Część zawodów Igrzysk Europejskich 2023 będzie w Rzeszowie? Jest szansa

KATEGORIA: SPORT / 24 czerwca 2022

Budowa basenu przy ul. Matuszczaka jest już w zaawansowanej fazie
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Już za niemal rok w Polsce odbędą się Igrzyska Europejskie – impreza sportowa, która co cztery lata ma skupiać najlepszych sportowców Starego Kontynentu. Gospodarzem zawodów będzie Małopolska i miasto Kraków, ale nie wszystkie dyscypliny sportowe zostaną tam rozegrane. Jest szansa na to, że w Rzeszowie zostaną rozegrane zawody w skokach do wody.

Igrzyska Europejskie

Igrzyska Europejskie to stosunkowo młoda impreza sportowa, bo jej pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku w Azerbejdżanie. Zawody odbywające się w ramach Igrzysk Europejskich organizowane są w randze Mistrzostw Europy jak również stanowią kwalifikacje olimpijskie w wybranych sportach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Kolejną edycję Igrzysk Europejskich, która odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023, zorganizuje województwo małopolskie i Kraków. Udział w zawodach ma wziąć około 7 tys. zawodników z 50 krajów.

W czasie Igrzysk Europejskich rozgrywane będą dyscypliny zarówno olimpijskie (m.in. lekkoatletyka, zawody pływackie, kajakarstwo, czy łucznictwo) jak i nieolimpijskie (m.in. piłka nożna plażowa, skoki narciarskie na igielicie czy padel). Większość zawodów będzie rozegrana w Krakowie i innych miastach województwa małopolskiego. Część jednak przewidziano również dla miast spoza Małopolski, jest szansa na to, że w gronie tych miast będzie Rzeszów.

Skoki do wody w Rzeszowie?

W stolicy Podkarpacia mogłyby zostać rozegrane zawody w skokach do wody. W Rzeszowie na ukończeniu jest budowa jednego z najnowocześniejszych basenów dedykowanych dla tego typu sportów, który będzie zlokalizowany przy ul. Matuszczaka, w miejscu starej wyburzonej pływalni. Możliwość organizacji zawodów na tym obiekcie potwierdził niedawno prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

- Mamy nadzieję, że w porozumieniu z Polskim Komitetem Olimpijskim i przy wsparciu europosła Tomasza Poręby, uda się zrobić część wydarzeń Igrzysk Europejskich w Rzeszowie. To ogromna szansa dla naszego miasta, aby pokazać się w Europie i na świecie - mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Jak słyszymy w ratuszu, obecnie trwają rozmowy na temat organizacji zawodów w Rzeszowie. Basen przy ul. Matuszczaka ma być gotowy we wrześniu tego roku. Obiekt ma spełniać zasady FINA (Międzynarodowej Federacji Pływania) obowiązujące podczas zawodów w skokach do wody.

Budowa basenu przy ul. Matuszczaka jest obecnie jedną z największych inwestycji trwających w Rzeszowie. Koszt tego zadania to blisko 26 mln zł. Z tego 12,5 mln zł pochodzi z dofinansowania od Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4