Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy. Ministrowie transportu na budowie S19

KATEGORIA: INWESTYCJE / 29 marca 2023

Fot. Ministerstwo Infrastruktury

W środę i czwartek (29-30 marca) w województwie podkarpackim odbywa się Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy pn. „Łącząc Ukrainę z Europą i światem – odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw". Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Międzynarodowe Forum Transportu (The International Transport Forum – ITF). W ramach wydarzenia, w środę uczestnicy wzięli udział w wizycie studyjnej na budowie szlaku drogowego Via Carpatia S19 Rzeszów Południe - Babica.

Wśród przedstawicieli 23 krajów z 3 kontynentów oraz 4 instytucji międzynarodowych są ministrowie ds. transportu z Ukrainy, Szwecji, Czech, Słowacji, Litwy, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Obecny jest minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, jak również szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński.

Wizyta na budowie drogi S19

– To tutaj, przy takich inwestycjach wykuwa się nowe oblicze Europy. To Europa zrównoważonego rozwoju, Europa dobrze skomunikowana i solidarna. Powstanie szlaku Via Carpatia jest niezbędne dla zapewnienia rozwoju Europy Środkowej. Sprawna, wydajna infrastruktura transportowa jest też niezbędnym warunkiem do skutecznej pomocy broniącej swojej niepodległości Ukrainy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w trakcie wizyty na placu budowy drogi S19.

– Realizacja szlaku Via Carpatia napawa optymizmem. Jesteśmy pod wrażeniem rozmachu, z jakim Polska realizuje tę inicjatywę. Po jej ukończeniu lepiej połączone będą kraje Europy Środkowej, a także znacząco wzrośnie współczynnik określający skomunikowanie Ukrainy z Europą – podkreślał Young Tae Kim, sekretarz generalny Międzynarodowego Forum Transportu.

– Żyjemy w niespokojnych czasach. Inwestycje toczące się w Polsce, takie jak Via Carpatia czy Via Baltica, są niezwykle ważna nie tylko dla Polski, ale także dla Litwy i wszystkich krajów bałtyckich, jak również dla Ukrainy – mówił minister transportu i komunikacji Republiki Litewskiej Marius Skuodis (na zdjęciu).

Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Prace budowlane na odcinku S19 Rzeszów Południe - Babica rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Ten odcinek drogi ekspresowej realizowany jest w systemie „Projektuj i buduj”. W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy, ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica (węzeł typu trąbka) zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. Jest to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce. Jednym z elementów inwestycji jest tunel o długości 2255 m, który będzie wykonywany metodą mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM z tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m.

Szlak Via Carpatia to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Na terenie Polski trasa będzie miała około 700 km długości. W eksploatacji jest już blisko 260 km tego szlaku, a w realizacji prawie 280 km.

Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Fot. Ministerstwo Infrastruktury

O Ukrainie w Jasionce

W czwartek goście będą obradować w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce.

Podczas wydarzenia odbędą się sesje ministerialne: „Europa Środkowo – Wschodnia bramą do świata dla bezpiecznej i rozwijającej się Ukrainy” oraz „Kształtowanie nowej infrastruktury transportowej dla zrównoważonego rozwoju Ukrainy”, gdzie dyskutowana będzie rola i znaczenie transportu dla integracji europejskiej i swobodnego przepływu osób, towarów i usług w kontekście trwającej na Ukrainie wojny.

Podczas debaty „Korytarze Solidarności w służbie odbudowy Ukrainy” omówiona zostanie unijna inicjatywa stanowiąca reakcję na rosyjską agresję wymierzoną przeciwko Ukrainie, czyli alternatywne szlaki logistyczne między UE a Ukrainą przeznaczone dla eksportu produktów rolnych, a także dla eksportu i importu innych towarów w celu zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego i pomocy dla ukraińskiej gospodarki. Nowe szlaki, na które przekierowane zostały znaczne potoki ładunków oraz transport osobowy, w dużym stopniu wiodą przez Polskę.

– Sektor transportu od początku konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję mierzy się z wyjątkowymi wyzwaniami. Będziemy rozmawiać o możliwościach i perspektywach rozwoju oraz odbudowy ukraińskiej infrastruktury transportowej. Naszym celem jest bowiem wzmocnienie połączeń transportowych Ukrainy z Europą i światem i ich odbudowa po zniszczeniach wojennych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Wojna na Ukrainie powoduje niewyobrażalne ludzkie cierpienie. Przynosi również zniszczenie infrastruktury na dużą skalę. To musi się szybko skończyć! Odbudowa wewnętrznych połączeń - tak by obywatele mogli bezpiecznie podróżować po kraju, a także przywrócenie i wzmocnienie powiązań transportowych Ukrainy z Europą i światem - tak, by pomóc biznesowi. O tym wszystkim będziemy debatować podczas Dialogu Wysokiego Szczebla. Dziękuję ministrowi Andrzejowi Adamczykowi za zorganizowanie tego spotkania – zaznaczył sekretarz generalny ITF Young Tae Kim.

Wydarzenie w Rzeszowie będzie również okazją do spotkań bilateralnych, które odbędą członkowie kierownictwa Ministerstwa Infarstruktury.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4