Święto Wojska Polskiego. W Rzeszowie uroczystości, piknik i Brytyjczycy. FOTO

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 15 sierpnia 2022

Fot. Paweł Bialic

Mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia uczcili w poniedziałek 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego oficjalnymi obchodami oraz piknikiem wojskowym. Wojewódzkie obchody święta odbyły się w rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem wojskowego apelu, w kościele garnizonowym odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Tuż po niej uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, sakralnych i wojskowych w wykonaniu śpiewaczki Niny Nowak. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, gdzie odbyła się właściwa część święta.

Uczestników wydarzenia powitał dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. Dariusz Lewandowski.

Następnie po odśpiewaniu hymnu państwowego wręczone zostały odznaczenia państwowe. Aktu dekoracji w towarzystwie dowódcy Podhalańczyków oraz zastępcy dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk. Janusza Leżonia, dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Zatrzymali bolszewików

Zwracając się do uczestników uroczystości, wojewoda nawiązała do znaczenia Bitwy Warszawskiej.

– To właśnie rozegrana 15 sierpnia 1920 r. Bitwa Warszawska, stała się momentem przełomowym toczącej się wojny polsko-bolszewickiej, który zatrzymał bolszewicki marsz na Europę. Chroniąc, podobnie jak słynna odsiecz wiedeńska, nasz kontynent przed wrogą nawałą. Polacy po raz kolejny stawili czoła tym, którzy chcieli zburzyć europejski ład – mówiła.

Ewa Leniart przypomniała o potrzebie wyrażania wdzięczności za pracę, jaką żołnierze wykonują na co dzień, budując bezpieczeństwo Polski i Polaków.

- Dziś to dzieło kontynuują kolejne pokolenia gotowych do służby i obrony naszych granic żołnierze. Pamiętajmy, że Święto Wojska Polskiego, to nie tylko dzień pamięci o bohaterach walk o niepodległość, o kombatantach i weteranach walczących na różnych frontach w kraju i za granicą, to także doskonała okazja do podziękowania tysiącom żołnierzy, którzy dziś służą Polsce. Ich trud, odwaga i poświęcenie każdego dnia, pokazują jak wiele Rzeczypospolita im zawdzięcza – dodała Ewa Leniart.

Na koniec wojewoda zwróciła się do żołnierzy oraz ich rodzin, składając im życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.

Kolejno głos zabrali wicemarszałek województwa Piotr Pilch, który odczytał list marszałka Władysława Ortyla oraz wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanik.

- Nie możemy zapomnieć o ogromnym sukcesie wojsk polskich pod Warszawą, ani o historii naszego państwa, a zwłaszcza o czasach kształtowania się II Rzeczypospolitej, kiedy to bolszewicka nawałnica pędziła na Zachód, by podbić ziemie młodego państwa polskiego. W dniu Święta Wojska Polskiego, składam wszystkim żołnierzom i ich dowódcom serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i bezpiecznej służby. Życzę także, abyście każdego dnia – Drodzy Żołnierze - mieli poczucie satysfakcji i dumy z dobrze pełnionej misji na rzecz własnego kraju – napisał marszałek Ortyl.

Po oficjalnych wystąpieniach odbył się Apel Poległych oraz złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Obchody zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG z Nowego Sącza oraz wojskowa defilada na al. Cieplińskiego, w której uczestniczyli także żołnierze Brytyjskich Sił Zbrojnych.

Piknik z atrakcjami

Po oficjalnych uroczystościach w parku przy ul. Pułaskiego rozpoczął się piknik wojskowy pod hasłem „Weekend z wojskiem”. W jego ramach można było zapoznać się m.in. ze stoiskami podkarpackich formacji wojskowych i mundurowych czy zakładów zbrojeniowych, nie zabrakło też występów artystycznych oraz wojskowej grochówki. Można też było zapoznać się z wyposażeniem wojskowym.

Ciężki sprzęt został zaprezentowany na parkingu przy obiektach ROSiR przy ul. Pułaskiego. Wśród wystawianych pojazdów znalazł się też brytyjski czołg Challenger. Kompania takich czołgów przybyła niedawno na Podkarpacie w ramach wzmocnienia przez Wielką Brytanię sił sojuszniczych znajdujących się w Polsce. 14 Challengerów oraz wozy zabezpieczenia przybyły do batalionu czołgów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i mają wspierać jednostki podlegające pod 18. Dywizję Zmechanizowaną.

Główną część ekspozycji stanowił jednak sprzęt używany przez polską armię, m.in. czołg PT-91 Twardy, samobieżną armatohaubicę Krab, Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny Rak oraz inne wozy zbudowane na podwoziu Rosomaka, bojowy wóz piechoty BWP-1, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad czy ciężki kołowy pojazd ewakuacji i ratownictwa Technicznego „Hardun” na podwoziu Scania.

***

W dniach 13-15 sierpnia na terenie całego kraju odbyły się pikniki organizowane przez Wojsko Polskie, podczas których działały punkty rekrutacyjne, pozwalające uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. Organizatorzy przygotowali również pokazy sprzętu wojskowego, tradycyjną grochówkę oraz wiele wystaw plenerowych i atrakcji dla dzieci. Na Podkarpaciu pikniki w czasie weekendu odbyły się w Rzeszowie, Przemyślu, Dębicy, Stalowej Woli i Jaśle.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej pomiędzy oddziałami polskimi i bolszewickimi w 1920 roku. Zostało ustanowione przez Sejm RP w lipcu 1992 roku.

Red.

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4