W 108. urodziny płk. Łukasza Cieplińskiego odsłonięto w Rzeszowie jego pomnik

KATEGORIA: HISTORIA / 27 listopada 2021

Popiersie płk. Łukasza Cieplińskiego podczas uroczystości jego odsłonięcia w 108. rocznicę urodzin żołnierza w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

W piątek 26 listopada na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie odsłonięto pomnik jej patrona płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług. To kolejne upamiętnienie związanego ze stolicą Podkarpacia wybitnego polskiego oficera, jednego z Żołnierzy Wyklętych, zabitego przez komunistów po II Wojnie Światowej.

Pomnik w 108. urodziny

Odsłonięcie pomnika Łukasza Cieplińskiego odbyło się dniu jego 108. urodzin. Monument przedstawia popiersie pośmiertnie awansowanego do stopnia pułkownika Łukasza Cieplińskiego, ubranego w kurtkę oficerską munduru galowego Wojska Polskiego II RP.

Na granitowym cokole umieszczone są odlane z brązu - Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954 i symbol 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz tablica memoriałowa rozpoczynająca się od cytatu za płk Cieplińskim: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.” Autorem pomnika jest krakowski rzeźbiarz Wiesław Domański.

Uroczyste odsłonięcie pomnika rozpoczęło się od złożenia meldunku przez dowódcę 3. PBOT płk. Michała Małyskę, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesławowi Kukule. Potem odśpiewano hymn państwowy, a płk Michał Małyska przywitał gości obecnych na uroczystości. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele władz województwa - wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek województwa Władysław Ortyl. Pojawili się również starosta rzeszowski Józef Jodłowski oraz wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak. Była również rodzina płk. Cieplińskiego – jego synowa oraz bratanek.

Rodzina płk. Łukasza Cieplińskiego.
Fot. Paweł Bialic

Sylwetkę płk. Łukasza Cieplińskiego przypomniał prezes rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Iwaneczko.

- Łukasz Ciepliński w okolicznościach służby, walki i konspiracji, wybierał dla siebie rolę człowieka żyjącego dla ważnych spraw i wartości, dla Polski i dla innych ludzi - zaznaczał dyrektor IPN w Rzeszowie.

List od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przeczytała wojewoda Ewa Leniart. Sama w czasie swojego wystąpienia podkreślała, że pamięć o płk. Łukaszu Cieplińskim pielęgnowali najpierw jego podkomendni, a później działacze antykomunistycznej opozycji z Solidarności. Później jego osoba została niestety zapomniana, dopiero od 2000 roku czyniono starania, by przywrócić o nim pamięć. Ewa Leniart zaznaczyła, że nadanie imienia płk. Łukasza Cieplińskiego stworzonej w 2017 roku 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, to była dobra decyzja.

- Decyzja Ministra Obrony Narodowej o nadaniu patrona dla 3. PBOT w osobie Łukasza Cieplińskiego spełniła oczekiwania środowisk kombatantów Rzeszowszczyzny. Dziękuję żołnierzom tej brygady, że tak dbają o pamięć swojego patrona – powiedziała Ewa Leniart.

Marszałek Ortyl odniósł się do aktualnej sytuacji

Marszałek Władysław Ortyl odniósł się do obecnego kryzysu na granicy z Białorusią i przypomniał słowa płk Łukasza Cieplińskiego nawiązujące do godnego zachowania się poprzez szacunek do munduru i tych, którzy strzegą naszych granic.

- Myślę, że dzisiaj płk Łukasz Ciepliński, również podpisałby się pod tymi słowami - zaznaczył marszałek województwa, który wymieniał również inne formy upamiętnienia tego wybitnego polskiego oficera w Rzeszowie.

- Dobrze, że możemy maszerować aleją Łukasza Cieplińskiego, dobrze że możemy złożyć kwiaty pod memoriałem Cieplińskiego, dobrze że regionalny parlament może obradować w sali jego imienia. Tych upamiętnień jest ciągle mało, dziękujemy za tą inicjatywę, objawiającą się popiersiem, które dzisiaj odsłaniamy - dodał Władysław Ortyl.

Władysław Ortyl - marszałek województwa podkarpackiego i Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki.
Fot. Paweł Bialic

Następnie doszło do odsłonięcia pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego. Wstęgę z monumentu zerwali dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła, dowódca 3. PBOT płk Michał Małyska, dyrektor IPN Dariusz Iwaneczko, p.o. prezesa Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK Janusz Skotnicki oraz rodzina płk. Cieplińskiego. Poświęcenia pomnika dokonał biskup rzeszowski Jan Wątroba. Później wręczono odznaczenia w uznaniu za zasługi dla obronności kraju. Na koniec pod pomnikiem pojawiły się wieńce przyniesione przez uczestników tej uroczystości.

***

Pułkownik Ciepliński w 1939 r. brał udział w bitwie nad Bzurą, gdzie jeszcze na polu walki otrzymał Krzyż Virtuti Militari. Do konspiracji wstąpił już na jesieni 1939 r. Pełnił funkcję komendanta Obwodu Rzeszów Związku Walki Zbrojnej, a później inspektora rejonowego ZWZ - AK Rzeszów, do jego obowiązków należało przygotowanie inspektoratu do akcji „Burza”.

W październiku 1944 r. dowodził akcją rozbicia więzienia na zamku w Rzeszowie oraz uwolnienia około 300 żołnierzy AK więzionych przez NKWD. W 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB i przez trzy następne lata poddawany był ciężkim przesłuchaniom. W 1950 został skazany na karę śmierci, którą wykonano 1 marca 1951 r. Data wykonania tego wyroku śmierci została uznana za datę obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Karol Woliński

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4