Krzysztof Gutkowski profesorem. Jego pacjenci chcą by wrócił do KSW Nr 1

KATEGORIA: ZDROWIE / 22 stycznia 2021

Fot. Paweł Bialic

Stowarzyszenie Pacjentów Onkologicznych z Rzeszowa poinformowało w piątek o nadaniu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę tytułu profesora belwederskiego nauk medycznych i nauk o zdrowiu Krzysztofowi Gutkowskiemu - lekarzowi zwolnionemu niedawno z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Do tej pory dr hab. n. med. Krzysztof Gutkowski używał tytułu profesora uczelnianego (Uniwersytetu Rzeszowskiego). W opinii pacjentów, którymi opiekował się prof. Gutkowski, wyróżnienie ze strony prezydenta RP Andrzeja Dudy jest dowodem na to, że jest on wybitnym fachowcem i Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie popełnił błąd pozbywając się go ze stanowiska.

- O tragizmie tej sytuacji świadczy, że w piśmie gratulacyjnym prezydencki minister pisze do profesora aby złożył informację o nominacji w miejscu pracy, a jemu uniemożliwiono wykonywanie swojej pracy i ratowanie życia pacjentów. Mamy nadzieję, że zakończą się wreszcie te utarczki w KSW Nr 1 i prof. Gutkowski wróci do opieki nad chorymi - mówił na konferencji prasowej Kazimierz Jaworski, były senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który leczył się u prof. Krzysztofa Gutkowskiego.

Fot. Paweł Bialic

Prof. Krzysztof Gutkowski w KSW Nr 1 pełnił funkcję wicedyrektora ds. medycznych oraz kierownika Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii. Został zwolniony 30 listopada przez ustępującego w tym dniu z funkcji p.o. dyrektora placówki Marka Wiatera. Powodów takiej decyzji do tej pory jeszcze nie poznaliśmy. Wcześniej we wrześniu z KSW Nr 1 odszedł inny lekarz, dr Ryszard Ziemiakowicz, który przez wiele lat kierował Kliniką Chirurgii. Odwołanie obu lekarzy wywołało protesty ich pacjentów, którzy m.in. wysyłali w obronie medyków listy do marszałka Władysława Ortyla oraz nowego p.o. dyrektora KSW Nr 1 Janusza Ławińskiego.

Jak już wcześniej informowaliśmy, 1 stycznia Ryszard Ziemiakowicz wrócił na swoje stanowisko w związku z tym, że jego następca Andrzej Komorowski zrezygnował z posady. Teraz pacjenci są nadal zdeterminowani aby walczyć o przywrócenie do pracy również prof. Krzysztofa Gutkowskiego.

- Moja córka ma 38 lat jest niepełnosprawna i stale leży, a profesor Gutkowski uratował mojemu dziecku życie, mamy nadzieję, że marszałek pochyli się nad naszymi prośbami i pozwoli temu wybitnemu specjaliście na powrót do pracy - mówiła Bogusława Wybraniec matka jednej z pacjentek leczonych przez prof. Gutkowskiego.

Fot. Paweł Bialic

Przypomnijmy, że w sprawę obrony zwolnionych lekarzy zaangażowali się również radny wojewódzki PiS Jacek Kotula, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek z Porozumienia oraz poseł Konfederacji Wolność i Niepodległość Grzegorz Braun.

Fot. Paweł Bialic

W KSW Nr 1 konkurs na dyrektora

Trudno obecnie stwierdzić jakie są szanse powrotu do pracy w KSW Nr 1 prof. Gutkowskiego. Dyrekcja szpitala nie chce komentować obecnej sytuacji personalnej w szpitalu. Trzeba też dodać, że Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłosił niedawno konkurs na dyrektora tej placówki. Informacja o konkursie pojawiła się na stronie szpitala przy ul. Szopena w czwartek (14 stycznia). Kandydaci mogą przesyłać dokumenty w terminie 15 dni od daty opublikowania ogłoszenia. Obecny szef placówki Janusz Ławiński jest tylko pełniącym obowiązki dyrektora.

Należy również zaznaczyć, że od listopada do grudnia w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie trwała kontrola Urzędu Marszałkowskiego w sprawie funkcjonowania Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Kliniki Onkologii Klinicznej oraz Kliniki Okulistyki, a także prawidłowości obsady stanowisk kierowników klinik. Ma ona wyjaśnić wszelkie wątpliwości jeżeli chodzi o politykę personalną w szpitalu. Obecnie trwa konstruowanie raportu pokontrolnego, Urząd Marszałkowski deklaruje, że wyniki kontroli będą zaprezentowane opinii publicznej.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4