Apel radnych ws. wyjazdu na ul. Krakowską przyjęty. Będzie skuteczny?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 27 stycznia 2021

Inwestycja KrakoVska. Na wizualizacji widać wyjazd z ul. Kotuli do ul. Krakowskiej w dotychczasowym kształcie
Fot. Materiały inwestora

Apel Rady Miasta Rzeszowa do władz miasta w kwestii zapewnienia pasa włączenia z ul. Kotuli do ul. Krakowskiej został przyjęty podczas wtorkowej (26 stycznia) sesji. Sprawa wiążę się z planowaną w tym rejonie inwestycją mieszkaniową dewelopera Bryksy w ramach projektu KrakoVska. W związku ze znacznym zakresem inwestycji, w planie jest również przebudowa układu komunikacyjnego, w tym właśnie wyjazdu w kierunku ul. Krakowskiej.

Niebezpieczeństwo i korki

Obecnie wyjazd na ul. Krakowską od strony ronda imienia „Inki” i ul. Kotuli ma formę bezkolizyjną w postaci pasa włączenia. Natomiast w koncepcji planowanej przebudowy układu komunikacyjnego obecny pas włączenia ma zostać wykorzystany do stworzenia wjazdu i wyjazdu do planowanych budynków. Sam wyjazd z ul. Kotuli do ul. Krakowskiem będzie miał natomiast inną formę niż do tej pory, wymagającą znacznego zwolnienia przed skrzyżowaniem, co może obniżyć płynność ruchu z tego wyjazdu i powodować niebezpieczeństwo na drodze. Tak uzasadniali swój projekt uchwały zawierającej apel w tej sprawie radni Prawa i Sprawiedliwości podczas sesji.

- Sednem tego apelu jest zapewnienie obecnego pasa rozbiegowego na ul Krakowskiej od strony ronda Inki, ponieważ ma ogromne znaczenie w zachowaniu płynności ruchu w rejonie ul. Kotuli, ul. Ofiar Katynia czy ul. Zbyszewskiego. Taka forma włączania się do ruchu od strony ronda Inki jest również bezpieczna, bo pozwala to zrobić płynnie - mówił szef klubu PiS w Radzie Miasta Marcin Fijołek, który podkreślał, że tego typu pasy rozbiegowe funkcjonują w wielu miejscach Rzeszowa i spełniają swoje zadanie.

Ratusz zlecił audyt

Orędowniczką zostawienia obecnej formy wyjazdu z ul. Krakowskiej jest również radna Jolanta Kaźmierczak z Platformy Obywatelskiej, która podczas jednej z grudniowych sesji składała interpelację do władz Rzeszowa. Ratusz twierdził jednak, że zaproponowane rozwiązanie jest zgodne z obecnymi standardami projektowania dróg, w związku z obowiązującym ograniczeniem prędkości przy ul. Krakowskiej do 50 km/h.

Prezydent Tadeusz Ferenc zapewniał w grudniu, że zorganizuje spotkanie w tej kwestii z udziałem specjalistów od ruchu drogowego, radnych oraz urzędników aby wyjaśnić sporne kwestie. Spotkanie dotąd się nie odbyło, ale miasto zleciło audyt w sprawie bezpieczeństwa wyjazdu na ul. Krakowską, który przeprowadzą osoby powołane przez Ministerstwo Infrastruktury. Podczas wtorkowej sesji wiceprezydent Marek Ustrobiński po raz kolejny zapewniał, że obecnie proponowane rozwiązanie ma być zgodne z obowiązującym prawem.

- Zaproponowana obecna koncepcja wyjazdu jest zgodna z obowiązującym prawem. Nie wiem czy będzie jakieś rozwiązanie tej kwestii. Poczekamy do wyników audytu i w przyszłym tygodniu chcemy zorganizować spotkanie z wszystkimi zainteresowanymi stronami - zapewnił Marek Ustrobiński.

14 radnych za

Większość radnych, która zabrała głos w kwestii wyjazdu na ul. Krakowską była za wystosowaniem apelu w kierunku władz Rzeszowa. Jedynie szef Rozwoju Rzeszowa Konrad Fijołek twierdził, że apel jest bezpodstawny. W jego opinii Rada nie powinna zajmować tak szczegółowymi zagadnieniami w kwestiach rozwiązań komunikacyjnych i tymi sprawami powinni zająć się specjaliści.

- Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie, ale to powinni rozstrzygnąć drogowcy czy właśnie audytorzy, dlatego uważam tą uchwałę za niezasadną, bo radni nie są od projektowania dróg uchwałami - mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta, który sam deklarował, że nie będzie brał udziału w głosowaniu nad uchwałą.

Ostatecznie apel został przyjęty przez Radę Miasta Rzeszowa. W głosowaniu wzięło udział wzięło 19 radnych. 14 z nich głosowało za natomiast 5 radnych się wstrzymało. Czy taka inicjatywa radnych wpłynie na władze Rzeszowa, które będą musiały zatwierdzić koncepcję przebudowy skrzyżowania? Na razie trudno powiedzieć. Możliwe, że więcej będziemy wiedzieć gdy poznamy wyniki zleconego przez ratusz audytu.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4