Ważne zmiany w działaniu nr. 998. Zgłoszenia trafią teraz pod nr alarmowy 112

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 13 kwietnia 2021

Fot. Paweł Bialic

Od tego tygodnia na Podkarpaciu wszystkie zgłoszenia wykonywane pod numer 998, który służy do powiadamiania straży pożarnej, będą automatycznie przekierowane na numer alarmowy 112 obsługiwany przez wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. W praktyce zatem po wybraniu na telefonie numer 998 połączymy się bezpośrednio z dyspozytorem obsługującym numer 112, który odbierze nasze zgłoszenie i po weryfikacji przekaże odpowiednim służbom.

O szczegółach zmian w funkcjonowaniu numerów alarmowych mówili we wtorek (13 kwietnia) wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec i zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Zbigniew Sowa. Jak podkreślała wojewoda Ewa Leniart, zmiana dotycząca funkcjonowania nr 998 ma usprawnić funkcjonowanie jednostek ratowniczych.

- Numer 998 był do tej pory obsługiwany przez centra kierowania miejskich i powiatowych komendantów PSP. Ta zmiana ma służyć ułatwieniu funkcjonowania jednostek działających w trybie interwencyjnym. Doświadczenia w zarówno funkcjonowania CPR i tych, którzy do tej pory obsługiwali swoje numery alarmowe – policji czy straży pożarnej pokazują, że spora część zgłoszeń niestety jest niezasadnych - tłumaczyła wojewoda Ewa Leniart

Fot. Karol Woliński

Całkowite przekierowanie połączeń z numeru 998 na nr 112 na terenie całego Podkarpacia ma nastąpić w ciągu następnych dni. Do tej pory udało się skonsolidować oba numery na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Zmiana zmniejszy ilość niezasadnych telefonów

W tamtym roku wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego na Podkarpaciu odebrało 840 tys. zgłoszeń i niestety ponad 532 tys. było niezasadnych. Podobnie było w przypadku nr 998 obsługiwanego dotąd przez PSP gdzie w zeszłym roku na 60 tys. zgłoszeń, blisko 30 tys. było niezasadnych. Tego typu niepotrzebne zgłoszenie na nr alarmowy absorbuje osoby obsługujące oraz utrudnia kontakt z takimi numerami dla osób, które znajdują się w prawdziwym niebezpieczeństwie. Przekierowanie zgłoszeń z numeru 998 na 112 ma ułatwić pracę dyżurnych PSP i zmniejszyć ilość zgłoszeń fałszywych.

- To ułatwi pracę dużych stanowisk kierowania komend miejskich i powiatowych PSP. Będą do nas spływać tylko realne zdarzenia, które wymagają naszej interwencji – mówił nadbryg. Andrzej Babiec podkreślając, że przyjmowanie zgłoszeń przez CPR pomoże również w przypadkach zdarzeń, gdzie musi być prowadzona zorganizowana praca służb ratunkowych – policji, straży pożarnej i pogotowia.

Fot. Karol Woliński

Nr alarmowy 112 od czerwca 2018 roku obsługuje już zgłoszenia z nr alarmowego policji - 997. Zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Zbigniew Sowa podkreślał, że system po trzech latach funkcjonowania spełnia swoje założenia. Rocznie podkarpacka policja przyjmuje około 160 tys. zgłoszeń telefonicznych. Do 2018 roku telefony przyjmowali je dyżurujący policjanci bez wcześniejszej weryfikacji przez CPR, co powodowało, że bywały sytuacje gdy linia była zablokowana z powodu zbyt dużej liczby zgłoszeń.

Fot. Karol Woliński

- Wcześniej zgłoszenia musieli przyjmować bezpośrednio dyżurni, natomiast po zmianie 90 procent trafia do CPR, są tutaj weryfikowane i przysłane do właściwych miejscowo dyżurnych, którzy otrzymują praktycznie gotową i zweryfikowaną informację. Usprawniło to pracę dyżurnych, nie muszą zajmować się głównie odbieraniem telefonów tylko organizacją sprawnej pomocy mieszkańcom - mówił insp. Zbigniew Sowa.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4