Fortuna 1 Liga. Stal poległa w Krakowie, remis Resovii z Chrobrym

KATEGORIA: SPORT / 15 kwietnia 2023

Obie rzeszowskie pierwszoligowe drużyny rozpoczęły w piątek (14 kwietnia) 27 kolejkę Fortuna 1 Ligi. Nie najlepiej poradziła sobie Stal Rzeszów, która przegrała z Wisłą Kraków 1-3. Z kolei Apklan Resovia Rzeszów zremisowała u siebie z Chrobrym Głogów 1-1.

Resovia remisuje z Chrobrym

Jako pierwsza swój piątkowy mecz rozgrywała drużyna Apklan Resovii. „Pasiaki” po zeszłotygodniowym okazałym wyjazdowym zwycięstwie ze Skrą Bełchatów (0-5) podejmowały w Rzeszowie Chrobrego Głogów.

Jako pierwsi zaatakowali goście, już w 4 minucie z piłką w polu karnym znalazł się Sebastian Seblecki, jego pierwszy strzał został zablokowany przez obrońców Resovii, a druga próba wylądowała na poprzeczce bramki strzeżonej przez Pawła Łakotę.

Resovia zaczęła być groźna po upłynięciu pierwszego kwadransa gry. Najpierw zza pola karnego uderzał Mehdi Lehaire, ale jego strzał został zablokowany. W 20 minucie z prawej strony dośrodkował po ziemi Marek Mróz, zagranie trafiło do Bartłomieja Eizencharta, który próbował strzelać, jednak wyszło mu z tego zagranie do ustawionego na 5 metrze Macieja Górskiego, a ten bez kłopotu wpakował piłkę do siatki.

Radość „Pasiaków” z prowadzenia trwała zaledwie 2 minuty, bo Chrobry szybko strzelił bramkę na 1-1. Długi wrzut z autu w pole karne wykonał Sebastian Górski, do piłki najwyżej wyskoczył stoper Albert Zarowny, jego strzał zdołał obronić Łakota, ale do dobitki doszedł Patryk Mucha i z łatwością zdobył gola.

W drugiej połowie obie drużyny miały swoje sytuacje do strzelenia drugiej bramki. W 46 minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w poprzeczkę trafił Łukasz Seweryn. Z drugiej strony w 52 minucie dobrą akcję w drużynie gości przeprowadziła Mateusz Machaj, jego uderzenie z dystansu z trudem obronił Łakota, do dobitki dopadł jeszcze Patryk Mucha, gola nie było, bo golkiper Resovii popisał się świetnym refleksem i odbił jego strzał.

Do końca meczu wynik się nie zmienił. Resovia po 27 kolejkach na 31 punktów i na razie zajmuje 10 miejsce. Zespół z Głogowa jest o pozycję wyżej, ale ma o 6 punktów więcej.

Apklan Resovia – Chrobry Głogów 1:1 (1:1)

1:0, Maciej Górski (20)

1:1, Patryk Mucha (22)

Apklan Resovia: Paweł Łakota – Radosław Adamski, Ruben Hoogenhout, Aleksander Komor, Łukasz Seweryn – Bartłomiej Wasiluk, Bartłomiej Eizenchart (72. Pedro Vieira), Marek Mróz, Mehdi Lehaire (82. Radosław Kanach), Rafał Mikulec (88. Kamil Antonik) – Maciej Górski (72. Jakub Sylvestr).

Chrobry Głogów: Damian Węglarz – Sebastian Górski, Jaka Kolenc, Mateusz Ozimek (80. Artur Bogusz) , Jakub Kuzdra, Robert Mandrysz, Patryk Mucha, Albert Zarówny, Sebastian Steblecki (70. Kamil Wojtyra), Mateusz Machaj (80. Rafał Wolsztyński), Miłosz Jóźwiak (64. Jakub Górski).

