Rzeszów podpisał umowę z EBI. 350 mln zł pożyczki na miejskie inwestycje

KATEGORIA: INWESTYCJE / 26 listopada 2022

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. W jej ramach miasto może w ciągu 5 lat sięgnąć po 350 mln zł pożyczki na miejskie inwestycje. Warunek – muszą to być działania wspierające zrównoważony rozwój i przyjazne dla środowiska.

Umowę z EBI podpisano w piątek (25 listopada). Do Rzeszowa przyjechała w tym celu już po raz drugi w tym roku prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI i była minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego.

„Rzeszów robi dobry użytek z finansowania”

Rzeszów korzysta z wsparcia Europejskiego Banku Inwestycyjnego od 2011 roku. Od tego czasu z pomocą tego banku udało się zrealizować 230 zadań inwestycyjnych. To m.in. szkoła przy ul. Kwiatkowskiego, żłobek przy ul. Iwonickiej, modernizacja basenów przy ul. Jałowego czy przebudowa głównych ulic. Teraz czas na kolejne.

- Jesteśmy gotowi do wdrażania tych przedsięwzięć. Zostaliśmy wybrani przez Komisję Europejską jako jedno ze stu miast europejskich, które ma być liderem w dążeniu do neutralności klimatycznej - mówił przed podpisaniem umowy prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. - Zatem ten pakiet projektów na pewno będzie dla nas kluczowy w osiągnięciu tych celów.

Na przygotowanej przez miasto liście jest kilkadziesiąt zadań. Są to m.in. inwestycje związane z rozbudową bazy edukacyjnej, rozwój miejskich dróg i ścieżek rowerowych, rewitalizację terenów zielonych i rekreacyjnych oraz poszerzenie bazy usług miejskich. Muszą jednak wpisywać się we wspomnianą politykę dążenia do neutralności klimatycznej. Dlatego jeśli z udziałem tych środków będą powstawać nowe obiekty, np. hale sportowe, to muszą być one niskoemisyjne, a jeśli posłużą do modernizacji już istniejących, warunkiem będzie m.in. poprawa ich efektywności energetycznej.

Wiceprezes EBI chwaliła dobrą dotychczasową współpracę banku z Rzeszowem.

- Widzimy niezwykły postęp jeśli chodzi o realizację inwestycji. Rzeszów jest jednym z najlepszych przykładów miast w Polsce, które robią dobry użytek z finansowania. Godzą to finansowanie „zielone”, klimatyczne, z rozwiązaniami przyjaznymi nie tylko środowisku, ale również przyjaznymi dla mieszkańców - podkreślała prof. Teresa Czerwińska.

I jak dodawała, przeznaczonymi zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Prof. Czerwińska jako przykład podała, że na liście projektów przygotowanych przez miasto są inwestycje dotyczące zeroemisyjnych usług publicznych, hale sportowe, sale gimnastyczne czy budowa żłobka.

- To jest bardzo przyszłościowe myślenie w zakresie inwestycji. Być green, smart a jednocześnie patrzeć w przyszłość - zaznaczyła wiceprezes EBI, dodając, że te elementy są wysoko oceniane przez bank.

Pożyczka dla Rzeszowa ma charakter ramowy. To oznacza, że cała lista inwestycji przedstawiona przez Rzeszów i zaakceptowana przez bank będzie współfinansowana w sposób elastyczny w zależności od stopnia przygotowania projektu i potrzeb miasta.

- Bank będzie finansował do 100 proc. kosztów projektu. Z reguły bank finansuje 50 proc. kosztów, w sytuacjach wyjątkowych do 75 proc. To umowa bardzo korzystna dla miasta - przekonywała prof. Czerwińska.

Wsparcie dla „Miasta-Ratownika”

Środki z jakich może skorzystać Rzeszów w ramach pożyczki, czyli 350 mln złotych, pochodzą z Pakietu Solidarnościowego EBI. To wsparcie mające na celu zaradzić skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Europejski Bank Inwestycyjny przekaże pomoc przede wszystkim krajom członkowskim UE, które przyjęły uchodźców. EBI zatwierdził pakiet o wartości 4 mld euro w maju 2022 r. Z tego aż 2 mld euro trafi do Polski za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki podpisanym przez EBI oraz BGK umowom, Polska otrzyma pierwszą transzę w wysokości 600 mln euro. Pieniądze trafią do samorządów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy.

