Międzynarodowe Forum Transportowe. Ministrowie z całego świata w regionie

KATEGORIA: POLITYKA / 30 marca 2023

Fot. Anna Magda/Biuro prasowe UMWP

- Dziś światowy transport spotyka się w Jasionce, by prowadzić dyskusję o potrzebach transportowych Ukrainy oraz wyzwaniach w kontekście powojennej odbudowy – mówił w czwartek (30 marca) w podrzeszowskiej Jasionce minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, w czasie Międzynarodowego Forum Transportu.

Przedstawiciele 24 krajów świata spotkali się na Podkarpaciu w G2A Arenie, w podrzeszowskiej Jasionce. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy. Jego przesłaniem jest debata o łączeniu Ukrainy z Europą i światem. Chodzi zarówno o odbudowę kraju naszych sąsiadów, jak i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej oraz wydajnych łańcuchów dostaw. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Infrastruktury wraz z organizacją o światowym zasięgu - ITF Międzynarodowym Forum Transportu. Czwartek był drugim dniem wydarzenia. W pierwszym (w środę), goście wizytowali m.in. budowę odcinka drogi S19 Rzeszów Południe - Babica.

W wydarzeniu uczestniczą ministrowie transportu, przedstawiciele rządów, organizacji, instytucji oraz gremiów z 24 krajów świata, między innymi: Słowacji, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Korei, Chorwacji, Słowenii, Szwajcarii, Japonii oraz Kanady. Na obradach nie zabrakło przedstawicieli władz Ukrainy. Gośćmi międzynarodowego forum są także przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

W imieniu polskiego rządu gości z całego świata powitał Minister Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Adamczyk.

- Na Podkarpaciu spotykają się przedstawiciele 24 krajów. Gromadzimy się w miejscu, które zyskuje historyczne znaczenie, jako okno świata na Ukrainę i okno Ukrainy na świat. Lotnisko, które widzimy przez okna naszej sali obrad, jest miejscem, przez które przepływa pomoc z całego świata dla walczącej Ukrainy. Ten region i lotnisko są świadkiem heroicznego wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów, dla uchodźców oraz mieszkańców objętego wojną kraju – mówił witając gości minister Adamczyk.

- Dziękuję przedstawicielom tak wielu krajów za obecność a polskiemu rządowi za wsparcie oraz zainicjowanie tego dialogu i bardzo gościnne przyjęcie w Rzeszowie. Nasza organizacja zapewnia fora wymiany doświadczeń, aby tworzyć przestrzeń do debat na tematy zarówno regionalne jak i globalne. Dziś jesteśmy tu, w Polsce, bo wojna w państwie członkowskim ITF, niszczy zarówno życie mieszkańców Ukrainy, jak i infrastrukturę tego kraju. Nasza organizacja powstała po to, aby wspierać współpracę i wymianę, a ta wojna jest przeciwieństwem wszystkiego, czym jest na świecie transport i łączenie - mówił w Jasionce Young Tae Kim, sekretarz generalny ITF, które jest współorganizatorem forum.

- Musimy się już teraz zastanawiać, jak odbudować Ukrainę. Chodzi o to, aby Ukraińcy mogli na nowo podróżować zarówno po swoim kraju, jak i za granicę szybko i skutecznie. Rozmawiamy o tym, jak łączyć Ukrainę ze światem, by budować dobrostan ich gospodarki. Nasze spotkania nie są jednorazowe, przed rokiem spotkaliśmy się w Lipsku, teraz w Rzeszowie, za dwa miesiące spotkamy się ponownie. Nasza współpraca jest procesem, który będzie kontynuowany - podkreślał Young Tae Kim.

Międzynarodowe Forum Transportowe (ITF - International Transport Forum) skupia obecnie 54 państwa. Instytucja ta działa przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jako platforma politycznego dialogu w sektorze transportu.

