Podkarpaccy terytorialsi przysięgali w niedzielę w Rzeszowie. Zobacz FOTO

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 22 maja 2022

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w niedzielę (22 maja) odbyła uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”.

Słowa przysięgi wypowiedziało 125 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Było wśród nich 40 kobiet. To była już 32. przysięga wojskowa w historii 3. PBOT, a zarazem czwarta w Rzeszowie.

Zgromadzonych na uroczystości powitał dowódca brygady płk Michał Małyska. Podkreślił związki naszego regionu z kształtującymi się tradycjami żołnierzy Obrony Terytorialnej. Przypomniał, że Rzeszów jest jedną z kolebek Wojsk Obrony Terytorialnej i to tu właśnie powstała jedna z pierwszych i najliczniejszych brygad w kraju.

– Niezmiernie cieszę się, że dzisiejsza uroczystość odbywa się w Rzeszowie, to jedna z kolebek Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie w Rzeszowie powstała jeden z pierwszych jednostek WOT – mówił pułkownik. - Tego dzieła mogliśmy dokonać tylko i wyłącznie dzięki córkom i synom tej ziemi, pełnej patriotyzmu i odpowiedzialności. To właśnie wy drodzy Terytorialsi pokazujecie w ten sposób, że bliskie są Wam wartości patriotyczne, dobro naszej Ojczyzny i Jej obywateli.

Następnie przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięta została flaga państwowa. Do uczestników wydarzenia list skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

⁃ W Waszej służbie drogowskazem jest tradycja polskich formacji niepodległościowych, które wywodzą się ze środowisk Armii Krajowej, której 80. rocznicę powstania obchodziliśmy w tym roku – napisał szef resortu obrony.

W imieniu parlamentarzystów głos zabrała posłanka Maria Kurowska. Dziękowała żołnierzom obrony terytorialnej za ofiarną służbę, natomiast ślubującym gratulowała patriotycznej postawy.

Wojewoda Ewa Leniart pogratulowała żołnierzom decyzji wstąpieni do jednostki, zwracając przy tym uwagę na moment jej podjęcia.

⁃ Czas, w którym podjęliście tę decyzję jest czasem niezwykłym. To trudny czas, kiedy u naszych sąsiadów trwa wojna. To, że te okoliczności Was nie zniechęciły do tak odważnej decyzji, to dowód na to, że miłość do ojczyzny jest głęboko zakorzeniona w Waszych sercach – powiedziała.

Wojewoda podziękowała za gotowość do służby państwu polskiemu i jego obywatelom. Podziękowała za dotychczasową służbę, szczególnie w trakcie ostatnich kryzysów, zarówno czasu epidemii, jak i tego spowodowanego wojną na Ukrainie.

Wojewoda przypomniała o przyjętej niedawno ustawie o obronie ojczyzny. ⁃ Stwarza ona możliwość podjęcia decyzji o wstąpieniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To jest także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które chce mieć podstawowe przeszkolenie w zakresie obronności, ponieważ mamy świadomość tej historii, która się dokonuje na naszych oczach – zaznaczyła Ewa Leniart.

W trakcie uroczystości odbyła się także inscenizacja przysięgi składanej przez żołnierzy AK podczas II wojny światowej. Stanowiło to upamiętnienie 80. rocznicy powstania Armii Krajowej przekształconej ze Związku Walki Zbrojnej.

Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia państwowe. Wydarzenie zakończyło odśpiewanie Reprezentacyjnej Pieśni Wojska Polskiego i defilada wojskowa.

Red.

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4