Hala sportowa I LO w coraz gorszym stanie. Co z budową nowego obiektu?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 grudnia 2021

Fot. Paweł Bialic

Mało miejsca, kolejne remonty, woda cieknąca do środka – takie warunki na lekcjach wychowania fizycznego mają uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie na wiekowej hali sportowej. Miasto już od niemal od roku prowadzi przetarg w sprawie rozbiórki starego obiektu i budowy nowej hali i nadal nie udało się go rozstrzygnąć. Problemem miały być kwestie logistyczne związane z położeniem szkoły w samym centrum miasta. Ratusz zapewnia, że udało się już rozwiązać kłopot i inwestycja ruszy w przyszłym roku.

Hala z 1961 roku

Hala I LO w Rzeszowie została wybudowana w 1961 roku i lata świetności ma już dawno za sobą. To, jak mówi nam dyrektor szkoły Piotr Wanat, najstarszy tego typu obiekt w Rzeszowie. Oprócz tego, że nie jest on przystosowany zbytnio do obecnych standardów prowadzenia zajęć, to z każdym rokiem popada w coraz gorszy stan.

- Musieliśmy wyburzyć balkon na sali, który groził zawaleniem, w kantorku na sprzęt trzeba było naprawiać strop. Jak mocniej popada deszcz, to woda leje się do środka. Oprócz tego jak hala jest przez dłuższy czas nie otwierana, unosi się tam charakterystyczny niezbyt przyjemny zapach. Obiekt posiada liczne usterki, ale na razie jeszcze spełnia wymogi bezpieczeństwa - mówi nam dyrektor Piotr Wanat.

Próby modernizacji hali I LO były już kilka lat temu. Wtedy miasto planowało jej nadbudowę, ocieplenie i remont. To się nie udało, w związku z tym, że po badaniach gruntu, fundamenty okazały się za słabe i nie utrzymałyby nowej konstrukcji.

Dlatego podjęto decyzję o rozbiórce starego obiektu i budowie całkowicie nowej hali. Projekt inwestycji przygotowała firma G&G Projekt z Częstochowy. Ratusz jeszcze pod koniec grudnia zeszłego roku ogłosił przetarg na prace budowlane. Postępowanie do tej pory nie zostało rozstrzygnięte, co miesiąc przesuwany jest tylko termin otwarcia ofert.

Fot. Paweł Bialic

Problemy z dojazdem

Problemem mają być kwestie logistyczne – szkoła leży tuż przy ul. 3 Maja w samym centrum śródmieścia Rzeszowa. W związku z tym mogą wystąpić trudności z dojazdem ciężkiego sprzętu potrzebnego do rozbiórki i następnie budowy nowej hali. Tu potrzebna jest zgoda właściciela działki, na której stoi budynek zrośnięty z halą I LO.

- Potencjalni wykonawcy oglądali miejsce, pytali przede wszystkim pod kątem dostępu do inwestycji. Miasto próbowało się dogadać z właścicielem tego terenu w kwestii umożliwienia dojazdu dla ciężkiego sprzętu do budowy, rozmowy nie są łatwe - twierdzi dyrektor I LO.

Dyrektor Piotr Wanat, który walczy o budowę nowej hali od 2015 roku liczy, że władze miasta w końcu doprowadzą do rozstrzygnięcia przetargu i rozbiórka starej hali, a później budowa nowej ruszy.

- Liczymy, że nowe władze coś z tym zrobią, rozmawiałem o tym z prezydentem Fijołkiem, obiecał pomoc, widzę że inne szkoły budują swoje hale, mamy nadzieję, że te wszystkie trudności uda się przezwyciężyć - zaznacza dyrektor Piotr Wanat.

Elewacja południowa nowej hali Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Jest nadzieja - twierdzą w ratuszu

Co na to rzeszowski ratusz? Jak słyszymy w Kancelarii Prezydenta, wszelkie trudności z ustaleniem dojazdu do inwestycji miały zostać już rozwiązane.

- Możemy poinformować, że problemy z kwestią dojazdu do inwestycji zostały już rozwiązane. Na 29 grudnia wyznaczono termin otwarcia ofert. Mamy nadzieję, że uda się sprawnie wybrać firmę, która ruszy w początkiem przyszłego roku z rozbiórką starego obiektu i budową nowej hali - twierdzi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Co ciekawe, mimo aż rocznej zwłoki z powodu problemów z przetargiem, termin realizacji inwestycji miał się nie zmienić. Nowa hala dla I LO powinna zostać wybudowana do 2024 roku. W projekcie budżetu na 2022 rok miasto zapisało na to zadanie 500 tys. zł.

Nowa hala sportowa przy I LO będzie częściowo dwukondygnacyjna z podpiwniczeniem, a w ramach inwestycji powstanie również trzykondygnacyjny łącznik z obecnym budynkiem liceum oraz klatka schodowa. Na parterze hali gimnastycznej zaplanowano strefę boisk z trybuną, pokoje nauczycielskie oraz sale zajęciowe, natomiast w piwnicach szatnie z umywalniami, siłownię oraz salę treningową. Oczywiście w ramach budowy nowej hali konieczne będzie wykonanie także wszelkich przyłączy.

Karol Woliński

Elewacja wschodnia nowej hali
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Elewacja północna nowej hali
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4