Nowa polityka miasta? Dziś spotkanie prezydenta Bajdaka z architektami

KATEGORIA: POLITYKA / 5 marca 2021

Arch. Robert Kultys (PiS).
Fot. Paweł Bialic

Dzisiaj w rzeszowskim ratuszu ma dojść do spotkania obecnego prezydenta Rzeszowa Marka Bajdaka z przedstawicielami lokalnego środowiska architektów – Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów (POIA). Spotkanie odbędzie się na zaproszenie prezydenta, a jego pomysłodawcą jest architekt i radny miejski Robert Kultys (PiS).

– Często rozmawiając z kolegami architektami, a z drugiej strony rozmawiając z prezydentem Bajdakiem i innymi liderami Prawa i Sprawiedliwości w województwie zauważyłem, że w wielu miejscach obie te strony mają podobne diagnozy i podobne wnioski dotyczące problemów zagospodarowania przestrzeni Rzeszowa. Pomyślałem wtedy, że dobrze byłoby, aby fachowy głos doradczy różnych architektów mógł w większym stopniu przyczynić się do nowoczesnego i prawidłowego rozwoju miasta po ustąpieniu dotychczasowego prezydenta – powiedział nam radny Robert Kultys.

Dowiedzieliśmy się, że agenda spotkania jest obszerna ale efekty rozmów podane będą dopiero po spotkaniu. Rzeszowski SARP od dłuższego czasu coraz wyraźniej krytykował politykę przestrzenną miasta. Oto niektóre z uwag ekspertów tego środowiska w opublikowanym kilka tygodni temu stanowisku:

„Chcemy zwrócić uwagę na nawarstwiające się i nierozwiązane dotąd problemy dotyczące zagospodarowania przestrzennego Rzeszowa. Chaos urbanistyczny zagraża spójności funkcjonalnej miasta i stanowi wyzwanie z punktu widzenia zmian klimatycznych. Od wielu lat jako środowisko architektów i urbanistów wskazujemy na konieczność systemowego podejścia do tego zagadnienia oraz na ryzyka wynikające z jego ignorowania. Mówimy o konieczności przygotowania miasta na upały, okresy suszy, gwałtowne opady. Konieczna jest zielona infrastruktura, żeby zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła, żeby poprawić mikroklimat i jakość życia” – mówi fragment stanowiska SARP.

Jak zatem głos fachowców wpłynie na nowe perspektywy rozwoju Rzeszowa?

– Wraz z odejściem Tadeusza Ferenca w Rzeszowie powinna się skończyć epoka lekceważenia problemów przestrzennych. Nowe władze na pewno w wielu miejscach mogą się wzorować na pracach i na wielkim zaangażowaniu byłego prezydenta ale nie może to być ślepa kontynuacja, jak chcą niektórzy. Przyszedł czas także naprawienia błędów, które wskazują eksperci – ocenił Robert Kultys.

Do efektów i ustaleń spotkania prezydenta Bajdaka ze środowiskiem architektów będziemy chcieli niebawem wrócić.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4