Szkolenia z IT dla 10 000 uchodźców z Ukrainy. Specjalny program WSIiZ

KATEGORIA: EDUKACJA / 2 lutego 2023

Absowlenci kursów pilotażowych
Fot. Tadeusz Poźniak/WSIiZ

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z amerykańską firmą Cisco uruchomiły specjalny projekt edukacyjny, który pomoże szkolić ukraińskich uchodźców w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i programowania. Celem Programu Start IT – Cisco4Ukraine jest przeszkolenie 10 000 osób w ciągu najbliższych 2 lat.

Program dla uchodźców

Program Start IT – Cisco4Ukraine został zaprojektowany z myślą o ukraińskich uchodźcach, którzy chcą budować swoje umiejętności cyfrowe. Celem programu jest przeszkolenie 10 000 osób w ciągu najbliższych 2 lat. Start IT jest częścią programu Cisco Country Digital Acceleration (CDA) w Polsce. W środę 1 lutego w Rzeszowie oficjalnie zaprezentowano założenia tego programu i zainaugurowano jego działalność.

- Nasz program CDA w Polsce opiera się na 3 kluczowych filarach: wzmacnianiu krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego, transformacji cyfrowej kluczowych branż oraz rozwijaniu umiejętności cyfrowych. Jesteśmy głęboko przekonani, że uruchomienie programu Start IT, oprócz istniejących inicjatyw realizowanych przez Cisco Networking Academy, pomoże stworzyć pulę talentów z odpowiednimi umiejętnościami cyfrowymi potrzebnymi do transformacji cyfrowej – powiedział Guy Diedrich z Cisco.

Kursy w ramach programu Start IT – Cisco4Ukraine obejmują dwa obszary: Cyberbezpieczeństwo i Programowanie, a niebawem dołączą do nich kolejne: Analiza Danych i Sieci Komputerowe. Zajęcia prowadzone są w języku ukraińskim.

Na poziomie podstawowym program Start IT jest przeznaczony dla osób, którzy dopiero zaczynają poznawać nowe technologie, lub rozważają zmianę ścieżki zawodowej na taką, gdzie kompetencje cyfrowe są niezbędne. Na poziomie zaawansowanym, program skierowany jest do specjalistów IT zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych i może pomóc im w uzyskaniu nowych certyfikatów.

- Celem programu Start IT jest budowanie podstawowych umiejętności i świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także rozwój kompetencji cyfrowych i umożliwienie kariery w sektorze IT. Nowe możliwości rozwoju zawodowego są szczególnie ważne dla Ukrainek, które musiały zrezygnować z dotychczasowej pracy i szukają odpowiedniego zatrudnienia - powiedział Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Wręczanie dyplomów dla absolwentów kursu pilotażowego - prof. Andrzej Rozmus i dr Guy Diedrich
Fot. Tadeusz Poźniak/WSIiZ

Kończy się pilotaż

Jak powiedział prezydent WSIiZ, prof. Tadeusz Pomianek obecnie kończy się szkolenie pilotażowe w ramach Start IT, które rozpoczęło się we wrześniu 2022 roku.

- Jego celem było zebranie doświadczenia i dostosowanie oferty szkoleniowej do potrzeb rynku i możliwości kursantów. W pilotażu uczestniczyło ponad 700 osób – powiedział prof. Tadeusz Pomianek, prezydent WSIiZ i podkreślał, że wagę wsparcia procesu tworzenia wykształconych kadr dla niepodległej Ukrainy.

- Widzimy, że kursanci są entuzjastycznie nastawieni do programu a wielu twierdzi, że to początek ich nowego życia - dodał prezydent WSIiZ.

Program jest dostępny bezpłatnie na wszystkich poziomach za pośrednictwem platformy Skills For All i ma na celu przeszkolenie 10 000 osób w ramach najnowszego zobowiązania Cisco Networking Academy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA).

Po oficjalnej inauguracji programu Start IT – Cisco4Ukraine odbyła się debata „NOWOCZESNA UKRAINA – EDUKACJA, GOSPODARKA, TECHNOLOGIE” z udziałem przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej Polski i Ukrainy, szkolnictwa wyższego oraz sektora IT. Wystąpienia wprowadzające wygłosili dr. Guy Diedrich – „Edukacja jako fundament transformacji cyfrowej” oraz prof. Tadeusz Pomianek, prezydent WSIiZ – „Co możemy zrobić dziś na rzecz lepszego jutra Ukrainy?”. Moderatorem debaty była red. Sylwia Czubkowska.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Justyna Orłowska – pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej, dr Guy Diedrich – senior wice president, global innovation officer w Cisco, prof. Tadeusz Pomianek – prezydent WSIiZ, Przemysław Kania – dyrektor generalny Cisco w Polsce, prof. Wojciech Misiąg – dyrektor Instytutu Badań i Analiz Finansowych, dr Blanka Siwińska – prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, dr Alina Yakymchuk – doktor nauk ekonomicznych, specjalistka ds. public administration oraz ekologii.

Zobacz film z wypowiedziami uczestników kursów pilotażowych programu Start IT – Cisco4Ukraine:

Wokul

Debata Nowoczesna Ukraina
Fot. Tadeusz Poźniak/WSIiZ

Debata Nowoczesna Ukraina
Fot. Tadeusz Poźniak/WSIiZ

Konferencja prasowa Cisco4Ukraine. Guy Diedrich obiecuje absolwentce kursów pilotażowych dodanie definicji trudniejszych pojęć
Fot. Tadeusz Poźniak/WSIiZ

Konferencja prasowa Cisco4Ukraine
Fot. Tadeusz Poźniak/WSIiZ

Przemysław Kania, dyr. generalny Cisco w Polsce
Fot. Tadeusz Poźniak/WSIiZ

Wprowadzenie do debaty Nowoczesna Ukraina prof. Tadeusz Pomianek
Fot. Tadeusz Poźniak/WSIiZ

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4