Prezydent Ukrainy dziękuje Rzeszowowi! Uhonorował nas jako miasto - ratownik

KATEGORIA: POLITYKA / 22 maja 2022

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował w niedzielę o uhonorowaniu Rzeszowa tytułem „miasta-ratownika”. To wyróżnienie dla miast partnerskich, które zaangażowały się w pomoc Ukrainie i jej mieszkańców w związku z rosyjską inwazją. Za nadanie tego tytułu stolicy Podkarpacia podziękował prezydent RP Andrzej Duda.

Rzeszów, to miasto ratownik

O uhonorowaniu Rzeszowa, prezydent Zełeński poinformował w niedzielę 22 maja przy okazji wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie, który wygłosił orędzie do ukraińskiego parlamentu. Przemawiając w Radzie Najwyższej Ukrainy tuż przed polskim prezydentem, Zełeński powiedział o tym, że zatwierdził dekret honorujący stolicę Podkarpacia.

- Wprowadziłem specjalny honorowy tytuł „miasta-ratownika” dla miast partnerskich naszego państwa, które dzisiaj starają się nam pomóc. W imieniu całej ludności ukraińskiej składam wyrazy wdzięczności dla Rzeszowa - pierwszego ratownika miasta - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Zełeński dziękował wszystkim Polakom, wymienił również inne polskie miasta, które zaangażowały się pomoc Ukrainie: Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Białystok, Olsztyn i Kielce.

- Dziękuję wszystkim Polakom za udzieloną pomoc. Chcę przemówić do wszystkich z tej mównicy. Niech usłyszy to każde województwo, powiat i gmina, którego wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, mieście, wsi, w każdej gminie Ukrainy - powiedział Zełenski.

Wołodymyr Zełeński, zapowiedział, że chce nadać Polakom przebywającym w Ukrainie specjalny status. Chce w ten sposób odwdzięczyć się za uchwaloną w Polsce niedawno ustawę o pomocy osobom z Ukrainy.

W trakcie przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy, prezydent Zeleński podkreślał również, że patrząc na ostatnie wydarzenia, nadszedł czas jedności i porozumienia pomiędzy Polską i Ukrainą.

- Jedność naszych narodów musi pozostać trwałą wielkością. Ani teraz, ani w przyszłości, nikt nie ma prawa złamać tej jedności. Ani nasi politycy, ani wrodzy agenci, ani nawet członkowie jury na Eurowizji. Ukraińscy i Polacy stawiają sobie nawzajem 12 punktów - dziś i na zawsze - mówił prezydent Zełeński, jeszcze raz gorąco dziękując Polakom za wsparcie o ostatnich miesiącach.

„Dziękuję w imieniu Rzeszowa”

Po prezydencie Ukrainy na mównicę ukraińskiego parlamentu wyszedł Andrzej Duda, który zebrał owacje na stojąco. Na początku swojego wystąpienia w ukraińskim parlamencie zaznaczył, że ta chwila jest dla niego niezwykle wzruszająca. Dziękował również przyznanie tytułu „miasta-ratownika” dla Rzeszowa.

- Wzruszenie blokuje mi krtań, Dziękuję z całego serca w imieniu Rzeszowa, jego mieszkańców, dziękuje w imieniu Podkarpacia, w imieniu całego pogranicza. Dziękuje w imieniu wszystkich Polaków za twoje wspaniałe słowa - mówił wzruszony w kierunku ukraińskiego prezydenta Andrzej Duda.

Następnie polski prezydent zacytował po ukraińsku fragment ukraińskiego hymnu oraz Mazurka Dąbrowskiego. Przypominał swoje wcześniejsze wizyty - 23 lutego na kilka godzin przed rosyjską inwazją oraz w połowie kwietnia gdy wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii rozmawiał o pomocy dla Ukrainy. Wspomniał także obrazy ze zniszczonych Borodianki i Irpienia.

- Na własne oczy widziałem ślady zbrodni, ogrom ludzkiego nieszczęścia, cierpienie, ból, zburzone domy, niewyobrażalną tragedię waszego narodu. Wiem jakich starszych czynów dopuścili się rosyjscy najeźdźcy w Buczy i w innych miejscach, muszą za to odpowiedzieć przed międzynarodowymi trybunałami, to rzecz konieczna jeśli świat ma być światem sprawiedliwym i wolnym - zaznaczył prezydent RP.

„Nic o Tobie bez Ciebie”

Andrzej Duda podkreślał, że mimo wielkich zniszczeń, straszliwych zbrodni i cierpienia, ukraiński naród nie złamał się i daje odpór najeźdźcom z Rosji.

- Wolny świat ma dzisiaj twarz Ukrainy. Dziękuję Wam, że bronicie Europy przed najazdem rosyjskiego imperializmu, że duch wolnego narodu jest silniejszy. Pokazałaś Ukraino, że jesteście wielcy! - mówił polski prezydent.

Prezydent Duda przypomniał, że w ostatnim czasie pojawiły się niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina. Podkreślał, że nie można się na to zgodzić.

- Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie bez Ciebie - podkreślił.

Zaznaczył także, że osoby, które w wyniku wojny uciekły z Ukrainy nie są w naszym kraju traktowani jako uchodźcy tylko goście.

- Zapewniam Was, że kiedy tak dzielnie walczycie, oni są w polskich domach bezpieczni - dodał Andrzej Duda.

Jak dodał prezydent Duda, czas podpisać nowe dobrosąsiedzkie porozumienie, które „uwzględni to, co zbudowaliśmy w naszych relacjach przynajmniej w ostatnich miesiącach”. Według Prezydenta RP, rosyjska agresja pokazała, że sieć połączeń drogowych, kolejowych i infrastrukturalnych między Ukrainą a Polską jest niewystarczająca i trzeba to nadrobić.

Informacje o ataku rakietowym

W trakcie przemówień prezydentów Dudy i Zełeńskiego pojawiły się informacje o wystrzeleniu przez wojsko rosyjskie pocisków w stronę Kijowa. Były doniesienia, że doszło do ewakuacji deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy. Te pogłoski zdementował jednak w rozmowie z Onetem szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch, zapewniając, że Andrzej Duda jest bezpieczny.

Karol Woliński

Prezydent RP Andrzej Duda podczas historycznego wystąpienia w ukraińskim parlamencie.
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4