We „w³oskim” G³ogowie M³p. ods³oniêto pomnik za³o¿yciela miasta. FOTO

KATEGORIA: SAMORZ¡DY / 1 pa¼dziernika 2022

Na zdjêciu: Krzysztof Brzuzan, rzeszowski rze¼biarz, który przygotowa³ projekt pomnika i jego formê, Pawe³ Baj burmistrz G³ogowa M³p. oraz w tle sam bohater uroczysto¶ci - pomnik Krzysztofa G³owy z Nowosielec herbu „Jelita” za³o¿yciela G³ogowa Ma³opolskiego.
Fot. Pawe³ Bialic

Pi±tek 30 wrze¶nia by³ wa¿n± dat± dla spo³eczno¶ci G³ogowa Ma³opolskiego. W tym dniu na terenie miejskiego parku Grabina uroczy¶cie ods³oniêto pomnik Krzysztofa G³owy – za³o¿yciela miasta. - Ten piêkny pomnik ma zasadnicz± rolê, ma on uczyæ dzieci i m³odzie¿ naszej lokalnej historii mówi³ podczas uroczysto¶ci burmistrz G³ogowa Ma³opolskiego Pawe³ Baj.

Pomnik budowniczego G³ogowa M³p.

Pomnik Krzysztofa G³owy z Nowosielec herbu „Jelita” za³o¿yciela miasta G³owów, a obecnie G³ogów Ma³opolski stan±³ naprzeciwko Miejsko Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Parku Grabina. W uroczysto¶ci jego ods³oniêcia wziêli udzia³ przedstawiciele w³adz gminy G³ogów Ma³opolski, duchowieñstwa, uczniowie g³ogowskich szkó³ i mieszkañcy miasta.

Jak podkre¶la³ burmistrz gminy G³ogów Ma³opolski Pawe³ Baj, upamiêtnienie Krzysztofa G³owy ma na celu przede wszystkim utrwalenie w ¶wiadomo¶ci mieszkañców wa¿nych informacji na temat miasta, tego jak powsta³o i jaka jest jego historia.

- Nasza m³odzie¿ du¿o uczy siê historii staro¿ytnej, historii powszechnej czy historii Polski. W programach nauczania nie ma zbytnio mowy o historii lokalnej i tê lukê trzeba wype³niaæ. Dziêki temu pomnikowi chcia³bym, aby wszyscy mieszkañcy i m³odzie¿ dowiedzieli siê kto za³o¿y³ nasze miasto - mówi³ burmistrz Pawe³ Baj podkre¶laj±c, ¿e G³owów za³o¿ony przez Krzysztofa G³owê w 1570 roku, by³ pierwszym miastem w Polsce zbudowanym w stylu renesansowym.

- Krzysztof G³owa by³ wizjonerem, wtedy takie miasta zbudowane harmonijnie, na bazie kwadratu z centralnie po³o¿onym ratuszem nie powstawa³y. Pomys³ na to jak zbudowaæ miasto zaobserwowa³ je¿d¿±c po ¶wiecie, g³ównie po W³oszech - doda³ burmistrz G³ogowa Ma³opolskiego.

Moment ods³oniêcia pomnika.
Fot. Pawe³ Bialic

Projekt pomnika i jego formê przygotowa³ znany rzeszowski rze¼biarz Krzysztof Brzuzan. Zbiórki niezbêdnych ¶rodków finansowych na jego budowê podjê³a siê G³ogowska Fundacja Rozwoju Spo³ecznego.

PO dwóch latach czekania

Ods³oniêcie pomnika Krzysztofa G³owy mia³o pierwotnie odbyæ siê jeszcze w 2020 roku w rocznicê 450-lecia za³o¿enia G³ogowa Ma³opolskiego. Plany te pokrzy¿owa³a niestety pandemia koronawirusa i dopiero w tym roku monument pojawi³ siê w Parku Grabina. Burmistrz Pawe³ Baj zapowiedzia³, ¿e postawienie tam pomnika i wykonanie biegn±cej do niego alejki jest pierwszym elementem rewitalizacji tej przestrzeni.

- Nadal rozmawiamy z konserwatorem zabytków jak ten park ma wygl±daæ, ta pierwsza alejka ma byæ zaczynem do rewitalizacji tego miejsca- zaznacza³ Pawe³ Baj.

Po oficjalnej czê¶ci uroczysto¶ci zwi±zanych z ods³oniêciem pomnika Krzysztofa G³owy, osoby bior±ce w nich udzia³ przenios³y siê do sali widowiskowej MGDK, gdzie odby³ siê krótki wyk³ad dr Roberta Borkowskiego pt. „Okoliczno¶ci za³o¿enia G³owowa, dzisiejszego G³ogowa Ma³opolskiego przez Krzysztofa G³owê w 1570 r.” W kolejne czê¶ci mo¿na by³o pos³uchaæ koncertu przygotowanego przez Szko³ê Muzyczn± I-go stopnia w G³ogowie Ma³opolskim.

Pomnik Krzysztofa G³owy z Nowosielec herbu „Jelita” za³o¿yciela G³ogowa Ma³opolskiego.
Fot. Pawe³ Bialic

Trochê historii

Krzysztof G³owa z Nowosielec (dzisiejsze Nowosió³ki Dydyñskie) herbu Jelita zmar³ w 1582 roku. By³ kasztelanem po³anieckim od 1578 r., sekretarzem królewskim w 1569 r., lustratorem dóbr królewskich w woj. kijowskim z sejmu 1569 r. Wa¿n± dat± dla spo³eczno¶ci obecnego G³ogowa M³p. jest fakt, ¿e w roku 1570 powo³a³ do ¿ycia miasteczko G³owów w ówczesnym powiecie pil¼nieñskim (le¿±cym dawniej w ziemi przemyskiej obecnie w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim). Krzysztof G³owa by³ w³a¶cicielem Rudny, Przybyszówki (obecnie bêd±cej dzielnic± Rzeszowa), Gumnisk, Kilianówki, Rogo¼nic i Lippy, w ziemi przemyskiej.

Karol Woliñski

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

Fot. Pawe³ Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kêdzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kêdzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4