Prezentacja robota Da Vinci. Wirtualny zabieg mógł wykonać każdy

KATEGORIA: ZDROWIE / 22 maja 2022

Fot. Karol Woliński

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie w trakcie specjalnego eventu w Millenium Hall zaprezentował w sobotę jak wyglądają zabiegi przeprowadzane za pomocą urządzenia. Wszyscy chętni mogli usiąść za konsolą robota Da Vinci i wziąć udział w wirtualnej operacji. Dzień wcześniej marszałek województwa zapowiedział zakup tego typu sprzętu na własność.

Rok operacji z robotem Da Vinci

Spotkanie, w trakcie którego zaprezentowano możliwości robota Da Vinci oraz podsumowano jego wykorzystanie w minionym roku odbyło się w sobotę 21 maja w strefie eventowej Millenium Hall. Wydarzenie zorganizowano z okazji rocznicy pierwszej operacji z wykorzystaniem urządzenia na Podkarpaciu. Wzięli w nim udział: dr n. med. Janusz Ławiński – dyrektor KSW nr 1, dr n. med. Paweł Wisz – dyrektor Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej, dr hab. n. med. Tomasz Kluz i Artur Ostrowski – dyrektor Firmy Synektik.

W trakcie eventu największym zainteresowaniem cieszył się oczywiście sam robot Da Vinci. Wszyscy chętni oprócz obejrzenia urządzenia z bliska, mogli również samodzielnie przeprowadzić wirtualną operację za pomocą symulatora, który imitował zabieg prowadzony na robocie Da Vinci. Kolejka do stanowiska była dosyć spora, chętni do spróbowania swoich sił w wirtualnym zabiegu byli zarówno dorośli jaki i dzieci.

Ortyl: Kupimy własnego robota

Nie było to jedyne wydarzenie związane z wykorzystaniem robota Da Vinci w KSW nr 1. Dzień wcześniej w piątek 20 maja odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy rok istnienia Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej. Wzięli w niej udział posłowie, lekarze, naukowcy, przedstawiciele Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, a także Uniwersytetu Rzeszowskiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, firmy Synektik oraz zarządu województwa.

- To ważny dzień dla mieszkańców Podkarpacia, bo dziś widzimy, że stawiając na robotykę postawiliśmy na wdrożenie w zakresie medycyny konkretnych innowacji, czyli tego, z czego chcemy jako region być dumni. Jako samorząd województwa odpowiedzialny za kierunki rozwoju regionu chcemy i stawiamy na jakość życia, a z tym wiąże się między innymi wprowadzanie najnowszych rozwiązań w sferze ochrony zdrowia – podkreślał gospodarz województwa marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Marszałek przedstawił historię kilku lat starań samorządu województwa o to, aby zabiegi z użyciem robota chirurgicznego mogły się odbywać na Podkarpaciu i być dostępne dla mieszkańców regionu.

- Na 2022 rok w budżecie województwa zapisaliśmy 10 mln złotych na zakup własnego systemu robotycznego. Teraz trwa kompilacja montażu finansowego i procedur niezbędnych w tym zakresie, abyśmy mieli własnego robota, który będzie służył mieszkańcom regionu – podkreślił marszałek Ortyl. – Robotyka to przyszłość, a rozwijając region myślimy o tych, którzy chcą tu mieszkać, chcą tu inwestować i studiować. Innowacyjność tworzy atmosferę rozwoju i my to świetnie rozumiemy – zaznaczył marszałek.

Przypomnijmy, że od połowy 2021 roku robot Da Vinci funkcjonuje w KSW nr 1 w oparciu o umowę partnerską z krakowską spółką Neo-Robotics, która dysponuje urządzeniem w Szpitalu na Klinach w Krakowie. Rozwiązanie to miało swoich przeciwników, ale według Urzędu Marszałkowskiego, analizy finansowe pokazały, że korzystniejsza będzie umowa na świadczenie tej usługi od podmiotu zewnętrznego.

„Odważna decyzja”

Gośćmi piątkowej konferencji byli posłowie na Sejm RP, w tym członkowie sejmowej Komisji Zdrowia oraz Podkomisji stałej ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie. Jej przewodnicząca poseł Violetta Porowska podkreślała, jak ważną decyzję podjął wspólnie samorząd województwa oraz szpital, stawiając na rozwój robotyki.

- Niestety, przez lata nie było finansowania usług robotycznych z NFZ, a na dodatek była niewiara w to, że medycyna robotyczna może przynosić korzyści. Państwa decyzja była odważna i dzięki niej pokazali państwo, że zależy wam na innowacjach w medycynie – mówiła poseł Porowska podczas spotkania. - Teraz sytuacja się zmieniała, bo minister Adam Niedzielski podjął decyzję o finansowaniu świadczeń robotyki medycznej. A to oznacza, że robotyka może służyć większej liczbie pacjentów. Dlatego gratuluję togo, że na Podkarpaciu łączycie wiedzę w wyobraźnią – podkreślała poseł Violetta Porowska.

Swego zadowolenia z rozwoju robotyki nie krył rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, gratulując dotychczasowych sukcesów.

- Dziękuję za wybranie drogi innowacyjności, w przyszłości szpital kliniczny ma stać się częścią naszej uczelni a przed nami jeszcze dalekosiężne plany dotyczące budowy nowego szpitala. Dlatego wiemy, że innowacyjność, nowe rozwiązania są tym, na co jako uczenia chcemy stawiać w praktyce – mówił w czasie konferencji rektor UR prof. Sylwester Czopek.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

200 operacji na Podkarpaciu

Powstanie robotów medycznych to jedno z największych osiągnięć współczesnej technologii oraz ważny krok naprzód w leczeniu onkologicznym. Z ich pomocą inwazyjne operacje, wymagające wyjątkowej precyzji, stały się prostsze, bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjentów. Da Vinci, to maszyna złożona z czterech ramion oraz konsoli, przy której chirurg steruje ruchami robota. Trzy ramiona wyposażone są w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne, czwarte ma wbudowaną kamerę endoskopową, generującą trójwymiarowy obraz HD w 10-krotnym powiększeniu optycznym i 4-krotnym powiększeniu cyfrowym. Dzięki niej operator widzi z dokładnością każdy milimetr operowanej tkanki. Po operacji robotycznej pacjent ma zminimalizowaną ilość urazów, bardzo szybko wychodzi ze szpitala i szybciej wraca do zdrowia. Z wykorzystaniem Da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych. Jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii, przede wszystkim w operacjach nowotworów prostaty, trzonu macicy, jelita grubego, ale także pęcherza moczowego czy raka nerek.

W Polsce istnieje w tej chwili 17 ośrodków wykorzystujących robota Da Vinci. Jedyny robot Da Vinci na Podkarpaciu wykorzystywany jest w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. W ciągu jednego roku w jego asyście przeprowadzono ponad 200 operacji, co w skali całego kraju stawia ośrodek w ścisłej czołówce. Dzięki wykorzystaniu robota pacjenci mają dostęp do światowych technologii. W rzeszowskim szpitalu w tej chwili dzięki pomocy Da Vinci wykonywane są operacje urologiczne i ginekologiczne.

Karol Woliński

Zdjęcia: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4