- Bardzo doceniamy to, że Rzeszów jest „Miastem-Ratownikiem”, że jest nie tylko miastem nowoczesnym, przyjaznym, ale miastem, które bardzo się angażuje w pomoc. Rzeszów jest jednym z pierwszych miast, które takie korzystne finansowanie otrzymuje - mówiła prof. Teresa Czerwińska, składając podziękowania dla rzeszowian za serce okazane uchodźcom z Ukrainy.

Pieniądze w formie ramowej pożyczki będą dostępne dla miasta przez 5 lat, a spłatę będzie można rozpocząć po upływie 6 lat. Na zwrot pieniędzy Rzeszów będzie miał 25 lat. Natomiast to od miasta zależy, w jakiej wysokości i na którą inwestycję z przygotowanej wstępnie listy je pozyska.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Na co chce przeznaczyć środki ratusz?

Ratusz kładzie nacisk na obszary związane z zeroemisyjnością, neutralnością energetyczną, bioróżnorodnością, parkami, skwerami, jakością życia.

- To jest umowa ramowa. W pierwszej kolejności zaciągać będziemy pożyczkę na te inwestycje, na których będzie nam najbardziej zależało, zyskają możliwość realizacyjną. W przypadku większości z nich chcielibyśmy aby to był montaż finansowy – dotacja z któregoś z programów unijnych plus finansowanie wkładu własnego właśnie z EBI - tłumaczył zasady jakimi chce się kierować miasto przy korzystaniu z pożyczki prezydent Konrad Fijołek. - W przypadku ważnych, strategicznych inwestycji będziemy mogli sfinansować 100 proc. ze środków bankowych.

Wśród miejskich priorytetów znajduje się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej, a także budowa nowych żłobków na osiedlach Wilkowyja i Budziwój oraz hala przy IX LO przy ul. Orzeszkowej.

- Dla mnie ważna jest hala sportowa przy IX Liceum Ogólnokształcącym, w którym planujemy matury międzynarodowe. To jest cała ścieżka kształcenia dwujęzycznego, absolwenci będą mogli wybierać studia na całym świecie. Zależy nam na tym, aby uczyli się w nowoczesnych warunkach. Dlatego ta inwestycja byłaby neutralna klimatycznie, wyposażona w fotowoltaikę czy pompy ciepła - zaznaczył prezydent Fijołek.

W przypadku budowy żłobka, też byłby on neutralny klimatycznie, zlokalizowany w ważnym miejscu dla miasta, a ratusz chce w nim również zabezpieczyć miejsca dla dzieci, których mamy uciekły przed wojną z Ukrainy. Oczywiście żłobek byłby dostępny dla wszystkich.

Szczegóły dotyczące pierwszych inwestycji, które skorzystają z finansowania pożyczką z EBI poznamy w grudniu przy uchwalaniu budżetu Rzeszowa na 2023 r. Koszt pożyczki będzie znany w momencie podpisywania umów zawartych z bankiem przez miasto na dofinansowanie poszczególnych inwestycji. Na każdą z inwestycji będzie to odrębna umowa.

- Za chwilę rusza nowa perspektywa unijna, pojawią się nabory na konkursy. My teraz możemy śmiało startować do niemalże każdego konkursu, bo wiemy, że nawet jeśli szybko będzie potrzebny wkład własny w wielu projektach, to w banku czekają na nas pieniądze - podkreślał Konrad Fijołek. - Nie musimy się więc martwić czy złożyć wniosek na ten czy na inny projekt, bo stać nas tylko na jeden wkład własny.

Podpisanie umowy z EBI było możliwe dzięki zgodzie jaką rzeszowscy radni udzielili w lipcu br. Od tego czasu trwały ustalenia szczegółów współpracy pomiędzy bankiem i władzami miasta.

***

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), którego udziałowcami jest 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, jest instytucją finansową Unii Europejskiej. Finansuje kluczowe inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celów Unii Europejskiej. Bank finansuje projekty w czterech priorytetowych obszarach – infrastruktura, innowacje, klimat i środowisko, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Od 2019 r. EBI, jako bank klimatu UE, zobowiązał się do przeznaczenia co najmniej 50 proc. swojego finansowania (do 2025 r.) na inwestycje, które przyczyniają się do walki ze zmianami klimatycznymi.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4