Fot. Anna Magda/Biuro prasowe UMWP

Gości z wielu zakątków globu na Podkarpaciu powitała wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus.

- Cieszymy się, że to właśnie Podkarpacie jest miejscem spotkania najwyższego szczebla z udziałem ministrów infrastruktury i transportu z wielu miejsc świata. Nasz region ma najdłuższą lądową granicę z Ukrainą, a co jeszcze ważniejsze jest miejscem, gdzie od lat jesteśmy otwarci na przyjaźń i współpracę z naszymi ukraińskimi sąsiadami. To właśnie my byliśmy pierwszym regionem, bezpiecznym miejscem, do którego uciekały miliony uchodźców z Ukrainy. Nasze przejścia graniczne, autostrada do granicy, drogi, linie kolejowe, lotnisko stały się miejscami, przez które docierały do nas miliony uchodźców. Nasza infrastruktura zdała egzamin, a my test z niesienia pomocy sąsiadom. Dziś nasz port lotniczy jest centrum, przez które przekazywana jest pomoc humanitarna i gospodarcza z całego świata dla Ukrainy. Razem z naszymi mieszkańcami tworzymy warunki dla wspierania Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie. Jako region wraz z polskim rządem kreujemy warunki dla wspierania tych wszystkich, który podejmują trud pomocy Ukrainie już teraz i dla tych, którzy tworzyć będą warunki dla odbudowy naszych sąsiadów kiedy wojna się skończy. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie przyczyni się do budowania więzi, które pomogą włączyć Ukrainę jeszcze mocniej w sieć europejskiej wspólnoty i współpracy - powiedziała wicemarszałek Ewa Draus.

Celem forum była debata o dzisiejszych potrzebach transportowych Ukrainy oraz zainicjowanie dyskusji wykraczającej na przyszłość, poza obecne wyzwania. Uczestnicy forum skupili się na możliwych przyszłych scenariuszach rozwoju transportu, w oparciu o bieżącą analizę ITF w celu przywrócenia wydajnej i niezawodnej sieci transportowej łączącej Ukrainę z Europą i światem.

- Naszym celem w kontekście perspektywy rozwoju i odbudowy Ukrainy jest wzmocnienie połączeń transportowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dobrze skomunikowana Ukraina możliwa jest dzięki dobrze skomunikowanej Europie, korytarze wschód-zachód i północ-południe na to pozwolą. Polska jest gotowa do współpracy w tworzeniu korytarzy transportowych, gotowa do wsparcia Ukrainy w tych wyzwaniach, które ją czekają – mówił w Jasionce minister Andrzej Adamczyk – Rzeszowskie lotnisko to centralne miejsce pomocy Ukrainie. Polska bezzwłocznie odpowiedziała na apel o pomoc dla naszych sąsiadów. Ponad 10 mln Ukraińców przekroczyło naszą granicę. Nasz narodowy przewoźnik przewiózł 2,5 mln sąsiadów bezpłatnie. Polska infrastruktura służyła pomocy humanitarnej i służy pomocy wojskowej, która pomaga odepchnąć rosyjską agresję. W ostatnich miesiącach koordynujemy dostawy elementów do odbudowy infrastruktury energetycznej. Szlak Via Carpatia wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej i wschodniej flanki NATO, którego orędownikiem był śp. Lech Kaczyński dziś spełnia swą strategiczną rolę, sprawiając, że pomoc dla Ukrainy jest możliwa. Bez środków finansowych w infrastrukturę, która ma znaczenie obronne nie będzie bezpieczeństwa Europy – podkreślał minister Adamczyk.

Fot. Anna Magda/Biuro prasowe UMWP

W imieniu rządu Ukrainy i jej mieszkańców za pomoc i zaangażowanie społeczności międzynarodowej w odbudowę infrastruktury swego kraju dziękował Sergiej Derkacz, wiceminister ds. społeczności, terytoriów i rozwoju infrastruktury Ukrainy.

