ŁUKASIEWICZ.ART 2022. Mikołajkowy finał akcji i wernisaż wystawy

KATEGORIA: KULTURA / 5 grudnia 2022

Fot. Materiały prasowe

Już 6 grudnia (wtorek) o godz. 18.00 w przestrzeni Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się mikołajkowe zakończenie akcji ŁUKASIEWICZ.ART 2022. Jest to inicjatywa Samorządu Województwa Podkarpackiego, realizowana przez Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP.

Wydarzenie rozpocznie się od mappingu pt „Czarne złoto” autorstwa Shadiego Hamamy na elewacji budynku A3 (wjazd od strony al. Kopisto). Potem w Rektoracie Uniwersytetu na I piętrze (al. Rejtana 16C) odbędzie się wernisaż, na którym zaprezentowane zostaną nowatorskie prace dziewięciu uczestników akcji wykonane w różnych technikach plastycznych od rysunku, przez malarstwo, grafikę, rzeźbę, po instalacje, w tym wideoinstalację, lightbox’y, time-lapse, film i animację artystyczną.

Akcja ŁUKASIEWICZ.ART 2022 odbywa się w ramach wieloletniego projektu Województwa Podkarpackiego pt. PODKARPACKIE.ART, którego najważniejszym celem jest zaangażowanie młodych artystów do popularyzacji najważniejszych elementów rodzimego dziedzictwa kulturowego.

Pilotaż tego projektu – UNESCO.ART Podkarpackie 2020 on-line odbył się dwa lata temu i zaowocował powstaniem 57 obrazów wykonanych przez 26 artystów w 6 podkarpackich obiektach znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kolekcja THE BEST OF UNESCO.ART to najlepsze prace tej akcji promujące najcenniejsze perły światowej architektury.

W Roku Ignacego Łukasiewicza Województwo Podkarpackie zaproponowało studentom kierunków artystycznych interpretację za pomocą sztuki postaci i dorobku znakomitego polskiego wynalazcy. Do udziału zgłosiło się 9 studentów Instytutu Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, który złożyli koncepcje autorskich projektów artystycznych podejmujących tematykę akcji. Decyzją Komisji eksperckiej powołanej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, w składzie której oprócz przedstawicieli Województwa znaleźli się eksperci zewnętrzni uznani w dziedzinie sztuki, wszystkie projekty zostały dopuszczone do realizacji.

Akcja rozpoczęła się 1 lipca br. i młodzi artyści przez 100 dni pracowali nad nadaniem materialnej formy autorskim koncepcjom. Opiekę merytoryczną nad uczestnikami akcji Województwo Podkarpackie powierzyło profesjonalnym artystom i zarazem pedagogom - dr Kamili Bednarskiej i dr Piotrowi Worońcowi, a krytyczną opinię efektów pracy uczestników przygotowała znana krytyk sztuki dr. hab. Magdalena Rabizo-Birek prof. UR.

W wyniku akcji powstały cztery instalacje: Barbary Bodio „Operacja przy świetle”, Patryka Brzezickiego „Światło codzienne”, Anety Mierzwy „Pionier” i Katarzyny Tereszkiewicz „Początek”, picture book Patrycji Paczochy, cykl obrazów „Światło” Alicji Kalandyk, cykl grafik „(wy)trwanie” Julii Rut, animacja artystyczna „Czarne złoto” Shadiego Hamamy i krótki film Jakuba Skomry „Autoportret”. prof. Magdalena Rabizo-Birek w opracowaniu poświęconemu akcji pt. „Dialog sztuki i nauki” napisała: Uczestnicy projektu najczęściej łączyli ze sobą tradycyjne techniki z nowymi mediami, co dobrze odzwierciedlało charakter zadania, którego się podjęli. Łukasiewicz żył i pracował w XIX wieku, zatem artyści z XXI wieku musieli zbudować długi pomost między „dawnymi a nowymi laty” – światem, kiedy nowoczesność się dopiero rodziła a późną nowoczesnością, w której żyjemy. (…)

Miejsce wernisażu nie jest przypadkowe. Ma z jednej strony promować artystów w ich środowisku, z drugiej zaś zachęcać do udziału w kolejnych projektach kulturalnych Województwa Podkarpackiego kierowanych do studentów. Zgodę na ekspozycję wystawy w nowej przestrzeni dotąd niewykorzystywanej do tego typu działań wyraził prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wystawa będzie czynna do 20 grudnia 2022 r.

- Zapraszamy zatem na spotkanie z interpretacją dziedzictwa Ignacego Łukasiewicza w wykonaniu młodego pokolenia artystów. Mamy nadzieję, że będzie to inspirujące wydarzenie kończące obchody Roku Ignacego Łukasiewicza – polskiego geniusza - zachęcają organizatorzy.

Program wernisażu

Wtorek, 6 grudnia 2022 r.

godz. 18:00 – prezentacja w formie mappingu animacji artystycznej Shadiego Hamamy pt. „Czarne złoto” na budynku A3 Uniwersytetu Rzeszowskiego (wjazd od al. Kopisto)

godz. 18:20 – otwarcie wystawy w hallu Rektoratu (al. Rejtana 16C)

• Krótko o ŁUKASIEWICZ.ART 2022

• O istocie twórczej wrażliwości uczestników akcji

• Moja artystyczna przygoda z Ignacym Łukasiewiczem

• Zwiedzanie

Również 6 grudnia o godz. 17.00 w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych UR im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego (al. Kopisto 2a) odbędzie się otwarcie wystawy poplenerowej prac studentów polskich uczelni artystycznych pt. Ignacy Łukasiewicz - Ślady Wielkiej Naftowej Cywilizacji. Wystawa będzie czynna do 13 grudnia br.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4