20 lat minęło prawie jak jeden dzień. Przedmieście zaprasza Was na jubileusz

KATEGORIA: KULTURA / 8 listopada 2021

Maciej Szukała i Aneta Adamska-Szukała - Teatr Przedmieście.
Fot. Barbara Kędzierska

Przychodzisz tu raz i już zostajesz. Wszystko tu jest wciągającą opowieścią, która koi, daje nadzieję, wyciska łzy i poprawia Ci humor. Przed nami jubileusz 20-lecia Teatru Przedmieście – sceny, którą ubóstwia rzeszowska, podkarpacka, a nawet międzynarodowa publiczność. Aneta Adamska-Szukała zapewne w najśmielszych marzeniach nie przypuszczała, że jej artystyczne dziecko wyrośnie na taką gwiazdę!

Tu jest jakaś magia, która nie pozwala odejść…

Teatr Przedmieście i jego twórczynię Anetę Adamską-Szukałę poznałam 11 lat temu, kiedy to pracowałam nad materiałem o scenach teatralnych istniejących w Rzeszowie.

Kiedy pojawiłam się w piwnicy przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie, gdzie mieści się scena Przedmieścia, zespół aktorski na czele z panią reżyser przywitał mnie trwającą właśnie próbą do spektaklu. Aneta Adamska zaprosiła mnie do ich garderoby teatralnej i tam odbyłyśmy naszą pierwszą w życiu rozmowę o sztuce i jej teatrze. Pamiętam doskonale, że sposób w jaki przedstawiła mi wówczas „swoje dziecko” sprawił, iż pomyślałam:

”Jeżeli ta kobieta z równie wielką pasją tworzy swoje spektakle, co rozmawia ze mną o sztuce teatru, to koniecznie powinnam zobaczyć, co jej teatr ma do zaproponowania widzowi”.

Jak pomyślałam, tak uczyniłam i to nie tylko z obowiązku względem swoich Czytelników. Naprawdę z wielką ciekawością wybrałam się na mój pierwszy spektakl w Przedmieściu, a było to „TCHNIENIE”.

Muszę się tu przyznać, że w tamtym czasie przeżywałam jakiś niedosyt tego czego oczekiwałam od teatru, a co fundowały mi kolejne sztuki oglądane na różnych scenach teatralnych. Po obejrzeniu „TCHNIENIA” w końcu wyszłam z teatru nie umęczona ale ożywiona różnorodną barwą przeżyć. Za tym stanem tęskniłam od dawna, gdy po obejrzeniu sztuki ma się ochotę prowadzić dyskusje i trudno jest zasnąć, jak po najmocniejszej kawie. To jest ten stan dziwnej euforii, którą (w mojej opinii) powinno wzbudzać w nas spotkanie ze sztuką sceniczną.

Aneta Adamska-Szukała.
Fot. Paweł Bialic

Często słyszałam potem od różnych osób, wielbicieli tej rzeszowskiej sceny teatralnej, że tu jest jakaś szczególna magia.

- Oni czarują nas tak, że raz przychodzimy i nie potrafimy już ich opuścić. Zawsze wrócimy, bo wciąż będziemy nie mieć dość, tego co ma nam do zaoferowania Teatr Przedmieście - tak mówili i mówią dziś widzowie Przedmieście, co niewątpliwie jest fenomenem tej sceny i ogromną wartością dla nich oraz widzów, co zdecydowanie potwierdzam.

20 lat minęło prawie jak jeden wielobarwny dzień

Od momentu zaistnienia Teatr Przedmieście stworzył 24 spektakle, spektakle z długim żywotem scenicznym, bo publiczność uwielbia do nich wracać i oglądać je częściej niż jeden raz. Obecnie w repertuarze teatru jest 8 spektakli, które naprzemiennie są grane. Jest 8 osób, które stanowią stały zespół Teatru Przedmieście (Aneta Adamska-Szukała, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Iwona Błądzińska, Mirosław Kiełbasa, Paweł Sroka, Maciej Szukała oraz Kinga Waleń), a także 5 osób współpracujących – aktorzy i muzycy (Monika Adamiec, Michał Chołka, Maria Szczepańska, Szymon Tadla i Marek Telwach).

Teatr Przedmieście odwiedził ze swoimi spektaklami 8 różnych krajów w Europie – m. in. Francję, Włochy, Słowację, Gruzję, Bułgarię, czy Hiszpanię, a także ponad 100 miejscowości w Polsce, gdzie gościł na najważniejszych festiwalach w kraju – teatrów alternatywnych i nie tylko. A to oznacza, że Przedmieście jest teatrem „wędrownym”, a właściwie podróżującym, który nie tylko gra dla swojej lokalnej publiczności, a także występuję krajowo i międzynarodowo.

