Przemysł naftowy w Polsce. Jego historię przybliżą naukowcy z Rzeszowa

KATEGORIA: GOSPODARKA / 21 czerwca 2022

Fot. Krzysztof Zajączkowski/podkarpackie.eu

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie w związku z trwającym Rokiem Ignacego Łukasiewicza chce przypomnieć historię i funkcjonowanie przemysłu naftowego na ziemiach polskich. W tym celu powstają publikacje naukowe autorstwa rzeszowskich naukowców oraz podcasty, które ukażą się na YouTube i innych platformach. Sponsorem strategicznym projektu został Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), a partnerem Fundacja PGE.

Historia Sektora Energii

Projekt realizowany przez IPE pod nazwą Historia Sektora Energii zakłada powstanie cyklu artykułów naukowych, pokazujących historię i funkcjonowanie przemysłu naftowego na ziemiach polskich. Ta sama tematyka będzie w podcastach, które opublikowane będą na kanale YouTube, Instytutu Polityki Energetycznej i w kilku największych platformach podcastowych (Spotify, Google Podcast i inne).

- Chcemy z jednej strony wprowadzić informacje o historii polskiego przemysłu naftowego do międzynarodowego obiegu naukowego. To będzie zadaniem recenzowanych artykułów, przygotowanych przed doświadczonych badaczy. A z drugiej strony, chcemy popularyzować tę wiedzę w jak najszerszym kręgu odbiorców. To właśnie będzie zadaniem podcastów. Zaczniemy od czasów Ignacego Łukasiewicza, czyli od połowy XIX wieku, gdy nasze ziemie były austriacką Galicją, potem okres II Rzeczpospolitej i Polski Ludowej do 1989 roku - mówi dr inż. Artur Stec, koordynator projektu.

Zwieńczeniem projektu będzie wydanie specjalnego numeru anglojęzycznego czasopisma naukowego „Energy Policy Studies” z wszystkimi przygotowanymi artykułami w dwóch wersjach: drukowanej i elektronicznej. Czasopismo zostanie przekazane do najważniejszych bibliotek na całym świecie. Artykuły będą także dostępne na stronie Instytutu Polityki Energetycznej oraz w jego mediach społecznościowych.

Pierwszy z artykułów naukowych pt. „Wkład galicyjskich inżynierów i przedsiębiorców w rozwój naftowych metod wiertniczych”, którego autorem jest prof. dr hab. Piotr Franaszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie został już opublikowany. Można go znaleźć tutaj TUTAJ.

Fot. B. Motyka/Politechnika Rzeszowska

Promują postać Łukasiewicza

Instytut Polityki Energetycznej już od dłuższego czasu promuje zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski postać i dorobek Ignacego Łukasiewicza.

- Zauważyliśmy kilka lat temu, że zarówno sama osoba Ignacego Łukasiewicza, jak i jego udział w opracowaniu sposobu rafinacji ropy naftowej nie są znane i doceniane tak, jak na to zasługują. Co więcej zajmujący się tą tematyką historycy są przekonani, że odkrycia tego dokonali Amerykanie - przypomina dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes IPE.

- Postanowiliśmy to zmienić, czego efektem było wydanie już kilka lat temu po angielsku, w międzynarodowym wydawnictwie Peter Lang książki „Ignacy Łukasiewicz. Prometeus on a human scale” („Ignacy Łukasiewicz. Prometeusz na ludzką miarę”) - dodaje.

Autorami wspomnianej książki byli Piotr Franaszek, Paweł Grata, Anna Kozicka-Kołaczkowska, Mariusz Ruszel oraz Grzegorz Zamoyski. W ubiegłym roku książka ukazała się po polsku. Ci sami, sprawdzeni autorzy teraz chcą przybliżyć odbiorcom kolejne dzieje.

- Idziemy dalej, chcemy przybliżyć zagranicznym odbiorcom kolejne odsłony historii polskiego nafciarstwa – dodaje dr hab. Mariusz Ruszel.

Fot. B. Motyka/Politechnika Rzeszowska

Sponsorem strategicznym projektu został Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), a partnerem Fundacja PGE. BGK jest polskim bankiem rozwoju, który od niemal 100 lat wspiera polskie firmy. Fundacja PGE została w 2011 roku powołana przez PGE Polską Grupę Energetyczną i zajmuje się realizacją projektów własnych i partnerskich.

***

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Wokul

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4