Złe wieści dla OSP Słocina. Ratusz rozwiąże umowę z firmą budującą strażnicę

KATEGORIA: INWESTYCJE / 11 sierpnia 2022

Fot. Paweł Bialic

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej na rzeszowskim osiedlu Słocina od lat czeka na budowę nowej strażnicy, która w końcu polepszy ich warunki lokalowe. Niestety strażacy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Miasto rozwiąże umowę z obecnym wykonawcą budowy obiektu i będzie musiało szukać innego.

Budowa ruszyła i szybko została wstrzymana

Nowa strażnica dla OSP Rzeszów-Słocina miała stanąć na działce przy skrzyżowaniu ul. Witolda i Paderewskiego. Budowa obiektu była konieczna, ponieważ strażacy ze Słociny nie dysponują zbyt dużą powierzchnią na sprzęt czy przygotowanie do akcji o czym świadczy fakt, że część wyposażenia trzymają w prywatnych garażach.

Wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku jeżeli chodzi o budowę strażnicy. W kwietniu poprzedniego roku ogłoszono przetarg na prace budowlane, a w lipcu udało się podpisać umowę z firmą ZRB Korem z Jeżowego opiewającą na 5,2 mln zł.

Nowy budynek miał mieć dwie kondygnacje i być wyposażony w 4 garaże, salę szkoleniową, salę spotkań, izbę pamięci, biuro, kuchnię łazienkę, szatnie, pralnie, suszarnie. W ramach planowanej inwestycji konieczne miało być przykrycie rowu melioracyjnego na działce gdzie ma powstać strażnica.

Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu poprzedniego roku i szybko zostały wstrzymane. Okazało się, że poziom wód gruntowych miał być zbyt wysoki w stosunku do wyników badań geologicznych, które prowadzono na etapie przygotowania inwestycji, co uniemożliwiało budowę. Ratusz podjął interwencję w tej sprawie, w rozmowach z wykonawcą padały propozycje wprowadzenia zmian w projekcie inwestycji tak, by budynek posadowić wyżej, rozmawiano też o tym jak wypompować wodę z terenu budowy.

Fot. Paweł Bialic

Umowa do rozwiązania

Jak widać na zdjęciach, do porozumienia w sprawie kontynuacji prac nie doszło. Na otoczonym ogrodzeniem terenie budowy nie dzieje się nic, zarasta go już wysoka trawa. Niestety taki stan może jeszcze potrwać, bo jak słyszymy w ratuszu umowa z ZRB Korem zostanie zerwana.

- Na wstępnym etapie popełniono błędy w pracach budowalnych i niestety wykonawca nie jest w stanie zrealizować tej inwestycji, jesteśmy na etapie rozwiązywania umowy, doszliśmy do porozumienia w tej sprawie - informuje Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Nowa strażnica dla OSP Słocina miała być gotowa mniej więcej pod koniec tego roku. Teraz ten termin jest już całkowicie nierealny. Wiemy, że obecnie trwają poprawki w dokumentacji projektowej. Urzędnicy na razie deklarują, że niebawem rozpoczną się poszukiwania nowej firmy, która ma odpowiadać za budowę strażnicy.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4