Trzech aktorów współtworzących Teatr Przedmieście (w tym oczywiście jego założycielka i główny reżyser teatru Aneta Adamska-Szukała), Paweł Sroka i Maciej Szukała poza Przedmieściem prowadzą 13 grup teatralnych i teatrów na Podkarpaciu.

W Teatrze Przedmieście prowadzone są także zajęcia edukacyjne dla dorosłych („Pozytywka”), dla młodzieży („Grymas”) i dla najmłodszych dzieciaków („Grymas Junior”), prowadzone są także zajęcia twórcze/społeczne z osobami niepełnosprawnymi.

Na przestrzeni tych 20 lat Teatr Przedmieście wystąpił także na festiwalach – „Festiwalu Źródła Pamięci. Grotowski – Kantor – Szajna” (który odbywa się w Rzeszowie, a jego pomysłodawcą, twórcą, a obecnie dyrektorem artystycznym jest Aneta Adamska-Szukała). Za rok ten Festiwal także będzie obchodził swój jubileusz, bo odbędzie się jego 10 edycja; Festiwalu „Buda Jarmarczna” (odbyły się 4 edycje, powołane do życia przez Teatr Przedmieście); w Rakszawie 3 edycje „Letnich Spotkań Teatralnych „KOŁOWROTEK”;Festiwalu „Łańcuckie Noce Teatralne” – odbyły się 4 edycje, w tym 2 międzynarodowe. Teatr Przedmieście wystąpił również na festiwalach międzynarodowych, z których często wracał do Rzeszowa z nagrodami.

Przedmieście otwarte jest również na działalność literacką, prowadząc spotkania z poetami i pisarzami. Na przestrzeni tych 20 lat gościli u nich tacy twórcy jak - Wiesław Myśliwski, Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, czy Radosław Paczocha.

Barbara Kędzierska

Jubileusz 20 lat działalności artystycznej jest doskonałym pretekst do tego, by powspominać początki, piękne i trudne chwile oraz porozmawiać o przyszłości. O tym właśnie z twórczynią Teatru Przedmieście - Anetą Adamską-Szukałą rozmawia Barbara Kędzierska.

Materiał zrealizował Paweł Bialic

PROGRAM JUBILEUSZU 20-LECIA TEATRU PRZEDMIEŚCIE

Czwartek – 11 listopada

- godz. 17.00 – Panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi: Irena JUN (Warszawa), Agnieszka KALLAUS (Uniwersytet Rzeszowski), Magdalena MACH (Gazeta Wyborcza), Tadeusz KORNAŚ (Uniwersytet Jagielloński), Michał MIZERA (Uniwersytet Warszawski/Akademia Teatralna w Warszawie) – spotkanie poprowadzi Alina BOSAK (VIP Biznes&Styl).

- godz. 19.00 – „KIEDYŚ CI OPOWIEM…” – spektakl Teatru Przedmieście w reż. Anety Adamskiej-Szukały.

- godz. 20.30 – Uroczysty toast urodzinowy i rozmowa z aktorami (trunek toastowy dzięki pochodzić będzie z winnicy „Spotkaniówka”).

Piątek – 12 listopada

- godz. 12.00 – Warsztaty dramatopisarskie, które poprowadzi Aneta Adamska-Szukała i Monika Siara-Bramora – wydarzenie będzie miało miejsce w Sali kamiennej Hotelu Ambasadorskiego w Rzeszowie (ul. Rynek 14).

- godz. 19.00 – „STARA KOBIETA WYSIADUJE” Tadeusza Różewicza, w wykonaniu aktorki Ireny Jun.

- 20.30 – „ŚWIĘTO” – spektakl Teatru Przedmieście w reż. Anety Adamskiej-Szukały.

Sobota – 13 listopada

- godz. 12.00 – Warsztaty dramatopisarskie, które poprowadzi Aneta Adamska-Szukała i Monika Siara-Bramora – wydarzenie będzie miało miejsce w Sali kamiennej Hotelu Ambasadorskiego w Rzeszowie (ul. Rynek 14).

- godz. 19.00 – Koncert „TONIGHT! PRZEDMIEŚCIE & PRZYJACIELE”.

Bilety na wydarzenia jubileuszowe Teatru Przedmieście można rezerwować pod numerem telefonu 667714730 - w cenie 40 zł, a na warsztaty w cenie 100 zł.

Portal CzytajRzeszow.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Zespół Teatru Przedmieście podczas jubileuszu 15-lecia, który miał miejsce we wrześniu 2016 w siedzibie Teatru przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie.
Fot. Barbara Kędzierska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4