Zabytkowa kładka stanie na Staroniwie? Prezydent: chcemy się dogadać z PKP

KATEGORIA: INWESTYCJE / 25 listopada 2022

Kładka na stacji Rzeszów Główny została zdemontowana w 2020 r.
Fot. Paweł Bialic

Są szanse na osiągnięcie przez władze Rzeszowa porozumienia z PKP PLK co do wykorzystania elementów zabytkowej kładki kolejowej zdemontowanej ze stacji Rzeszów Główny i wykorzystanie ich do budowy przeprawy w rejonie stacji Staroniwa.

Walka o przeprawę nad torami

O budowę przeprawy dla pieszych w rejonie stacji Staroniwa od kilku miesięcy apelują mieszkańcy osiedli Króla Augusta i Pułaskiego. Osoby mieszkające w tym rejonie są pełne obaw jeżeli chodzi o problemy komunikacyjne, które spowoduje uruchomienie w pełni kursów Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Obecnie przedostanie się przez tory już bywa kłopotliwe, a gdy w przyszłym roku PKA zwiększy częstotliwość kursów, to rogatki na przejazdach kolejowych przy ul. Jałowego czy Langiewicza będą zamykane jeszcze częściej, co sprawi problemy w poruszaniu się dla samochodów, ale też dla pieszych.

Do budowy przeprawy dla pieszych można wykorzystać zabytkową kładkę kolejową, która w 2020 roku została zdemontowana w ramach modernizacji stacji Rzeszów Główny. Od tego czasu zabytkowe elementy kładki leżą na terenach kolejowych i obrastają trawą. Władze miasta rozmawiają od wielu miesięcy ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe o tym by zrobić z niej użytek i postawić w rejonie Staroniwy łącząc ul. Hoffmanowej z ul. Wyspiańskiego. Jednak nadal nie doszło do porozumienia w tej sprawie.

Nieco nowych informacji w kwestii kładki padło podczas niedawnej sesji Rady Miasta Rzeszowa. O budowę przeprawy pytał władz miasta szef klubu Koalicji Obywatelskiej radny Marcin Deręgowski.

- Jak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o przejście dla pieszych w rejonie ul. Wyspiańskiego i Hoffmanowej. Miały się toczyć dyskusje z koleją, czy wiemy już coś więcej? pytał radny KO.

Trzy przęsła na Staroniwie

Głos w tej sprawie zabrał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który poinformował, że rejon stacji Rzeszów Staroniwa to jedyna lokalizacja, gdzie zabytkowa kładka może być zainstalowana i to zostało zaproponowane w propozycji porozumienia z koleją.

- Trwało to trochę zanim kolej przeanalizowała tę propozycję, ale otrzymaliśmy projekt porozumienia od PKP PLK. Trzy przęsła zabytkowej kładki miałyby być zainstalowane w okolicy dworca Staroniwa - powiedział Konrad Fijołek. Prezydent podkreślił, że tereny kolejowe to właściwe miejsce dla dla konstrukcji, a rozważane dawniej inne lokalizacje jak np. połączenie brzegów Strugu na osiedlu Biała zostały zarzucone.

Prezydent zaznaczył, że nadal nie znane jest przeznaczenie dwóch pozostałych węższych przęseł kładki. Kolej nie za bardzo ma pomysł jak je wykorzystać, analizowano pomysł wydłużenia nimi przeprawy nad Staroniwą za ul. Wyspiańskiego, ale będzie to trudne z przyczyn technicznych. Z pomocą chce wyjść miasto.

- Zadeklarowałem, że możemy te przęsła przejąć do kolei, odrestaurujemy je i w jakiś mądry sposób wykorzystamy - zapowiedział prezydent.

Od czasu demontażu zabytkowa kładka jest składowana na terenie stacji Rzeszów Główny.
Fot. Paweł Bialic

Kładka w 2023 roku?

Kluczem do ostatecznego porozumienia z koleją w sprawie budowy samej kładki na Staroniwie mogą być pieniądze. Miasto zwróciło się z prośbą do PKP o zwiększenie udziału finansowego w inwestycji.

- Chciałbym poprosić o trochę więcej niż deklarowane ze strony kolei 1,5 mln zł patrząc na koszty całej inwestycji i biorąc pod uwagę, że wzięlibyśmy te dwa przęsła do siebie. Wstępną deklarację od PKP otrzymałem taką, że jest przestrzeń do porozumienia w tej sprawie – zaznaczył prezydent Rzeszowa dodając, że jeżeli uda się dogadać z koleją, to kładka mogłaby zostać postawiona nad stacją Staroniwa do końca przyszłego roku.

To ważne, bo zgodnie z planami właśnie wtedy pociągi Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej mają kursować już w pełnym zakresie.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4