Covid-19: Pierwsi medycy zaszczepieni w Rzeszowie. Relacja ze szpitala MSWiA

KATEGORIA: ZDROWIE / 27 grudnia 2020

Na zdjęciu pierwsza na Podkarpaciu osoba, lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii, która w rzeszowskim szpitalu MSWiA przyjęła szczepionkę przeciw Sars-Covid-19.
Fot. Paweł Bialic

W niedzielę, 27 grudnia 2020 r. rozpoczęły się pierwsze w Polsce sczepienia przeciw Sars-Covid-19. Do szczepień w pierwszej koniczności przystępują osoby z grupy „O”, do które zaliczają się służby medyczne, farmaceuci oraz pracownicy administracyjni przy instytucjach medycznych. Pierwsza partia szczepionek dotarła na Podkarpacie i do Rzeszowa w niedzielę, w godzinach porannych. Dziennikarze mogli uwiecznić dla Państwa moment przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 pierwszej na Podkarpaciu osoby, czyli Pani lek. med. Jolanty Kluz-Zawadzkiej, która jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie epidemiologii, a po niej pierwszych dziesięciu medyków ze Szpitalu MSWiA w Rzeszowie – 2 pielęgniarek, 6 lekarzy, 1 ratownika medycznego oraz 1 kierowcę sanitarnego.

- Dzisiejszy dzień jest dniem historycznym. Obecna pandemia przypomina nam pandemię grypy „hiszpanki” sprzed 100 lat, kiedy to zmarło w sumie w Europie i Ameryce 100 milionów ludzi. I uważam, że największym osiągnięciem ludzkości jeśli chodzi o zdrowie i o różne kataklizmy, to są właśnie szczepienia. - powiedziała lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii, dodając iż - nie da się przerwać żadnej epidemii, czy pandemii w sposób naturalny. Możemy przerwać transmisję wirusa i to jest jedyna szansa, poprzez powszechne szczepienia.

Pani doktor Kluz-Zawadzka wygłosiła także apel, by szczepić się przeciw koronawirusowi dla dobra własnego i innych.

- Mamy XXI wiek, latamy na księżyc, a nie radzimy sobie z wirusem. W tej chwili zyskaliśmy genialną możliwość zatrzymania wirusa dzięki szczepiące, w obliczu ogólnoświatowej bezsilności. Służba zdrowia i to nie tylko w naszym kraju jest już u kresu sił. Szpitale są przepełnione, nie ma kto leczyć chorych (także na inne choroby), padają gospodarki. Dostaliśmy właśnie do ręki broń genialna do walki z wirusem i możemy przerwać transmisję COVID-19 poprzez nabycie odporności na niego. Dzięki temu Ci wszyscy, którzy mogą się zaszczepić, bo są takie osoby, które mają przeciwskazania w szczepieniu się, ze względu na np. choroby onkologiczne, ochronią przed koronawirusem innych, także tych którzy nie mogą przyjąć szczepionki. - mówiła lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, która jako pierwsze przyjęła dziś w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie szczepionkę przeciw COVID-19.

W niedzielę na Podkarpacie dotarła pierwsza partia szczepionki przeciw Sars-Covid-19 w liczbie 525, z czego po 75 szczepionek dotarło do szpitali w Rzeszowie, Jarosławiu, Łańcucie oraz w Sanoku i Przemyślu, a 225 do szpitala w Dębicy. Tak duża liczba szczepionek w Dębicy świadczy o dużej liczbie zainteresowanych medyków, które chcą się zaszczepić. W dniu dzisiejszym ma zostać łącznie zaszczepionych na terenie całego kraju 10 tys. osób z grupy „0”.

Fot. materiał pochodzi ze profilu FB Ministerstwa Zdrowia

W niedzielę, 27 grudnia odbyła się również konferencja prasowa przedstawicieli Rządu RP: premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra Michała Dworczyka, który jest obecnie pełnomocnikiem ds. narodowego programu szczepień.

Przedstawiciele rządu poinformowali, że do jutra, czyli poniedziałku 28 grudnia osoby z grupy „0” mają czas by zgłaszać swoją chęć szczepienia się przeciw koronawirusowi. Według ministra Michała Dwoczyka pełnomocnika rządu ds. narodowego programu szczepień istnieje duża możliwość, że już w połowie stycznia 2021 rozpoczną się szczepienia kolejnej grupy, grupy „1”, czyli służb mundurowych, nauczycieli i seniorów. Minister Dworczyk nie był w stanie dokładnie określić początku szczepień dla „zwykłych” Polaków. Podkreślał, że wszystko zależeć będzie od tego w jakim tempie będzie przebiegało sczepienie w grupie „0” oraz „1”. Zależne to będzie także od dostaw i produkcji szczepionki. Jak wiadomo obecnie Europejska Agencja Leków rekomenduje wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19 firmy Pfizer i BioTech. Firma Pfizer oficjalnie zarejestrowała szczepionkę przeciw Sars-Covid-19.

- Według naszych prognoz w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy „1”. Natomiast jesteśmy bardzo ostrożni z podawaniem konkretnych terminów, bo jest część zmiennych na które my jako rząd nie mamy wpływu. My przygotowujemy system, gdzie od 15 stycznia będzie można zgłaszać swoją chęć zaszczepienia się, we wszystkich punktach szczepień na terenie całego kraju, ale tu opieramy się na deklaracjach firm farmaceutycznych, które dostarczają szczepionkę w swoim trybie i mamy na to wpływ ograniczony. Plus druga sprawa, zobaczymy jakie będzie tempo szczepienia grupy „0”. – podkreślał minister Michał Dworczyk.

Jak mówił natomiast premier Mateusz Morawiecki do końca tego roku do naszego kraju ma zostać dostarczonych 300 tys. szczepionek na COVID-19.

Red.

Fot. materiał pochodzi ze profilu FB Ministerstwa Zdrowia

Poniżej prezentujemy Państwu relację foto i wideo autorstwa Pawła Bialica z pierwszych szczepień jakim poddali się medycy w rzeszowskim Szpitalu MSWiA.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4