Zmiana rozkładów na kolei od 9 grudnia. Bezpośrednie połączenie do Berlina

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 7 grudnia 2018

Fot. polregio.pl

W niedzielę, 9 grudnia wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń dla podróżnych. Nowy rozkład będzie podzielony na pięć korekt (grudzień, marzec, czerwiec, wrzesień, październik), które są bezpośrednim efektem prowadzonych prac modernizacyjnych.

Przewozy Regionalne, właściciel marki POLREGIO będą realizowały ofertę przewozową obejmującą połączenia kolejowe na terenie województwa podkarpackiego zgodnie z zamówieniem organizatora przewozów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Nowy rozkład jazdy przyniesie dodatkowe połączenia na linii 106. Od 1 stycznia będzie codziennie kursowała dodatkowa para pociągów w relacji Rzeszów – Jasło – Rzeszów. Od 1 stycznia zostaną także wznowione, zawieszone w miesiącu grudniu, połączenia w relacji Rzeszów – Gorlice – Rzeszów. Łączna ilość połączeń pomiędzy Rzeszowem, a Jasłem wyniesie 14 pociągów POLREGIO.

Nadal obsługiwane będą połączenia pomiędzy Jasłem a Sanokiem (4 pociągi), Jasłem a Zagórzem (4 pociągi) oraz Sanokiem a Komańczą (7 pociągów).

Zmiana nastąpi na linii 91, gdzie trasa dotychczasowej pary pociągów w relacji Rzeszów – Dębica – Rzeszów zostanie wydłużona do stacji Tarnów.

Począwszy od 9 grudnia będzie można dojechać bezpośrednio do i z Wodzisławia Śląskiego pociągiem POLREGIO „Karolinka”, a także do i z Katowic. Czas jazdy do Wodzisławia Śląskiego wyniesie ok. 6 godzin, natomiast do Katowic ok. 5 godzin 30 minut.

Na linii 71 w relacji Rzeszów – Stalowa Wola Południe – Rzeszów trasa trzech pociągów będzie nadal wydłużona z uwzględnieniem stacji Sandomierz.

Na czas długiego, majowego weekendu zaplanowane są połączenia turystyczna w relacji Rzeszów – Sandomierz – Rzeszów, Rzeszów – Zamość – Rzeszów oraz Rzeszów – Łupków – Rzeszów. Pojawi się także nowe połączenie w relacji Jarosław – Lublin – Jarosław. Taka sama oferta przewozowa będzie kontynuowana przez całe wakacje z tą różnicą, że połączenie do Łupkowa zostanie zastąpione pociągiem w relacji Rzeszów – Medzilaborce (Słowacja) – Rzeszów oraz dodatkowo uzupełnione parą pociągów w relacji Medzilaborce – Sanok – Medzilaborce.

W związku z prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury kolejowej PKP PLK pracami modernizacyjnymi związanymi z elektryfikacją linii 68/71 dla pociągów tej relacji Rzeszów – Lublin będzie wprowadzana komunikacja zastępcza dla odcinków Zaklików – Kraśnik, a następnie od 1 lutego Stalowa Wola Rozwadów – Zaklików.

Zmiany także w rozkładzie PKP Intercity

Od nowego rozkładu jazdy PKP Intercity również wprowadzanego 9 grudnia, będzie więcej połączeń z Rzeszowa i Przemyśla do Krakowa oraz z Przemyśla do Warszawy i Szczecina. Pojawi się m.in. nowe połączenie Przemyśla z Wrocławiem a także międzynarodowy skład z Przemyśla do Berlina.

W rozkładzie jazdy na sezon 2018/2019 PKP Intercity pojawi się kilka nowości dla mieszkańców Podkarpacia. Z Przemyśla do Warszawy będzie można już dojechać pociągami wyższego standardu. Na tej trasie pojedzie IC Banach, który będzie kursować przez Sandomierz. Nowy pociąg EIC Lajkonik umożliwi poranny dojazd w poniedziałki oraz soboty z Przemyśla i Rzeszowa do Warszawy, jak również popołudniowy powrót z Warszawy do Przemyśla w piątki i niedziele.

Dzięki nowej parze pociągów TLK Osterwa mieszkańcy Podkarpacia będą mogli podróżować do Szczecina przez Kraków, Częstochowę Stradom, Ostrów Wielkopolski i Poznań. Nowy, nocny pociąg TLK Pogórze zapewni połączenie Przemyśla z Wrocławiem. Zatrzyma się na stacjach m.in. w Rzeszowie, Tarnowie, Częstochowie i Opolu. TLK Malinowski zapewni codzienne połączenie Krosna, Jasła i Sanoka z Krakowem i Warszawą.

W sumie do 14 zwiększy się liczba pociągów, które będą kursowały między Przemyślem a Krakowem. Polepszy się czas przejazdu na tej trasie – najszybszy pociąg pokona ten odcinek w 2 godziny i 56 minut (obecnie 3 godziny i 7 minut). Na trasie z Rzeszowa do Krakowa pasażerowie będą mieli do dyspozycji 16 połączeń.

W nowym rozkładzie jazdy możliwa będzie bezpośrednia podróż z Przemyśla do Berlina. IC Przemyślanin, jadący właśnie z Przemyśla, poprowadzi grupę wagonów do Berlina. Będą one przełączane w Raciborzu do pociągu IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin. Międzynarodowy skład zatrzyma się m.in. w Zielonej Górze i we Frankfurcie nad Odrą.

Nowe perony na trasie Rzeszów - Przemyśl

- Od 9 grudnia, podróżni zyskają wygodniejsze przystanki w Nizinach i w Walawie. To kolejne obiekty, zapewniające lepsze podróżowanie między Rzeszowem a Przemyślem. Nowe, wyższe perony ułatwią pasażerom wsiadanie do pociągów. Dostęp do peronów dla osób o ograniczonej mobilności oraz z cięższym bagażem, zapewnią pochylnie. Perony będą wyposażone w wiaty, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne - informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na trasie Rzeszów – Przemyśl, zapewniły już w połowie roku lepsze warunki na przystanku Ostrów k/ Radymna, a w ubiegłym roku na stacji Przeworsk i na przystanku Przemyśl Zasanie. Wyższy standard obsługi podróżnych jest teraz na 14 stacjach i przystankach.

Zmodernizowane przystanki w Nizinach i w Walawie są częścią inwestycji PLK za 20 mln zł na odcinku Munina – Żurawica. Efektem prac będą także nowe perony z wyposażeniem na przystanku Sośnica Jarosławska. Tu z udogodnień skorzystają podróżni na wiosnę przyszłego roku. Inwestycja na odcinku Munina – Żurawica, obejmuje również przebudowę 8 wiaduktów, min. w Ostrowie, Radymnie, Walawie. Obiekty zapewnią sprawniejsze i bezpieczniejsze przejazdy pociągów, a poszerzone drogi umożliwią bezpieczniejszy i płynniejszy ruch drogowy.

Realizacja umowy na prace na odcinku Munina – Żurawica finansowana jest ze środków budżetu państwa. Jej wartość to blisko 20 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowano w II kwartale 2019 r.

- Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Rzeszów – Przemyśl są krótsze, sprawniejsze oraz wygodniejsze podróże - zapewnia Szalacha.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4