Tysiące zwiedzających na Dniach Otwartych Drzwi PODR w Boguchwale

KATEGORIA: GOSPODARKA / 27 czerwca 2022

Fot. PODR w Boguchwale

Tysiące mieszkańców regionu odwiedziło w ten weekend Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W tegorocznej edycji Dni Otwartych Drzwi PODR połączonych z XXIII Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych zaprezentowało się blisko pół tysiąca firm.

- To nie tylko święto podkarpackich rolników, ale to święto wszystkich ludzi mieszkających na Podkarpaciu – mówił Robert Pieszczoch, dyrektor PODR.

Organizator zapewnił, że wystawa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno konsumentów, jak i wystawców.

- Jest tutaj ponad 470 firm z całej Polski, od Pomorza przez Mazowsze po Śląsk. Oczywiście najwięcej jest wśród nas rolników z województwa podkarpackiego – poinformował Pieszczoch.

Dyrektor PODR dodał, że wśród blisko 500 firm prezentujących swoje produkty w Boguchwale, przeszło 80 to stoiska wystawców zwierząt.

Do odwiedzających ośrodek przy ul. Suszyckich zwróciła się także wojewoda Ewa Leniart, która odniosła się do trwającej na Ukrainie wojny i wiążących się z nią niebezpieczeństw w zakresie dostaw i produkcji żywności.

- Ta nadzwyczajna sytuacja sprawia, że będzie ona miała konsekwencje dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, Europy i świata. Dzięki pracy polskich i podkarpackich rolników jesteśmy pod tym względem bezpieczni. Jest to możliwe dzięki temu, że Polska pozostała wierna rodzinnym gospodarstwom rolnym – stosunkowo niewielkim, ale jakże ważnym w kwestii realizacji produkcji rolnej, niezależnej od globalnych uwarunkowań – mówiła wojewoda.

Ewa Leniart nawiązała także do tradycyjnie wręczanych w Boguchwale nagród dla producentów rolniczych.

- Choć nasze gospodarstwa nie są powierzchniowo największe i są prowadzone w trudnych warunkach klimatycznych, to potrafimy produkować artykuły rolno-spożywcze i hodować zwierzęta, które znajdują uznanie w ramach takich konkursów jak Agroliga, ale przede wszystkim znajdują uznanie konsumentów – powiedziała wojewoda.

W wydarzeniu uczestniczyli także: poseł do PE Bogdan Rzońca, posłanka Teresa Pamuła, poseł Kazimierz Gołojuch, poseł Fryderyk Kapinos, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz wraz z wiceprzewodniczącym Jerzym Cyprysiem. Nie zabrakło samorządowców z całego Podkarpacia, przedstawicieli urzędów i agencji wspierających produkcję rolniczą i producentów żywności.

Podczas imprezy, postanowieniem prezydenta RP, za zasługi w działalności na rzecz rolnictwa, Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Stanisław Bartman – wieloletni pracownik PODR i radny województwa podkarpackiego. Aktu dekoracji dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Na wystawie można było zapoznać się z dorobkiem hodowlanym podkarpackich rolników, prezentujących bydło mleczne i mięsne, owce i kozy, króliki i inne zwierzęta futerkowe, konie, alpaki, pszczoły oraz drób użytkowy i ozdobny. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy i konkursy z udziałem zwierząt.

Na terenie ośrodka odbyła się również wystawa maszyn i sprzętu rolniczego. Imprezę uzupełniały doświadczenia uprawowe, prezentowane na 18 ha polu doświadczalnym PODR. Można było poradzić się pracowników agencji rolniczych, instytutów, szkół, związków hodowców, firmy doradczych, hodowlanych, paszowych, chemizacyjnych i mechanizacyjnych w zakresie hodowli, uprawy, pozyskania środków finansowych i marketingu.

Red.

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki i Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4