądze w zależności od zapotrzebowania będą wykorzystane na rozbudowę zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych instalacji tlenowych.

- Inwestycje te zostaną zrealizowane do końca roku, wtedy też należy rozliczyć otrzymane dotacje. Umowy na ich realizację poszczególnych inwestycji zostały już podpisane - zaznaczyła wojewoda Ewa Leniart.

Powstaje bank tlenu

Druga inicjatywa związana z zabezpieczeniem rezerw tlenu dla pacjentów na Podkarpaciu dotyczy powstania tzw. wojewódzkiego banku tlenu. Będzie to magazyn butli tlenowych, które mogą zostać wykorzystane na wypadek większego zapotrzebowania w tlen medyczny dla placówek leczniczych na Podkarpaciu.

- Do dyspozycji wojewody na wypadek sytuacji kryzysowych związanych z brakiem lub niezachowaniem płynności dostaw tlenu, powstanie magazyn dysponujący 400 butlami tlenowymi - poinformowała Ewa Leniart.

Butle tlenowe w ramach banku tlenu będą o różnej pojemności – od 2 do nawet 50 litrów i mają być zlokalizowane w trzech magazynach na terenie Podkarpacia. Obecnie udało się zgromadzić 100 butli w magazynie szpitala w Dębicy.

- To działania, które mają ogromne znaczenie jako pokłosie doświadczeń z ostatniej fali zachorowań na wirus COVID-19 - podsumowała działania dotyczące zabezpieczenia rezerw tlenu medycznego wojewoda Ewa Leniart.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4