Brytyjska ambasador na Podkarpaciu. Spotkała się z wojewodą i marszałkiem

KATEGORIA: POLITYKA / 19 stycznia 2022

Fot. Mateusz Romankiewicz/UMWP

Rozwój branży lotniczej, kosmonautycznej, motoryzacyjnej oraz informatycznej to najważniejsze tematy poruszane podczas wizyty Anny Clunes, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, która we wtorek (18 stycznia) przebywała z pierwszą wizytą na Podkarpaciu. Spotkała się z wojewodą i marszałkiem.

Wizyta ambasador Clunes u wojewody podkarpackiego Ewy Leniart miała charakter kurtuazyjny. Wojewoda przedstawiła specyfikę i perspektywy rozwoju województwa. Rozmawiano m.in. o współpracy polsko-brytyjskiej, działaniach dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatu, kwestiach związanych z utworzeniem Podkarpackiej Doliny Wodorowej, która pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, a także o sytuacji epidemicznej.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podzielił się założeniami strategicznymi rozwoju województwa na najbliższe lata oraz omówił specyfikę regionu, wraz z jego priorytetami i wyzwaniami w celu wspólnej współpracy z ambasador.

- Ważny jest dla nas rozwój dróg, w szczególności Trasy Via Carpatia, a także ochrona zdrowia i zastosowania nowych technologii medycznych, ekologii i rozwoju branży turystycznej, gdyż to wszystko decyduje o jakości życia, w czym Podkarpacie przoduje. Województwo przeznacza środki finansowe na rozwój infrastruktury drogowej, zieloną gospodarkę, jest miejscem najlepszym do inwestowani – mówił podczas spotkania marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślił znaczenie inwestycji w obszarze edukacji i szkolenia przyszłych kadr, nawiązując przy tym do uruchomienia 5 lat temu kierunku medycznego na Uniwersytecie Rzeszowskim, a także inżynierii medycznej na Politechnice Rzeszowskiej oraz powstającego Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Poruszano także temat Podkarpackiej Doliny Wodorowej, współpracy gospodarczej podkarpackich i brytyjskich firm, wzajemnych relacjach oraz rozwoju współpracy handlowej.

Po zakończonym spotkaniu Ambasador Anna Clunes wraz z delegacją udała się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Towarzyszył jej wicemarszałek– Piotr Pilch. Wizyta rozpoczęła się od zapalenia zniczy przed pomnikiem rodziny Ulmów, a zakończyła się wpisem do księgi pamiątkowej Muzeum.

***

Anna Clunes została ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce we wrześniu 2020 r. W latach 1996 – 2000 pełniła obowiązki w Warszawie – sprawowała wtedy funkcję II sekretarza ds. pomocy rozwojowej w Departamencie Rozwoju Międzynarodowego. W latach 2010-2017 pracowała w brytyjskim Biurze Spraw Zagranicznych, czyli odpowiedniku polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 2017-2020 była dyrektorem, a następnie pełniła obowiązki dyrektora generalnego brytyjskiego Departamentu ds. Wyjścia z Unii Europejskiej.

Red.

Zdjęcia: Mateusz Romankiewicz/UMWP i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4