Znamy wyniki RBO 2022! W tym roku rekordowa frekwencja w głosowaniu

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 15 października 2021

Fot. Karol Woliński

Poznaliśmy wyniki tegorocznego głosowania w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Na inwestycje w ramach RBO w 2022 roku miasto przeznaczy 8,2 mln zł. Rzeszowianie w głosowaniu oddali rekordowe ponad 70 tys. głosów. Największym poparciem cieszył się projekt wsparcia rzeszowskich strażaków z OSP Zalesie przy zakupie samochodu strażackiego wraz z wyposażeniem.

Rekordowa frekwencja

O szczegółach głosowania oraz projektach, które zdobyły największe poparcie w piątek (15 października) poinformowali przedstawiciele władz Rzeszowa, miejscy radni w tym członkowie Komisji ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Fijołek podkreślał, że ponad 70 tys. głosów oddanych w tegorocznym RBO to wynik rekordowy.

- W tym roku zanotowaliśmy rekordową liczbę głosów, to pokazuje, że nasi mieszkańcy aktywnie angażują się w życie miasta. Dzięki tym licznym głosom, to faktycznie prawdziwy budżet obywatelski - powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Jak zaznaczał prezydent Rzeszowa kolejnym ważnym faktem do odnotowania jest sposób w jaki rzeszowianie zagłosowali. Do wyboru była możliwość oddania głosu elektronicznie oraz papierowo w punktach przygotowanych przez miasto. Na 70 902 głosy aż 70 370 zostało oddane w formie elektronicznej.

- To świadczy o tym, że jesteśmy nowoczesnym społeczeństwem i powinniśmy dalej iść w tym kierunku, tak aby głosować tylko elektronicznie, bo tegoroczne wyniki RBO pokazują, że potrafimy to robić - dodał Konrad Fijołek.

Wyniki RBO

Przypomnijmy, że mieszkańcy Rzeszowa oddawali swoje głosy w ramach RBO w trzech kategoriach. Pierwsza z nich dotyczyła budowy, modernizacji lub remontu typowo miejskiej infrastruktury. Na takie inwestycje będzie przeznaczone 4,1 mln zł. Druga kategoria to inwestycje w infrastrukturę osiedlową. Tutaj kwota na ich realizację to 3,28 mln zł. Trzecia grupa zadań realizowanych w ramach RBO to projekty o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Do wydania będzie 820 tys. zł.

W pierwszej kategorii najwięcej głosów (5787) dostał projekt dotyczący zakupu pojazdu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeszów - Zalesie. Strażacy dostaną z tego tytułu 799 tys. zł.

- To bardzo ważne, OSP Zalesie zostało włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i cieszę się, że mieszkańcy zagłosowali na ten projekt – mówił podczas konferencji prezydent Rzeszowa.

Oprócz tego w ramach pierwszej kategorii do realizacji będą przyjęte następujące projekty: Doposażenie rzeszowskich przedszkoli w urządzenia rekreacyjne na place zabaw (3099 głosów, koszt 1 mln zł), Urządzenie parków miejskich w rejonie SP 18 przy ul. Bł. Karoliny i w rejonie ul. Starzyńskiego i Brydaka (2271 głosów koszt 1 mln zł ) oraz Budowa budynku klubowego na stadionie KS Grunwald Budziwój (2138 głosów, koszt 1 mln zł).

Bzianka najaktywniejsza

W drugiej kategorii największe poparcie uzyskały projekty: Arena-Park Zalesie - poprawa infrastruktury sportowej - kontenerowy zespół szatniowy (3882 głosy, koszt 200 tys. zł), Remont placu zabaw przy ul. Podchorążych (1732 głosy, koszt 200 tys. zł) oraz budowa placu zabaw z boiskiem do sportów plażowych na osiedlu Przybyszówka (1621 głosy, koszt 200 tys. zł). Oprócz tego do realizacji będzie przyjęte 13 innych zadań na różnych osiedlach.

W tej kategorii ważna była również aktywność w głosowaniu ze strony mieszkańców osiedli. Największą aktywnością po raz kolejny wykazali się mieszkańcy Bzianki (108,81 procent). Będzie się to wiązało z bonusem w wysokości 200 tys. zł na realizację dodatkowego projektu z listy zadań w drugiej kategorii. Symboliczny czek na taką kwotę odebrał w ratuszu szef Rady Osiedla Bzianka Emil Kaszuba.

- Bzianka mimo tego, że jest naszym najmniejszym osiedlem jest zawsze bardzo aktywna, na liczbę 647 mieszkańców zagłosowało 704 osoby, udało się zatem zaangażować osoby z innych osiedli do głosowania - mówiła wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak.

Fot. Karol Woliński

W trzeciej kategorii najwięcej głosów (3097) oddano na projekt organizacji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeszów-Zalesie. Kolejne zadania z największą liczbą oddanych głosów to: Senior Aktywny Kulturalnie (1531 głosów) oraz Łączy nas piłka - organizacja zajęć sportowych dla dzieci z rzeszowskich osiedli (1201 głosów) Oprócz tego do realizacji przyjęto innych 14 projektów. Koszt każdego to 50 tys. zł.

Będzie więcej środków na RBO?

Kilka tygodni temu Konrad Fijołek zapowiadał, że interesujące projekty zgłoszone do RBO, które jednak nie uzyskają na tyle głosów by trafić do realizacji, mają szansę na dofinansowanie ze środków budżetu miasta. Jak potwierdził w piątek prezydent Rzeszowa, teraz będzie trwała analiza tych inwestycji pod kątem włączenia ich do budżetu.

- Mogę zapowiedzieć już dzisiaj, że część tych projektów będzie zrealizowana z miejskiej kasy w przyszłym roku. Jakie to będą projekty, okaże się przy konstruowaniu budżetu na 2022 rok - zadeklarował Konrad Fijołek.

Prezydent Fijołek podkreślał, że będzie miał na uwadze przede wszystkim projekty z trzeciej kategorii dotyczące organizacji wydarzeń dla mieszkańców. Zadeklarował, że miasto sfinansuje na pewno projekt zgłoszony przez I LO w Rzeszowie związany z upamiętnieniem postaci Ignacego Łukasiewicza. Innym projektem realizowanym z budżetu miasta, będzie zadanie nieprzyjęte w pierwszej kategorii dotyczące nasadzeń drzew na każdym osiedlu.

Z kolei, jak zapowiedział podczas konferencji prasowej wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef największego klubu w radzie (Rozwój Rzeszowa) Tomasz Kamiński, będą czynione starania, aby w przyszłym roku zwiększyć pulę środków przeznaczoną na Rzeszowski Budżet Obywatelski. Nie chciał na razie zdradzić jaka to będzie kwota. Konrad Fijołek w czasie kampanii wyborczej zapowiedział zwiększenie budżetu obywatelskiego do kwoty 1 proc. budżetu miasta. To kilkanaście milionów złotych.

Pełna lista zadań przyjętych do realizacji TUTAJ oraz poniżej na slajdach.

Wyniki aktywności poszczególnych osiedli w głosowaniu TUTAJ.

Karol Woliński

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4