- Chcę wyrazić naszą wdzięczność stronie polskiej i ITF za organizację tego przedsięwzięcia. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom i sojusznikom, którzy wspierają nas na drodze do zwycięstwa. Musimy zapewnić transportową dostępność Ukrainie, z większością państw, które państwo reprezentują. Jesteśmy w codziennych kontaktach i bardzo dużo wyzwań zdołaliśmy rozwiązać. Nadmienię, że już na początku wojny Ukraina dostała 23 kompleksy mostowe z Czech i Francji, czekamy na 30 kolejnych z wielu krajów. Niedawno Unia Europejska przedłużyła umowę o przewozie towarów pomiędzy UE a Ukrainą, co jest dla nas tak ważne. Współpracujemy z USA i Wielką Brytanią i z wieloma innymi krajami. Chcemy poprawić infrastrukturę przejść granicznych z Polską by miały jak najwyższą jakość. Chcemy udrożnić transport, aby dbać o łańcuchy dostaw. Chcemy także transportować towary Dunajem – to dla nas szansa. Wyzwań jest wiele, ale za pomoc już jesteśmy wdzięczni – podkreślał minister Derkacz.

Fot. Anna Magda/Biuro prasowe UMWP

Podczas Międzynarodowego Forum Transportowego odbyły się dwie debaty. Pierwszy Ministerialny Okrągły Stół odbył się pod hasłem „Europa Środkowo-Wschodnia bramą do świata dla bezpiecznej i rozwijającej się Ukrainy”. Drugi Ministerialny Okrągły Stół poświęcony został kształtowaniu nowej infrastruktury transportowej dla zrównoważonego rozwoju Ukrainy.

- Jak oceniamy, 25 procent infrastruktury komunikacyjnej Ukrainy będzie potrzebowało całkowitej odbudowy. Do 2050 roku potrzebne będą ogromne środki, konkretne inwestycje finansowe, aby zapewnić możliwość rozwoju i odbudowy. Bo bez infrastruktury nie będzie szansy na inny rozwój – podkreślał minister transportu i komunikacji Litwy Marius Skoudis.

Fot. Anna Magda/Biuro prasowe UMWP

Pete Buttingieg, sekretarz stanu ds. transportu ze Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że jego kraj wspiera Ukrainę i nadal będzie to czynił.

- W takich momentach, jak wojna na Ukrainie widzimy, jak ważne jest współpraca wielu państw na wielu polach. Ukraińcy muszą zwyciężyć i odbudować swój kraj. Dlatego podejmujemy działania, aby wspierać ten kraj, by mógł odtworzyć szanse gospodarcze i dać swoim obywatelom to, czego oczekują mieszkańcy wielu demokracji na świecie, normalne życie dla dzieci i kolejnych pokoleń – mówił Pete Buttingieg.

Mark Harper, sekretarz stanu ds. Transportu Wielkiej Brytanii podkreślał, jak ważną kwestią dla Wielkiej Brytanii jest pomoc dla Ukrainy.

- Transport służy do łączenia ludzi, przyjaciół, zapewniania im bezpieczeństwa i dobrobytu. Kiedy brakuje połączeń transportowych, to trzeba je budować. Nasz kraj stoi na czele ITF teraz, dlatego tym mocniej mówimy - transport może odbudować to, co zostało zniszczone i stracone. Wielka Brytania odgrywa znaczącą rolę w pomocy Ukrainie, pomocy humanitarnej i pomocy w odbudowie infrastruktury, które muszą być realizowane. Musimy połączyć mieszkańców Ukrainy z Europą – podkreślał przedstawiciel Wielkiej Brytanii.

Podsumowaniem forum z udziałem ministrów transportu z wielu zakątków świata była wizyta na przejściu granicznym Korczowa – Krakowiec, czyli na granicy polsko-ukraińskiej.

Red.

Fot. Anna Magda/Biuro prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4