Daleki Wschód zagości w Rzeszowie. Wybierz się w niedzielę do Teatru Maska

KATEGORIA: KULTURA / 16 września 2021

Kadr ze spektaklu „Bambusowa Księżniczka”
Fot. Jerzy Dowgiałło/Teatr Maska

W najbliższą niedzielę 19 września, o godz. 16.30 Teatr Maska zaprasza na spektakl familijny przedstawiający przepiękną opowieść na tle Dalekiego Wschodu. W spektaklu „Bambusowa Księżniczka” pojawi się nie tylko niezwykła dziewczynka i jej opiekunowie, ale także smok, mityczna góra, wielka bitwa z niezwykłym wojskiem. A widzowie wraz z bohaterami przedstawienia będą mogli przeżyć wiele fascynujących przygód.

Sztuka inspirowane jest japońską baśnią pochodzącą z początków okresu Heian (od 794 do 1185 roku), a dla rzeszowskiego Teatru Maska zrealizował ją reżysersko Noriyuki Sawa, twórca pochodzącego z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Pewnej nocy dawno, dawno temu, w dalekiej Japonii, w samym środku bambusowego lasu pojawiło się niezwykłe światełko. Wyglądało jak malutki księżyc, który nie wiedzieć czemu postanowił przenieść się z nieba na ziemię. I pewnie nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie to, że tej samej nocy po lesie błądził pewien ubogi zbieracz bambusa. Choć znał las jak własną kieszeń, tej nocy po raz pierwszy w życiu nie mógł odnaleźć drogi do swojej wioski. Gdy zobaczył niezwykłą księżycową poświatę, udał się w jej kierunku, by już po chwili przekonać się, że wydobywa się ona z jednej z roślin. Gdy ją ściął, w środku bambusowego pędu odkrył maleńkie dziecko. Zdumiał się bardzo, ale jeszcze bardziej ucieszył, bo wraz z żoną od dawna marzyli o dziecku. Zagubiona wcześniej droga odnalazła się sama, kiedy z dziewczynką w ramionach biegł w stronę domu. Od tej chwili w życiu starego zbieracza bambusa i jego żony zapanowało szczęście i dobrobyt. Nazwali dziewczynkę Kaguya, co znaczy świecąca pięknym światłem, i traktowali jak własną córkę. Kaguya, tak jak bambus, rosła bardzo szybko i w ciągu kilku miesięcy z dziecka zmieniła się w piękną dziewczynę. Wielu możnych i wpływowych zalotników, zachwyconych jej urodą, starało się o jej rękę. Nawet sam cesarz chciał, by została jego żoną. Kaguya skrywała jednak pewną tajemnicę…

Jaką tajemnicę skrywa główna bohaterka spektaklu? Tego już Wam zdradzić nie możemy, ale warto wybrać się w niedzielę do rzeszowskiego Teatru Maska, by się o tym dowiedzieć, przeżywając ekscytującą przygodę na Dalekim Wschodzie.

Sztuka przeznaczona jest dla jest dla dzieci już od 4 roku życia. Bilety możecie zakupić TUTAJ, lub przed spektaklem. Polecamy jednak wcześniejsze zarezerwowanie sobie miejsca, żeby nie rozczarować się przy kasie w dniu spektaklu, bo może okazać się, że wolnych miejsc już nie będzie. Przedstawienie trwa 40 minut.

Spektakl „Bambusowa Księżniczka” miał swoją premierę 24 września 2017 r.

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Noriyuki Sawa

Obsada: Jadwiga Domka, Anna Złomańczuk, Kamila Olszewska, Tomasz Kuliberda, Robert Luszowski

Asystent reżysera: Ewa Mrówczyńska

Muzyka: Iga Eckert

Tłumaczenie: Jacek Popławski

Podczas spektaklu widzowie zobowiązani są przestrzegać zasad związanych z reżimem sanitarnym dotyczącym pandemii koronawirusa, czyli przede wszystkim zasłaniania ust i nosa.

Realizację spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4