Rzeszów zgłosi wniosek o środki na Wisłokostradę do Polskiego Ładu

KATEGORIA: INWESTYCJE / 25 stycznia 2022

Wizualizacja Wisłokostrady
Fot. Mosty Katowice

Rzeszów będzie się starał o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu do budowy tzw. Wisłokostrady. Chodzi o połączenie al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą. Informację w tej sprawie przekazał podczas wtorkowej (25 stycznia) sesji Rady Miasta prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Potrzebne pieniądze na Wisłokostradę

Realizacja Wisłokostrady, to jedna z najważniejszych planowanych inwestycji drogowych w Rzeszowie. Nowa droga ma stanowić połączenie al. Rejtana poprzez częściowo gotowy odcinek trasy, który stanowi prowadząca do targowiska ul. Dworaka, aż do ul. Ciepłowniczej, gdzie w planie jest powstanie ronda. Droga ma mieć cztery pasy ruchu i będzie poprowadzona wzdłuż prawego brzegu Wisłoka. W ramach inwestycji, w planie jest powstanie nowego wiaduktu nad torami kolejowymi. W dalszej kolejności przewidziano też poszerzenie mostu Załęskiego do czterech pasów ruchu, a także podobne poszerzenie ul. gen. Maczka do ul. Lubelskiej.

Miasto ma już gotową dokumentację projektową oraz zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich odcinków. Problemem jest znalezienie środków finansowych na realizację tej potężnej inwestycji.

Rzeszów zgłosił wniosek o dofinansowanie całej inwestycji od al. Rejtana do ul. Ciepłowniczej i dalej przez most Załęski i ul. gen. Maczka do Krajowego Planu Odbudowy. Wypłata środków z KPO dla Polski na razie jednak została wstrzymana w związku z konfliktem polskiego rządu z Komisją Europejską.

Będzie wniosek do Polskiego Ładu

Szansą na zdobycie pieniędzy wydaje się rządowy Program Inwestycji Strategicznych będący elementem Polskiego Ładu. Rzeszów już w pierwszym naborze wniosków starał się o dofinansowanie dla realizacji Wisłokostrady. Wtedy się nie udało - pozytywnie rozpatrzono wnioski na przebudowę ul. Warszawskiej i termomodernizację przedszkoli. Teraz władze Rzeszowa ponownie chcą starać się o dofinansowanie tej inwestycji. Wniosek powinien dotyczyć samego połączenia al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą.

- Jesteśmy na tyle zdeterminowani, że do Polskiego Padu dzisiaj składamy ten element Wisłokostrady. Za wszelką cenę chcemy przejść nad torami do ul. Maczka. Ta opaska drogowa odciążyłaby ruch w rejonie ronda Pobitno - zadeklarował prezydent Fijołek.

Co ważne, w trwającym naborze wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych zmieniły się zasady co do składania wniosków. Nadal można złożyć trzy wnioski – obligatoryjny jest ten najniższy do 5 mln zł. Drugi co do wielkości nie może przekraczać 30 mln zł. Trzeci w poprzednim naborze nie miał ograniczeń finansowych. Teraz jest ograniczenie – 65 mln zł. Zatem tyle maksymalnie Rzeszów mógłby uzyskać w ramach dofinansowania.

Tymczasem koszt samego połączenia al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą szacuje się na 120 mln zł. Całość na 160 mln zł. Prezydent Fijołek nie wykluczył, że miasto będzie starało się o wsparcie tej inwestycji z innych źródeł.

- Będziemy chcieli połączyć to z kolejnymi montażami finansowymi. Jest na to pewien pomysł, w najbliższym czasie będziemy go przedstawiać – poinformował radnych prezydent Rzeszowa.

Na razie nie wiadomo co z pozostałymi wnioskami Rzeszowa w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Nabór wniosków trwa do 15 lutego. Program zakłada bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego to 5 proc.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4