Artyści z Rzeszowa oddali swoje dzieła na sprzedaż. Na rzecz dzieci z Ukrainy

KATEGORIA: KULTURA / 9 marca 2022

Fot. Paweł Bialic

Artyści z Rzeszowa i całego Podkarpacia włączają się do pomocy humanitarnej na Ukrainie. Od 8 marca w Galerii r_z przy ul. 3 Maja 16 w Rzeszowie można nabyć obrazy oraz inne ciekawe prace autorstwa wielu znanych twórców. Cały dochód z ich sprzedaży trafi na pomoc dzieciom na Ukrainie.

Spontaniczna akcja

Akcja sprzedaży dzieł sztuki na rzecz pomocy dzieciom na Ukrainie została zorganizowana spontanicznie. Jak mówi nam Anna Kuchniak – rzeszowska malarka, i jedna z osób koordynujących projekt, pomysł zrodził się w głowach kilku osób jednocześnie i w kilka dni udało się ją przygotować. Wtorek 8 marca w Galerii r_z był pierwszym dniem, kiedy można było kupić prace.

- Pomysł padł w zeszły weekend, w kilka dni zorganizowaliśmy całą akcję i wtorek był pierwszym dniem, w którym można było kupić obraz - mówi Anna Kuchniak.

Fot. Paweł Bialic

W akcję zaangażowali się artyści ze Związku Polskich Artystów Plastyków w Rzeszowie, oprócz tego Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Do współpracy zaproszono również Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie, malarzy i grafików z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, oraz wszystkich, którzy mają ochotę wysłać swoje prace na sprzedaż w szczytnym celu.

- Szubko okazało się, że odzew jest niesamowity! Artyści nieustannie zgłaszają się do uczestnictwa w tej akcji - mówi koordynatorka akcji r_z, Artyści dla Ukrainy.

Fot. Paweł Bialic

Kilkadziesiąt prac na sprzedaż

Swoje dzieła przekazało około 50 artystów w tym m.in. Leszek Kuchniak, Anna Kuchniak, Maciej Majewski, Piotr Woroniec Jr. czy Marek Olszyński. Łącznie zgromadzono kilkadziesiąt prac. Głównie to obrazy, ale są też plakaty, fotografie czy rysunki.

- Jest tu wiele prac uznanych artystów, to niesamowita okazja, bo ceny są niskie, gdybyśmy chcieli kupić je normalnie w galerii, to byłyby droższe. Ceny zaczynają się od 200 zł, a kończą się na 1500 zł - mówi Anna Kuchniak.

Fot. Paweł Bialic

Część z obrazów już udało się sprzedać. Akcja r_ z, Artyści Dla Ukrainy zebrała w ciągu dwóch dni około 10 tys. zł, mówiła nam w środę popołudniu Anna Kuchniak. Stacjonarna sprzedaż w Galerii r_z będzie prowadzona jeszcze tylko w czwartek 10 marca od godziny 14 do 18. Prace, które do tego czasu się nie sprzedadzą, trafią później na aukcję internetową.

Cały dochód z akcji r_z, Artyści dla Ukrainy zostanie przekazany Fundacji SOS Wioski Dziecięce na Ukrainie, która zajmuje się przede wszystkim wsparciem dzieci z domów dziecka oraz pieczy zastępczej. W związku z wojną na terenie Ukrainy ich sytuacja jest dramatyczna. Wychowawcy opuścili podopiecznych, bo walczą na froncie, lub ewakuowali się ze swoimi rodzinami. SOS Ukraina pilnie organizuje pomoc i środki, aby zapewnić tym dzieciom opiekę.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4