Żółte kartki: Ruben Hoogenhout, Aleksander Komor

Sędzia: Grzegorz Kawatko (Giżycko)

Hiszpański koncert w Krakowie

Drugi piątkowy mecz w ramach 27 kolejki Fortuna 1 Ligi rozgrywała Stal Rzeszów, która w zeszłym tygodniu również bardzo wysoko pokonała swojego rywala (6-0 z Zagłębiem Sosnowiec). Tym razem przed „Stalowcami” stało bardzo trudne zdanie, bo w Krakowie musieli zmierzyć się z miejscową Wisłą. „Biała Gwiazda” w rundzie wiosennej zachwyca swoją grą, w ostatnich 8 meczach wygrała aż 7 z nich i nadal walczy o powrót do Ekstraklasy.

Mecz zgodnie z oczekiwaniami rozpoczął się od przewagi gospodarzy. Błyszczeli szczególnie Hiszpanie Luis Fernandez i Angel Rodado, którzy już na początku meczu mieli dogodne sytuacje by pokonać Krzysztofa Bąkowskiego. Stal próbowała się odgryzać się kontrami jednak nie wiele z tego wychodziło. Dobrą okazję miał Andreja Prokić, ale źle przyjął piłkę w polu karnym po wcześniejszym dograniu Damiana Michalika.

Wisła w pierwszej połowie dominowała i w zasadzie ustawiła sobie wynik strzelając aż 3 bramki. Najpierw z rzutu karnego trafił Luis Fernandez, kolejną bramkę po ładnym uderzeniu z woleja zdobył David Junca, a hiszpański koncert w pierwszej połowie zakończył Angel Rodado, który po dobrym dograniu Fernandeza efektownie z powietrza pokonał Bąkowskiego.

Stal na chwile złapała kontakt w drugiej połowie. W 67 minucie z piłką w polu karnym znalazł się wprowadzony z ławki Patryk Małecki, ładnie zwiódł obrońców i był faulowany przez Hiszpana Tachiego. Sędzia Marcin Szczerbowicz podyktował rzut karny, a jedenastkę pewnie wykorzystał Bartłomiej Poczobut.

To wszystko na co był stać Stal Rzeszów w tym meczu. Starań o odrobienie strat do Wisły nie ułatwiła na pewno czerwona kartka dla Krzysztofa Danielewicza. Pomocnik Stali został wyrzucony z boiska za dwie żółte kartki, które otrzymał po faulach na Mateuszu Młyńskim. Wynik do końca meczu się nie zmienił.

Stal Rzeszów po 27 kolejkach ma nadal 37 punktów i jest na 8 miejscu w tabeli. Wisła dzięki zwycięstwu awansowała na 2 miejsce w stawce i ma 48 punktów.

Wisła Kraków – Stal Rzeszów 3-1 (3-0)

1-0 Luis Fernandes 31′ (rzut karny)

2-0 David Junga 34′

3-0 Angel Rodado 45+2′

3-1 Bartłomiej Poczobut 68′ (rzut karny)

Wisła Kraków: 31. Mikołaj Biegański – 25. Bartosz Jaroch, 26. Igor Łasicki (79′ 66. Vullnet Basha), 4. Boris Moltenis (61′ 5. Joseph Colley), 28. David Junca – 19. Miki Villar (61′ 14. Michał Żyro), 8. James Igbekeme, 41. Kacper Duda (61′ 3. Tachi), 10. Luis Fernandez, 37. Alex Mula (46′ 11. Mateusz Młyński) – 9. Angel Rodado.

Stal Rzeszów: 31. Krzysztof Bąkowski – 43. Franciszek Polowiec, 26. Łukasz Góra, 91. Paweł Oleksy, 37. Piotr Głowacki – 10. Bartłomiej Poczobut, 68. Bartosz Wolski (77′ 20. Kacper Piątek) – 69. Damian Michalik (31′ 9. Wiktor Kłos), 7. Krzysztof Danielewicz, 6. Ramil Mustafaev (60′ 19. Patryk Małecki), 11. Andreja Prokić (77′ 80. Dawid Olejarka).