Od piątku w Rzeszowie znowu zagości sztuka! Startują TRANS/MISJE

KATEGORIA: KULTURA / 16 sierpnia 2022

Premiera gospodarzy MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE, czyli Teatru im. Wandy Siemaszkowej pt. WIZYTA STARSZEJ PANI, w reżyserii Roberta Czechowskiego.
Fot. Maciej Rałowski/Rałowski.pl - fotografia & film

Kto z was już stęsknił się za teatrem to z przyjemnością informujemy, że już od najbliższego piątku 19 sierpnia w Rzeszowie będzie się znowu wiele działo w temacie kultury, bo rozpocznie się już 05. Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22. W tym roku towarzyszyć mu będzie także letnia odsłona Przestrzeni Sztuki – Teatr. Zobaczcie co w programie, a jest w czym wybierać, bo festiwal potrwa aż do niedzieli 28 sierpnia.

Pod ten festiwal rzeszowianie zmieniają swoje plany wakacyjne

Teatr im. Wandy Siemaszkowej nie zwalnia tempa nawet w okresie wakacji, a wszystkich którzy pozostają w Rzeszowie będą mieli wyjątkową okazję przeżyć wiele ciekawych spotkań z różnymi obliczami sztuki. Przez 9 dni (od 19 do 28 sierpnia) czeka na was szereg wydarzeń, które odbędą się w ramach 05. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 - odbywać się będą spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy i spotkania z artystami. Już po raz piąty do udziału w wydarzeniu zaproszono instytucje kultury i artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE jest z całą pewnością ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. Już po raz piąty Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, umożliwia mieszkańcom miasta i gościom, poznania dorobku kulturowego innych państw. W tym roku Rzeszów odwiedzą twórcy z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier.

Rzeszowska/Polska edycja MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE jest wydarzeniem nawiązującym w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza, służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Ten nasz rodzimy festiwal ma staje się zatem platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

TRANS/MISJE zagoszczą w różnych przestrzeniach Rzeszowa

Wydarzenia 05. MFS TRANS/MISJI - TRÓJMORZE ’22 odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta i są adresowane do wszystkich grup wiekowych. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć Smak wiśni Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zankowieckiej we Lwowie – to wspólna podróż „z kobietą po przejściach i mężczyzną z przeszłością” z zaskakującym akcentem w postaci tekstów poetki, autorki niezliczonej ilości tekstów piosenek - A. Osieckiej; Łotewskiego Teatru Liepaja opowieść grozy, inspirowanej baśniami braci Grimm – Grimmowie; Hrabal i człowiek w oknie – poetycki obraz o starszym ekscentryku - Teatru Miejskiego w Brnie; Wesołe płaczki – szekspirowski non-classic Teatru Mihai Eminescu w Botosani; Pamiętnik wariata – wnikliwa analiza, sprawdzimy czy zdrowego czy chorego, pacjenta z Teatru Credo w Sofii. Jakże osobliwy przypadek sławnego wojaka Tu mówi Szwejk – Teatru Studio w Wilnie.

Natomiast familijną propozycją będzie między innymi Dzielny ołowiany żołnierzyk – spektakl dla dzieci Teatru Lalkowego w Koszycach; poruszająca najczulszą kobiecą strunę - Matka-Najemnica – Akademickiego Regionalnego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. I. Ozarkiewicza z Kołomyi. Natomiast Gospodarz Festiwalu – Teatr im. Wandy Siemaszkowej, zaprezentuje premierową naukę, zemstę czy karę? - Spektakl Wizyta starszej pani Friedricha Dürrenmatta, w reżyserii Roberta Czechowskiego.

Po każdym ze spektakli, odbędzie się także (jak co roku) otwarte forum dyskusyjne, które z aktorami i twórcami, poprowadzi znany rzeszowianom krytyk teatralny – Tomasz Domagała.

Program 05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 w swoim repertuarze proponuje wam także siedem wydarzeń muzycznych. Koncerty, odbywać się będą na scenie, na dziecińcu „Siemaszki”, a także w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej. Będziecie mieli doskonałą okazję do tego, by posłuchać koncertu Kwiaty romantyzmu Romana Zaslavsky (był już gościem podczas poprzedniej edycji festiwalu w Rzeszowie) z udziałem Niny Vitol, premierowego albumu Ostatni dzień lata zespołu Late Night Poems, Gaby Janusz i Multifolk Quartet, koncertu fortepianowego Johan’a Randvere, kwartetu smyczkowego INFRA Piazzolla and Co, a koncert MIRIIAM jest „współwydarzeniem” do spotkania z poezją Ivana Herceg’a – Croatiana – słowa i dźwięki z Chorwacji, a które odbędzie się w klimatycznych Rzeszowskich Piwnicach.

05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 to również okazja do obcowania z dokonaniami sztuki wizualnej. W czasie jego trwania będzie można podziwiać wystawę 18. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej, wystawę plakatów cenionego węgierskiego artysty Istvana Orosz’a, wystawę fotografii i malarstwa Jurijusa Grigoroviciusa z Litwy, a nie lada gratką będzie pokaz słoweńskich filmów krótkometrażowych i spotkanie z ich autorami.

Będzie tez letnia odsłona Przestrzeni Sztuki

MFS towarzyszyć będzie także letnia odsłona programu Przestrzenie Sztuki – Teatr, a wraz z tym projektem trzy PREMIEROWE wydarzenia; Figura, tor, płaszczyzna – spektakl ruchu, koloru i emocji Teatru O. de. La z choreografią Marty Bury; familijną propozycją będącą próbą odpowiedzi na nieoczywiste, acz nurtujące wszystkich pytania Latającego Teatru Kantora, będzie spektakl Jak obmyśliłem świat w reżyserii Magdaleny Miklasz, oraz premiera koncertowa albumu Ostatni dzień lata formacji Late Night Poems – połączenie konwencji spoken word / jazz & poetry wraz z aktorską interpretacją tekstów twórcy Late Night Poems – Bartłomieja Skubisza, w wykonaniu aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Roberta Żurka.

Szczegółowy plan 05. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 możecie zobaczyć poniżej, a z możliwością rezerwacji biletów – TUTAJ.

Festiwal zorganizowany został dzięki wsparciu finansowemu ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety w cenie od 10 do 20 zł można nabyć przez Internet i w kasach Teatru. Wszystkie spektakle obcojęzyczne będą tłumaczone na język polski.

Wszystkie informacje związane z tym wydarzeniem możecie śledzić poprzez strony www - trojmorze.teatr-rzeszow.pl oraz teatr-rzeszow.pl, a także w mediach społecznościowych TUTAJ.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4