ML System ma prototyp elektrolizera. Służy do produkcji czystego wodoru

KATEGORIA: GOSPODARKA / 16 maja 2022

Fot. ML System Elektrolizer

Firma ML System z podrzeszowskiego Zaczernia może pochwalić się kolejnym innowacyjnym wynalazkiem. Mowa tu o skonstruowanym prototypie elektrolizera wysokociśnieniowego służącego do produkcji wodoru.

Zielona technologia wodorowa

ML System od pewnego czasu pracuje nad stworzeniem elektrolizera. Urządzenie zasilane energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych ma służyć do produkcji czystego wodoru, nazywanego często paliwem przyszłości.

- Docelowo skupiamy się na stworzeniu kompletnej, zielonej technologii wodorowej dedykowanej małym i średnim instalacjom fotowoltaicznym. Będą z nich mogły korzystać domy jednorodzinne i przedsiębiorstwa - twierdzi prezes ML System Dawid Cycoń.

Prezes ML System zapewnia w kontekście elektrolizera, że oferta będzie skalowana i pozwoli uniezależnić systemy grzewcze i tankowanie pojazdów wodorowych od zewnętrznych źródeł dostaw.

- Ma to szczególne znaczenie w okresie rosnących cen paliw, zwrotu UE w kierunku zielonej energii i konieczności uzyskania niezależności energetycznej – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Czystość na poziomie 99 procent

Jest to już czwarta wersja urządzenia, a intensywnie prowadzone prace skupiają się na sukcesywnym poprawianiu kluczowych parametrów. Prototyp powstał z wykorzystaniem komponentów wytworzonych w ML System, a dzięki zdobytym przez spółkę kompetencjom i wykorzystaniu procesów wzrostu warstw atomowych udało się znacząco poprawić efektywność generacji wodoru oraz zminimalizować wpływ zanieczyszczeń na prace elektrolizera. Obecna wersja urządzenia wytwarza wodór o wysokiej czystości na poziomie 99 proc.

- Elektrolizer wysokociśnieniowy dedykowany małym i średnim instalacjom PV jest bardzo wartościowym rozwiązaniem, które jest jednocześnie znaczącym krokiem w kierunku rozwijania i upowszechniania technologii wodorowych. Ma to współcześnie znaczenie ekologiczne, polegające na zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowym aspektem jest w tym przypadku szersza kwestia – bezpieczeństwo energetyczne związane ze zmniejszaniem zależności od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych – mówi prof. dr hab. inż. Jarosława Sęp, prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.

ML System jest jednym z założycieli Podkarpackiej Doliny Wodorowej zlokalizowanej w Rzeszowie, ukierunkowanej na zbudowanie łańcucha wartości gospodarki wodorowej, w tym jego produkcji, przesyłu, transportu, magazynowania i zastosowania w energetyce, transporcie oraz przemyśle, co umożliwia integrację poszczególnych sektorów gospodarki i optymalizację procesów i kosztów. O działalności PDW pisaliśmy niedawno TUTAJ i TUTAJ.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4