Ciąg dalszy sytuacji w KSW Nr 1. Kontrola zakończona, wkrótce poznamy wyniki

KATEGORIA: ZDROWIE / 18 stycznia 2021

Fot. KSW Nr 1

Kolejny zwrot w sprawie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłosił konkurs na dyrektora tej placówki. Informacja o konkursie pojawiła się na stronie szpitala przy ul. Szopena w czwartek (14 stycznia) pod koniec dnia. Kandydaci mogą przesyłać dokumenty w terminie 15 dni od daty opublikowania ogłoszenia. Obecny szef placówki Janusz Ławiński jest tylko pełniącym obowiązki dyrektora. Swoją funkcję objął 30 listopada ub. r.

Przypomnijmy, że od 18 listopada zeszłego roku w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 trwa kontrola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego dotycząca prawidłowości funkcjonowania Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Kliniki Onkologii Klinicznej oraz Kliniki Okulistyki. Miała ona zakończyć się w grudniu 2020 roku i wyjaśnić wątpliwości w spornych kwestiach. Jak słyszymy w Urzędzie Marszałkowskim kontrola została już zakończona, a jej wyniki zostaną publicznie udostępnione.

- Kontrola jest już zakończona, obecnie trwa analiza wyników kontroli oraz konstruowanie raportu pokontrolnego. Gdy będzie on gotowy będziemy chcieli przekazać wyniki kontroli opinii publicznej - zapewnia rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Leyko.

Co z prof. Krzysztofem Gutkowskim?

Tymczasem 1 stycznia na stanowisko kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej w KSW Nr 1 powrócił zwolniony we wrześniu dr Ryszard Ziemiakowicz. Zwolnienie jego oraz wicedyrektora szpitala ds. medycznych i zarazem kierownika Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii prof. Krzysztofa Gutkowskiego spotkały się ze sprzeciwami ze strony środowisk pacjentów oraz samorządowców i polityków.

Ryszard Ziemiakowicz powrócił na stanowisko w związku z tym, że jego następca Andrzej Komorowski zdecydował się zrezygnować ze stanowiska i dlatego dyrekcja szpitala zaproponowała mu powrót do kierowania kliniką.

Nadal jednak nie wiadomo co z sytuacją prof. Krzysztofa Gutkowskiego zwolnionego 30 listopada przez ustępującego w tym samym dniu ze stanowiska p.o. dyrektora szpitala Marka Wiatera. Listy w obronie prof. Gutkowskiego pisali do dyrekcji szpitala i marszałka Władysława Ortyla pacjenci niezadowoleni z takiej decyzji. Nowy p.o. dyrektora placówki Janusz Ławiński przejął zatem placówkę w trudnym momencie i do czasu wyboru nowego dyrektora to on ma odpowiadać za politykę personalną w KSW Nr 1.

- Nie wyobrażam sobie aby prof. Gutkowski nie wrócił do pracy w szpitalu, to wybitny specjalista, i powinien wciąż pomagać pacjentom w KSW Nr 1. Będę nadal zwracał uwagę na tę kwestię zarządowi województwa i dyrekcji szpitala - twierdzi członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, zaangażowany w obronę zwolnionych lekarzy.

Tymczasem radny sejmiku województwa Jacek Kotula poinformował na Facebooku, że 13 stycznia miało odbyć się spotkanie zarządu województwa w kwestii powołania następcy prof. Gutkowskiego. Według radnego PiS mieli w nim udział wziąć lekarze niedawno zwolnieni dyscyplinarnie z brzozowskiego szpitala – doc. Katarzyna Styczkiewicz oraz Marek Styczkiewicz.

- Dnia 13.1.2021 o godz. 14.30 odbyło się spotkanie zarządu u Marszałka Ortyla w sprawie powołania następcy profesora Gutkowskiego! Miała tam stawić się pani doc. Katarzyna Styczkiewicz, która razem z mężem (wojewódzkim konsultantem ds. kardiologii) została w kilka tygodni temu zwolniona dyscyplinarnie ze szpitala w Brzozowie. Mąż też został zwolniony dyscyplinarnie, ale był radnym w powiecie brzozowskim i wcześniej musiała wyrazić zgodę na to rada powiatu brzozowskiego - twierdzi w swoim wpisie radny Jacek Kotula.

Jak jednak słyszymy w Urzędzie Marszałkowskim za politykę personalną w szpitalu odpowiadają władze placówki medycznej. Na ten moment dyrekcja Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie nie komentuje kwestii możliwości powrotu do pracy prof. Krzysztofa Gutkowskiego ani możliwych zmian personalnych na opuszczonym przez niego stanowisku.

Z kolei w piątek (15 stycznia) list z apelem o natychmiastowe przywrócenie do pracy prof. Krzysztofa Gutkowskiego skierowało do marszałka Władysława Ortyla Stowarzyszenie Pacjentów Onkologicznych z Rzeszowa.

„Panie Marszałku, zwracamy się do Pana z dramatycznym apelem o przerwanie tego niebezpiecznego dla chorych działania i natychmiastowe przywrócenie do pracy tego wybitnego lekarza i naukowca. Jego osiągnięcia zostały niedawno docenione przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który przyznał mu tytuł profesora zwyczajnego. Jako pacjenci onkologiczni doświadczający pomocy Pana Profesora, jesteśmy świadkami jego dużej kultury osobistej, uczciwości i ogromnego talentu medycznego oraz organizacyjnego. Błagamy o zakończenie gier politycznych zagrażających życiu chorych, którzy nie mają szansy na konsultacje u Pana Profesora” – czytamy m.in. w liście, który podpisał Ryszard Pępek, prezes zarządu stowarzyszenia.

Wnioski o odwołanie dyrekcji aktualne

Przypomnijmy, że Stanisław Kruczek w grudniu wnioskował do zarządu województwa podkarpackiego o zakończenie jego zdaniem niewłaściwe przeprowadzanych konkursów na stanowiska w KSW Nr 1. Chodzi o błyskawicznie przeprowadzane postępowania konkursowe. W niektórych przypadkach ich rozstrzygnięcie miało nastąpić dzień po ogłoszeniu. Oprócz tego w związku ze zwolnieniami wspomnianych medyków Kruczek złożył wniosek o odwołanie z funkcji Marka Wiatera, który pełni teraz stanowisko zastępcy dyrektora ds. administracyjnych oraz gdyby pierwsze dwa wnioski nie zostały zrealizowane, o odwołanie p.o. dyrektora KSW Nr 1 Janusza Ławińskiego.

- Te wnioski nadal podtrzymuję uważając, że organizacja nocnych konkursów jest karygodną praktyką, z którą do tej pory nigdzie się nie spotkałem, a za ich realizację odpowiada przecież dyrekcja szpitala - uważa członek zarządu województwa.

Sytuacja w szpitalu przy ul. Szopena stała się w ostatnim czasie przedmiotem szczególnej aktywności kilku podkarpackich samorządowców i polityków. Na czele protestujących przeciwko zwolnieniu obu medyków oraz polityce personalnej dyrekcji szpitala stoi radny wojewódzki PiS Jacek Kotula. W sprawę zaangażował się również poseł Konfederacji Wolność i Niepodległość Grzegorz Braun. Aktywny w przedstawianiu sowich opinii jest także członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek z Porozumienia Jarosława Gowina, który do ubiegłego roku odpowiadał w samorządzie województwa za służbę zdrowia na Podkarpaciu.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4