Rzeszowska spalarnia z nagrodą „Budowa Roku Podkarpacia” [FILM]

KATEGORIA: INWESTYCJE / 4 grudnia 2020

Tak wygląda statuetka, nagroda Grand Prix dla Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii PGE Energia Ciepła S.A.

Mimo pandemii koronawirusa, jedynie w zmienionej formule, w piątek 4 grudnia odbyła się online uroczysta Gala Finałowa Konkursu Budowa Roku Podkarpacia 2019. Ta chlubna rywalizacja została zorganizowana pod patronatem honorowym wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

W tegorocznym rozstrzygnięciu konkursu (organizowanego na Podkarpaciu od 2013 roku) nagrodę Grand Prix otrzymała Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii PGE Energia Ciepła S.A., czyli charakterystyczny budynek potocznie nazywany rzeszowską spalarnią. Poza nagrodą główną organizatorzy konkursu przyznali nagrody także 15 innym obiektom w regionie.

Co zdecydowało o tym, że nagroda Grand Prix przypadła właśnie naszej rzeszowskiej spalarni? O to zapytaliśmy Grzegorza Dubika, przewodniczącego Rady Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, która jest głównym organizatorem konkursu i gali.

Inżynier Dubik powiedział nam, że przy wyborze „Budowy Roku Podkarpacia” kapituła konkursu stara się skupić na tym, co dany obiekt, czy inwestycja np. o charakterze infrastrukturalnym daje miastu i województwu. Celem kapituły jest wybranie takiej budowli, która zasługuje na bycie wizytówką miejsca, w którym powstała. W pewien sposób, a nawet dosłownie – powinna być dziełem spektakularnym. W tym roku za taką budowlę uznano właśnie futurystyczny obiekt stojący przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie.

– Budynek spalarni łączy w sobie jakby dwie funkcje. Przyciąga uwagę z zewnątrz i zachęca do eksploracji wnętrza. Mówiąc językiem może nieco górnolotnym, to jej architektura jest pięknym opakowaniem dla znajdującej się w jej wnętrzu zaawansowanej technologii. Z całą pewnością jest to pod każdym względem obiekt warty uwagi – powiedział nam Grzegorz Dubik, który jest jednocześnie przewodniczący kapituły konkursu na Budowę Roku Podkarpacia.

Kadr z Gali Finałowa Konkursu Budowa Roku Podkarpacia 2019, momentu przyznania rzeszowskiej spalarni nagrody głównej konkursu.

Przyznanie nagrody głównej komentował nam także Paweł Majewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie, która to spółka jest właścicielem spalarni.

– Dziękuję kapitule konkursu za wybranie naszego obiektu budową minionego roku i za dostrzeżenie, jak ważnym zagadnieniem jest umiejętne połączenie funkcji obiektu produkcyjnego, z funkcją edukacyjną i umieszczenie tego wszystkiego w niebanalnej bryle architektonicznej. W naszej instalacji zastosowano innowacyjne rozwiązania technologiczne, w tym odzysk ciepła z kondensacji pary wodnej oraz wykorzystywanie wody deszczowej z placu i dachów na potrzeby procesów technologicznych.

– Dziękuję także Zarządowi PGE Energia Ciepła S.A. i Zarządowi PGE S.A. za zaufanie jakim nas obdarzyli wyrażając zgodę na realizację tego projektu oraz wydatkowanie w tym celu prawie 300 mln złotych. Dziękuję również całemu Zespołowi, który przygotowywał ten projekt, a następnie go zrealizował. Chciałbym nadmienić też z dumą, że pracownicy naszej elektrociepłowni w większości są mieszkańcami miasta Rzeszowa.

Konkurs na „Budowę Roku Podkarpacia” został wykreowany i zorganizowany przez Podkarpacką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Rzeszowsko-Lubelski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Podkarpacki.

Celem tej inicjatywy jest promowanie myśli technicznej i naukowej, a także nowatorskich rozwiązań, wysokiej jakości robót oraz przykładności w działaniu na rzecz budownictwa i ochrony środowiska. Dzięki temu konkursowi i przyznawanych w nim nagrodach prezentowane są szerszej publiczności osiągnięcia inwestorów, projektantów i wykonawców przedsięwzięć budowlanych zaangażowanych przy wyróżniających się inwestycjach w regionie.

Red.

Poniżej prezentujemy Państwu pełen zapis filmowy dzisiejszej Gali Finałowej Konkursu Budowa Roku Podkarpacia 2019

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4